۲ بهمن ۱۴۰۲، ۱۴:۱۱
کد خبرنگار: 979
کد خبر: 85362106
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کانون دامی مبتلا به تب مالت در "ششتمد" خراسان رضوی شناسایی شد

سبزوار- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی ششتمد گفت: یک کانون دامی مبتلا به بیماری تب مالت در یک واحد گاوداری این شهرستان شناسایی و با اقدامات بهداشتی به موقع کارشناسان این اداره‌ به سرعت کنترل و مهار شد.

دکتر ولی الله جغتایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با نمونه گیری‌های صورت گرفته یک مورد ابتلای به تب مالت در این شهرستان مشاهده شد که دام مبتلا از دیگر دام ها جدا و طبق شرایط خاص کشتار شد.

وی اظهار داشت: در پی اجرای پایش و مراقبت از بیماری بروسلوز (تب مالت) از ۳۸۰ راس گاو آزمایش خون و شیر گرفته شد و یک راس گاو آلوده شناسایی و برای جلوگیری از انتقال بیماری به انسان و سایر دامها، از دامداری حذف شد.

جغتایی گفت: از ابتدای امسال برای پیشگیری از بیماری ۷۴۰ راس گاو و گوساله در این شهرستان مایه کوبی بروسلوز شده اند.

رییس شبکه دامپزشکی ششتمد گفت: تب مالت یا بروسلوز یکی از مهم‌ترین بیماری ‌های مشترک انسان و دام است و علائم این بیماری در دام سقط جنین، عفونت رحمی، کاهش تولید شیر و عقیم شدن است.

وی با بیان اینکه تب مالت از حیوان به انسان سرایت می کند، گفت: مصرف شیر و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه و شیر نجوشیده، تماس با حیوان مبتلا و قرار گرفتن در محیط دامداری های آلوده از مهمترین راه های انتقال بیماری تب مالت به انسان است.

دکتر جغتایی، مهمترین عامل کنترل این بیماری را رعایت ضوابط بهداشتی و افزایش آگاهی مردم دانست و افزود: دامداران هنگام تماس با دام مبتلا به تب مالت از وسایل محافظتی مانند دستکش، محافظ چشم و پیش ‌بند استفاده کنند.

شهرستان شِشتَمَد، واقع در ۲۵۰ کیلومتری غرب مشهد دارای ۱۴۵ هزار رأس دام سبک و هزار و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha