پوستر «علی مسیو» رونمایی شد

۶ بهمن ۱۴۰۲، ۱۷:۰۴
کد خبر: 85366100
پوستر «علی مسیو» رونمایی شد

تهران- ایرنا- با نزدیک شدن به آیین رونمایی مستند علی مسیو به کارگردانی مسعود میر که قرار است یکشنبه (هشتم بهمن‌ماه) در سالن شماره ۲ سینما «چارسو» برگزار شود، پوستر این اثر رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، پس از آیین رونمایی مستند تاریخی علی مسیو که از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و پویانمایی است، اکران برخط این مستند در گروه هنر و تجربه و در پلتفرم «هاشور» آغاز می‌شود.

علی مسیو مستندی به کارگردانی مسعود میر است که روایت زندگی و زمانه‌ مجاهدان مرکز غیبی تبریز به رهبری علی مُسیو را به تصویر کشیده است؛ افرادی که مقاومت و وطن‌پرستی را معنایی دیگر بخشیدند.

این مستند از جمله فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت بود. گروه هنر و تجربه مراسم رونمایی و نمایش ویژه این مستند را برگزار می‌کند و قرار است پس از آیین رونمایی و نمایش «علی مسیو» و همچنین نشست نقد و بررسی، این مستند در پلتفرم اختصاصی نمایش مستند (هاشور) در دسترس قرار بگیرد.

اکران ویژه این مستند تاریخی علی مسیو - ۸ بهمن - راس ساعت ۱۸ در سالن شماره دو چارسو است و بعد از نمایش فیلم نشست نقد و بررسی آن با حضور میر، کارگردان اثر و علیرضا محمودی، فیلمنامه‌نویس و منتقد سینما برگزار می‌شود.

کارگردان این مستند درباره این اثر می‌گوید: علی مسیو شناخت‌نامه‌ای مصور برای معرفی و غبارزدایی از شخصیتی است که بی‌تردید جنبش مشروطه بدون درایت، حمایت و اصالت او حتی در همان حد محدود هم به ثمر نمی‌شست. مسیو با سازماندهی ارتشی سری از میان وطن‌پرستان و آزادی‌خواهان آذربایجان تحت عنوان مرکز غیبی، سنگ مقاومت در تلاش برای وقوع انقلاب و البته شکستن محاصره تبریز را بنا گذاشت و در این راه از مال و جان و فرزندان خود گذشت.

در خلاصه داستان این مستند یک ساعتی آمده است: «مردم شهر در انتظار آزادی بودند و کشور در حسرت آبادی. فرمان که امضا شد دیکتاتور کودکانه گریست و هزینه اتمام دلگیری‌اش شد حصر و حبس. جماعت به شهر محبوس شدند و محتاج گندم و حاکمان ضیافت آهن و آه به راه انداختند و مشعوف سرکوب. دوباره مردی برخاست تا تاریخ شرمنده آیندگان نماند. او شد رهبر مرکز غیبی و این آغاز گمنامی او بود که تا امروز به درازا کشیده است.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha