احداث مجتمع «شوق زندگی» ویژه کودکان کار در تهران تا پایان امسال

تهران - ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب تهران از شناسایی و حمایت از ۱۰۸ نفر کودک کار در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: مجتمع «شوق زندگی» ویژه کودکان کار در شهر تهران تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

به گزارش ایرنا از قوه قضاییه، جلسه ساماندهی کودکان کار شهر تهران با حضور علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران، سید علی کاظمی معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک و جمعی از مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و انتظامی در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان تهران برگزار شد.

صالحی دادستان عمومی و انقلاب تهران با بیان اینکه این جلسه به منظور ساماندهی کودکان کار در سطح شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: این موضوع به عنوان یکی از دغدغه‌های رییس قوه قضاییه و در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد.

وی افزود: با همکاری مجموعه دستگاه‌های متولی در این امر اقدامات خوبی در سطح شهر تهران برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی انجام شده است و همکاران ما در حوزه دادستانی به این موضوع ورود جدی داشته‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ نقطه شاخص و دارای اولویت در شهر تهران شناسایی و با اقدامات خوبی که در این حوزه انجام شد تا به امروز حدود ۱۰۸ نفر از کودکان کار در این مناطق شناسایی، جذب و حمایت شدند.

صالحی یادآور شد: طرح شناسایی و حمایت کودکان کار تهران با جدیت بسیار در حال عملیاتی شدن است و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع نیز تاکنون وظایفی که برای آنها مقرر شده است را به درستی انجام داده‌اند.

وی به نتایج رضایت‌بخش این طرح اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با همکاری دستگاه‌ها و مسئولین امر این طرح عملیاتی و اجرا شده و بنا داریم آن را از نظر نیرو، تجهیزات و امکانات در سطح گسترده‌تری انجام دهیم تا شاهد اثرات مثبت بیشتری باشیم.

دادستان عمومی و انقلاب تهران تصریح کرد: دستگاه قضایی نیز در همین راستا آمادگی خود را اعلام کرده است که هرگونه پشتیبانی و حمایتی که در این ارتباط نیاز باشد را برای دستگاه‌های متولی انجام می دهد.

صالحی با تشکر از دستگاه‌های متولی ساماندهی کودکان کار و خیابانی به دلیل انجام اقدامات مفید و موثر، خاطرنشان کرد: امروز دستگاه‌های مرتبط با این امر رسالت خود را به خوبی انجام می‌دهند و امیدواریم بتوانیم شاهد روزی باشیم که این طرح تاثیر خود را در کاهش آمار کودکان کار گذاشته باشد و حضور هیچ کودک کاری را در سطح شهر شاهد نباشیم.

وی درباره جزییات افتتاح مجتمع شوق زندگی ویژه کودکان کار در شهر تهران گفت: در ماه‌های گذشته مجتمع شوق زندگی برای کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در شهر تهران افتتاح شد و دستگاه قضایی نیز یک دادیار را به طور ویژه به منظور صدور دستورات لازم برای رسیدگی به وضعیت کودکان در این مجتمع مستقر کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران اضافه کرد: بر اساس تجارب و نتایج مثبتی که از افتتاح این مجتمع حاصل شد، بناست که مجتمع شوق زندگی ویژه کودکان کار نیز تا پایان سال جاری برای نگهداری از این کودکان در شهر تهران افتتاح شود تا به وظایف خودرا در راستای شناسایی، جذب و حمایت از کودکان کار اقدام کند.

صالحی درخصوص ساماندهی کودکان کار اتباع خارجی نیز اظهار داشت: اداره اتباع نیز باید به وظایف خود مطابق قانون عمل کند و دستکاه قضایی نیز دستورات لازم و هماهنگی‌های لازم جهت طرد اتباع غیر مجاز و همچنین اتباعی که مرتکب جرم می‌شوند، انحام می دهد.

وی افزود: اتباع خارجی که به هر طریق کودکان خود را وادار به کار می‌کنند در مرحله اول با اخذ تعهد کتبی آزاد و در صورت تکرار جرم برابر مقررات برای این افراد تصمیم اتخاذ می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha