دریافت تسهیلات خرد بدون گواهی مالیاتی ماده ۱۸۶ قانون مالیات‏‌های مستقیم

تهران- ایرنا- رییس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در راستای تکریم مودیان و تسهیل امور و بهبود و ارتقای فضای کسب و کار، امکان دریافت تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی بر اساس ماده ۱۸۶ قانون مالیات‏‌های مستقیم فراهم و مازاد بر حدنصاب تعیین شده، مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ این قانون شد.

به گزارش ایرنا از سازمان امور مالیاتی کشور، سید محمدهادی سبحانیان با صدور بخشنامه ای متن اصلاحی ماده یک ضوابط اجرایی موضوع تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‏‌های مستقیم را جهت اجرا به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد.

در این بخشنامه تصریح شده است: اعطای هرگونه تسهیلات ارزی و ریالی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی که از این پس به اختصار موسسه اعتباری نامیده می‌شوند، به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات‌های مستقیم برای اشخاص حقوقی از مبلغ معادل ۶۵ درصد سقف نصاب معاملات متوسط (موضوع ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات - مصوب ۱۳۸۳) و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از مبلغ معادل (۳۵ درصد) سقف حدنصاب مذکور و بالاتر ظرف مدت یک سال شمسی از ابتدای فروردین ماه تا پایان اسفندماه) مشمول مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مذکور می‌باشد.

تبصره: معادل ریالی تسهیلات ارزی اعطایی بر اساس نرخ مندرج در قرارداد، مبنای تعیین شمول یا عدم شمول تسهیلات مذکور به حکم تبصره یادشده است.

مقررات تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‏‌های مستقیم بدین شرح است: اعطای تسهیلات بانکی به اشخاص حقوقی و همچنین صاحبان مشاغل از طرف بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری منوط به اخذ گواهی‌های زیر خواهد بود: ۱- گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده. ۲- گواهی اداره امور مالیاتی مربوط مبنی بر وصول نسخه‌ای از صورت‌های مالی ارایه شده به بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha