حذف ۹ شرکت پیمانکاری در پتروشیمی تبریز با هدف استخدام مستقیم کارگران

تبریز- ایرنا- مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز اعلام کرد: تعداد ۹ شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با این مجموعه در تامین نیروی انسانی حذف شد تا زمینه قرارداد مستقیم تعداد یکهزار و ۲۵۰ نفر کارگر مهیا شود.

به گزارش ایرنا، نورالله میراشرفی روز شنبه در جمع تعدادی از کارگران تبدیل وضعیت شده پتروشیمی تبریز، افزود: نیروی کار پتروشیمی تبریز در قالب پیمانکاری، قراردادی و رسمی فعالیت می کردند که برای بهره وری بالاتر در تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارگران، لازم بود شرایط استخدامی یکسانی برای آنها فراهم شود.

وی با بیان اینکه سه تا چهار سال آینده حدود نیمی از ۷۰۰ کارگر رسمی پتروشیمی تبریز بازنشسته می شوند، اظهار کرد: باید از هم اکنون به فکر جانشین پروری نیروی کار از بین کارگران ارزشمند قرارداد مستقیم باشیم و موضوع یاد شده را برای پیشرفت این مجموعه جدی بگیریم.

میراشرفی ادامه داد: بر این اساس در نخستین گام اقدام به حذف تعداد ۹ شرکت پیمانکاری و تبدیل وضعیت کارگران آن از پیمانکاری به شکل قرارداد مستقیم کردیم که البته با این اقدام بسیاری از مشکلات نظیر برگزاری سالانه مناقصه تعیین شرکت و مسایل مربوط به آن نیز از دوش پتروشیمی تبریز برداشته می شود.

وی این اقدام را در راستای اقدامات دولت سیزدهم در راستای تکریم نیروی کار در واحدهای تولیدی و صنعتی ارزیابی کرد و گفت: نقش مهم کارگران در پیشرفت و توسعه کشور بسیار تعیین کننده است و این قشر در دوران تحریم های ظالمانه در صف اول خط تولید قرار داشتند و برای نمونه دیدیم صنعت پتروشیمی در دوران بعد از برجام با ارزآوری کمک مهمی برای کشور بود که کارگران پشتوانه اصلی برای آن به شمار می رفتند.

میراشرفی با بیان اینکه با انجام اقداماتی نظیر افزایش ضریب ریالی، ارتقای شغلی، گسترش خدمات رفاهی و ورزشی در پتروشیمی تبریز درصدد ایجاد شرایط بهتر معیشتی برای نیروی کار این مجموعه هستیم، یادآور شد: ۲ طرح پتروشیمی تبریز در سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می رسد که با آغاز به کار این ۲ طرح و افزایش تولیدات به درآمدزایی افزوده می شود و می توانیم کمک بهتری را برای معیشت و رفاه کارگران مجموعه داشته باشیم.

وی با اشاره به پذیرش مشروط پتروشیمی تبریز در بورس، ادامه داد: به عنوان یکی از برنامه های جدی بحث سهامدار کردن کارگران این مجموعه از سهام پتروشیمی تبریز را دنبال می کنیم که مقدمات آن فراهم شده است که می تواند انگیزه مضاعفی را در بین نیروی کار ایجاد کند.

میراشرفی با بیان اینکه توجه به مسایل نیروی کار را به طور جدی مورد توجه قرار می دهد، افزود: به مجموعه معاونت نیروی انسانی پتروشیمی تبریز تاکید داشته ام تا تمام راهکارهای قانونی را برای رفاه و معیشت کارگران در این مجموعه دنبال و آن را اجرایی کنند.

دبیر انجمن صنفی کارگران پیمانکاری پتروشیمی تبریز نیز در این مراسم ، اظهار کرد: مهمترین خواسته کارگران پیمانکاری پتروشیمی تبریز حذف شرکت های پیمانکاری و تبدیل به قرارداد مستقیم در مشاغل دایمی بود.

ناصر چمنی با بیان اینکه وجود شرکت های پیمانکاری واسطه ای بیش نبوده و سبب می شود تا حق و حقوق کارگران تضعیف شود، افزود: به همت مدیرعامل جدید که نگرش ارزشمندی به نیروی انسانی قایل است، رسیدگی به مطالبات کارگران شکل تازه ای در این مجموعه پیدا کرد و طرح ساماندهی کارگران پیمانکاری پتروشیمی تبریز برای نخستین بار در سطح وزارت نفت مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به اقدام مدیرعامل جدید پتروشیمی در حذف شرکت های پیمانکاری و تبدیل وضعیت نزدیک یکهزار و ۲۵۰ نفر از کارگران پیمانکاری به قرارداد مستقیم، گفت: این اقدام در سطح کارخانه ها و واحدهای تولیدی بی نظیر است و باید به الگویی در سطح کشور تبدیل شود.

چمنی این اقدام را عامل مهمی برای بهره وری نیروی کار دانست و یادآور شد: این اقدام در واقع با هدف تحقق فرامین مقام رهبری در هفته کارگر که بر موضوع تامین امنیت شغلی کارگران و نیروی کار تاکید داشتند، صورت گرفت.

به گزارش ایرنا، مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کشور تصویب و کلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷ به تایید هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید که فعالیت های طراحی و مهندسی در نیمه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب در سال ۱۳۷۱ آغاز شد.

این شرکت در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار و ارتفاع ۱۳۶۲ متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز و در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.

پتروشیمی تبریز با تولید اقتصادی محصولات متنوع پلیمری و شیمیایی، انعطاف بالا در تغییر نوع و گرید محصولات، تحویل سریع آن به بازارهای داخلی و خارجی بازده مناسبی را برای سهامداران کرده و با تکیه بر سرمایه های سازمان و با رویکرد توسعه پایدار به تعهدات خود در قبال تمامی ذینفعان عمل می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha