تعداد نامزدهای انتخابات مجلس به ۱۲۰۳۳ نفر رسید

تهران- ایرنا- سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه طبق اعلام شورای نگهبان، صلاحیت ۱۰۱۴ نفر دیگر در شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند، گفت: با احتساب این ۱۰۱۴ نفر به اضافه ۱۱۰۱۹ نفری که هیأت نظارت مرکزی درباره آنان اعلام کرده بود، مجموعاً تاکنون ۱۲۰۳۳ نفر تأیید صلاحیت شدند.

«محسن اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت ایرنا، با اشاره به تایید صلاحیت بیش از هزار نفر از دواطلبان انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی، گفت: لیست شورای نگهبان شب گذشته به وزارت کشور ابلاغ شد. طبق اعلام شورای نگهبان، صلاحیت ۱۰۱۴ نفر که در هیأت‌های اجرایی احراز نشده بودند، تأیید شد. ما با سرشماره ستاد انتخابات به‌ سرعت برای این افراد پیامک ارسال کرده و اطلاع‌رسانی را انجام دادیم.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: با احتساب این ۱۰۱۴ نفر به اضافه ۱۱۰۱۹ نفری که هیأت نظارت مرکزی درباره آنان اعلام کرده بود، مجموعاً تاکنون ۱۲۰۳۳ نفر تأیید صلاحیت شدند.

وی تصریح کرد: این ۱۰۱۴ نفر، هم از ردصلاحیت‌شدگان و هم عدم احرازصلاحیت‌شدگان بوده‌اند. هم‌چنین در این ۱۰۱۴ نفر، هیچ‌یک از نمایندگان فعلی و ادوار مجلس حضور ندارند و اسامی آن‌ها در فهرست دیگری منتشر می‌شود.

به گزارش ایرنا، انتخابات مجلس دوازدهم و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری همزمان جمعه ـ ۱۱ اسفندماه ـ سال جاری برگزار می‌شود.

ثبت‌نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در این دوره برای اولین بار و به ابتکار دولت سیزدهم به صورت کاملا الکترونیک برگزار شد و تمامی داوطلبان، توانستند نام‌نویسی خود را به صورت الکترونیکی قطعی کنند.

در این دوره، به منظور شفافیت مالی که در قانون انتخابات بر آن تاکید شده است، داوطلبان حتما باید یک شماره حساب غیرتجاری در سامانه بارگذاری کنند که الزاماً از این شماره حساب برای هزینه‌های انتخاباتی استفاده شود.

پس از اعلام نتایج از سوی هیأت‌های اجرایی، داوطلبانی که صلاحیت آنها احراز نشد به هیأت‌های نظارت اعتراض کردند و بنا بر نظر شورای نگهبان: بیش از ۲۱ هزار پرونده از واجدین شرایط در هیأت‌های نظارت استانی مورد بررسی قرار گرفت که بیش از ۵۲ درصد از این افراد تایید صلاحیت شدند. با این حال داوطلبانی که باز به نتایج هیأت‌های نظارت معترض بودند حق اعتراض به شورای نگهبان برای آنها محفوظ بود از این رو ۹ هزار و ۴۹۷ نفر ثبت اعتراض کردند و براساس قانون زمان اظهارنظر شورای نگهبان یک ماه (۳۰ روز) است.

اول بهمن ماه نیز«هادی طحان نظیف» سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: صلاحیت بیش از هزار نفر دیگر در شورای نگهبان تایید شد.

خبرگزاری ایرنا هم در خبر اختصاصی، اسامی داوطلبان تایید شده را منتشر کرد( اینجا بخوانید)

سرانجام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی به مدت یک هفته از ۳ تا ۹ اسفند می توانند تبلیغات انتخاتی کنند و ۱۰ اسفند ممنوعیت تبلیغاتی اعلام و ۱۱ اسفند ماه نیز انتخابات در سراسر کشور برگزار می‌شود.

انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری هم که هر ۸ سال یکبار برگزار می شود، ۱۱ اسفندماه سال جاری همزمان با انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور برگزار می‌شود.

پرونده ثبت نام از داوطلبان خبرگان به مدت یک هفته از روز ۱۴ آبان تا ۲۰ آبان انجام و با نام‌نویسی حدود ۵۰۰ نفر بسته شد.

۴ و ۵ بهمن نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان اعلام می‌شود و تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری شانزده روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از اخذ رأی ادامه خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیر سه شنبه(۲۶ دی ماه) در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور حضور در انتخابات را هم وظیفه و هم حقّ مردم دانستند و گفتند: حضور مردم در انتخابات به معنای حقیقی کلمه لازم است؛ البته انتخابات صرفاً تکلیف نیست بلکه حق مردم است که بتوانند قانون‌گذاران، مجریان قانون و یا اعضای مجلس خبرگان را انتخاب کنند.

رهبر انقلاب با تأکید بر اینکه جهاد تبیین در تشویق مردم به حضور در صحنه مؤثر است، صرف دعوت زبانی را کافی ندانستند و فرمودند: عمل، روی خوش، زبان پاسخگو و حضور در جمع‌های گوناگون مردم بخصوص جمع‌های جوانان ضروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha