۷ بهمن ۱۴۰۲، ۱۳:۱۸
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 85364065
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ تورم سالانه خراسان شمالی ۱.۷ درصد کاهش یافت 

بجنورد-ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان شمالی گفت: نرخ تورم سالانه برای خانوارهای استان در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه ۱.۷ درصد کاهش یافت.

مرتضی بهزادفر روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: نرخ تورم سالانه برای خانوارهای استان ۴۵.۸ درصد و در کشور ۴۳.۶ درصد گزارش شده است.

وی با بیان اینکه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور در دی ماه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال ۰.۸ درصد کاهش یافته است افزود: خراسان شمالی در شاخص قیمت مصرف کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای استان در دی ماه امسال در رتبه ۱۵ استان های کشور قرار گرفته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: نرخ تورم سالانه به معنای درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن است.

وی گفت: در دیماه امسال کمترین نرخ تورم مربوط به استان تهران با ۳۸.۶ درصد و خوزستان با ۴۰.۴ درصد بوده و بیشترین آن مربوط به استان یزد با ۵۴.۷ درصد است. 

بهزادفر افزود: تورم نقطه به نقطه در دی ماه امسال برای خانوارهای استان ۳۶.۷ درصد و برای خانوارهای کشور ۳۸.۵ درصد گزارش شده است. 

وی خاطرنشان کرد: تورم نقطه به نقطه، بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت ها نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی افزود: نرخ تورم ماهانه در دی ماه امسال برای خانوارهای استان ۲.۱ درصد و برای خانوارهای کشور ۲.۶ درصد ثبت شده است. 

وی گفت: منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ها نسبت به ماه قبل است.  

به گزارش ایرنا، خراسان شمالی ۱۸ شهرک و ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی با ۲۸۷ واحد صنعتی فعال با سرمایه گذاری بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان دارد که افزون بر چهار هزار و ۵۰۰ کارگر در این واحدهای صنعتی اشتغال دارند.

اکنون حدود ۳۰ هزار واحد صنفی شامل بیش از پنج هزار و ۵۷۰ واحد تولیدی، چهار هزار و ۶۴۸ واحد ارائه خدمات فنی، ۱۲ هزار و ۴۶۳ واحد توزیعی و سه هزار و ۲۳۱ واحد خدماتی در خراسان شمالی زیر نظر ۱۴۰ اتحادیه صنفی این استان فعالیت دارند.

سهم اشتغال خراسان شمالی در بخش کشاورزی ۳۹.۶ درصد، صنعت ۲۴.۳ درصد و خدمات ۳۶.۱ درصد است و سهم این استان در حوزه کشاورزی بیش از میانگین کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پایین تر است.

خراسان شمالی با بیش از یک میلیون نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha