ایران و چین دو کشور تاثیرگذار در امنیت منطقه/ مبارزه با تروریسم در سایه تقویت همکاری‌ها

تهران - ایرنا - فرمانده کل انتظامی با بیان این که ایران و چین دو کشور تاثیرگذار در امنیت منطقه هستند، گفت: با گسترش تحولات بین المللی، توسعه روابط بین دو کشور در حوزه امنیتی انتظامی بیش از پیش مورد انتظار است.

به گزارش ایرنا از پلیس، سردار "احمدرضا رادان" در دیدار با "چن ون چینگ" رییس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری خلق چین از ابراز همدردی این کشور با ملت ایران در خصوص حادثه بمب گذاری اخیر در کنار مزار شهید سلیمانی در کرمان تشکر کرد.

وی ادامه داد: در این حادثه چند تن از ماموران پلیس هم به شهادت رسیدند که یکی از آنها مدتی در بیمارستان بستری شد و به تازگی به شهادت رسید که با اجازه خانواده اش اعضا بدنش را اهدا کردند و مردم ما از این رخداد که یک مامور با شهادت خود جان چند نفر را نجات می دهد، شگفت زده اند.

فرمانده کل انتظامی بیان داشت: با گسترش تحولات بین المللی، لزوم توسعه روابط بین دو کشور در حوزه امنیتی انتظامی بیش از پیش مورد انتظار است. از همین رو پلیس ایران آمادگی توسعه همکاری ها برای مبارزه با تروریسم را دارد.

رادان ادامه داد: تروریسم پدیده ای است که می تواند به همه جوانب، نفوذ کرده و عملیات انجام دهد و جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد و قهرمان بزرگ ملی ما شهید "قاسم سلیمانی" نیز در همین راه به شهادت رسید.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین باید تلاش کنند تا تروریست ها را از بین ببرند.

ایران و چین دو کشور تاثیرگذار در امنیت منطقه/ مبارزه با تروریسم در سایه تقویت همکاری‌ها

فرمانده کل انتظامی در ادامه به موضوع مبارزه با جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر پرداخت و گفت: ایران در راه مبارزه با مواد مخدر حدود ۴ هزار شهید تقدیم کرده و سالانه حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تن کشفیات مواد مخدر داریم و این یعنی ما در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستیم.

سردار رادان در ادامه بر توسعه روابط در حوزه مبارزه با جرایم سایبری و سازمان یافته تاکید کرد و اظهار داشت: هر دو کشور به خاطر تجارب خوبی که در این مسئله دارند می توانند کمک حال هم باشند.

وی عنوان کرد: همکاری ها در بخش های آموزشی و عملیاتی نیز می تواند در قالب همکاری های شانگهای بیاید.

فرمانده کل انتظامی با توجه به موارد مطرح شده از سوی طرف چینی گفت: رابطه مستقیم بین ثبات امنیتی و اقتصادی وجود دارد و برای من هم جالب است که چین توانست این توسعه را در زمان اندک با کیفیت بالا انجام دهد. چین در کنار مردم، توسعه را رقم زد و این استراتژی قابل ستایشی است.

وی در ادامه با بیان این که غربی ها به رهبری آمریکا هنوز درک نکرده اند که معادلات جهان تغییر کرده و باید استراتژی خود را تغییر دهند و خطاهای بسیار و بی شمار آنها باعث شده از این استراتژی فاصله بگیرند، گفت: ایران، چین و روسیه ثابت کردند که دوران تک قطبی از بین رفته و معتقدیم آمریکا قدرتی پوشالی است چراکه هر جا ببر پوشالی دخالت کرد به شدت شکست را بدرقه راه خود نمود؛ حتما به یاد دارید که ترامپ در دوره اول ریاست جمهوری گفت؛ آمریکا داعش را خودش پرورش داده است.

رادان اظهار داشت: آمریکا در حال صادر کردن تروریسم به هر کشور در حال پیشرفت است و در این میان کشورهایی نظیر چین و روسیه نیز مورد تهدید تروریسم می باشند. جمهوری اسلامی ایران با تمام توان با تروریسم و داعش مبارزه و در این راه شهدایی نیز تقدیم کرده است.

فرمانده کل انتظامی ایران گفت: حفظ امنیت، مرکز دایره ثبات اجتماعی و اقتصادی است و پلیس در ایران در حال توسعه و تقویت می باشد و زیرساخت ها را تقویت می کند. از همین رو تمایل داریم تعاملات با کشور چین را در سطح امنیتی و اجتماعی گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: این موضوعات بستر جدید تعاملات دو کشور است و روی این موضوع مصمم هستیم و از حمایت شما در سازمان همکاری شانگهای و بریکس تشکر می کنم.

رادان بیان داشت: دو کشور دوست ایران و چین می توانند نقش تاثیرگذار در امنیت منطقه داشته و ما تجربیات خود را خالصانه از همه ابعاد تقدیم دوستان خود در چین می کنیم و انتظار داریم این توسعه همکاری ها یک برنامه منظم و عملی در کنار خودش داشته باشد.

ایران و چین دو کشور تاثیرگذار در امنیت منطقه/ مبارزه با تروریسم در سایه تقویت همکاری‌ها

آمریکا با استفاده از ترور می خواهد جلوی پیشرفت کشورها را بگیرد/ باید در مبارزه با تروریسم همکاری خود را تقویت کنیم

"چن ون چینگ" رئیس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری خلق چین نیز در ادامه این دیدار گفت: در حال حاضر جهان امروز با کسری صلح مواجه است در عین حال ما با کسری توسعه، امنیت و ... مواجهیم. در خاورمیانه مردم، انسجام برای پیشرفت کشور خود دارند و در عین حال عوامل بی ثباتی هم دارند و این عوامل بی ثباتی یا آمریکا مستقیم و غیرمستقیم و یا در پشت صحنه دخالت می کنند بنابراین ما و شما با مشکلات مشترک روبه رو هستیم. آمریکا؛ چین، ایران و روسیه را رقیب خود می داند و با این اتفاقات پیچیده، چین پیشنهاد داده سرنوشت مشترک بشری را باید بسازیم.

چن ون چینگ با بیان اینکه ما تاریخ بیش از ۵ هزار ساله داریم و خواستار صلح هستیم، اظهار داشت: در این جلسه ایده امنیت چین را معرفی می کنم. در ۱۰ سال گذشته چین رشد چشمگیری داشته است در ۳ سال گذشته رشد GDP (تولید ناخالص داخلی ) بالایی داشته در سال ۲۰۲۳ این رقم ۵.۲ درصد بوده که در آمریکا ۲.۵ درصد می باشد. در حال حاضر اقتصاد چین با سرعت بالا رشد می کند و تاب آوری بالایی دارد. با توجه به رشد با ثبات اقتصاد، در سال گذشته تقریبا پرونده های جنایی ما ۴.۱درصد کاهش و امنیت ما ارتقاء خوبی داشته که مردم هم آن را احساس می کنند؛ در چین هم در شهر و هم در روستا امنیت بالایی وجود دارد.

وی ادامه داد: با شما موافقم که آمریکا با استفاده از ترور می خواهد جلوی پیشرفت ما را بگیرد که این عادت آنهاست و در افغانستان، عراق، پاکستان و ... اقدامات زیادی در خصوص ترور انجام می دهند تا اقتصاد چین را از پا بیندازند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری خلق چین تأکید کرد: ما آمادگی داریم به برنامه های مشترک عمل کنیم و در صحنه های بین المللی همکاری یکدیگر را تقویت کنیم و این عادلانه است. همچنین آمادگی داریم روی چارچوب کمربندی و جاده های ایران همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان این که نظرات هر دو طرف بسیار نزدیک است و همکاری در عرصه امنیت و انتظامی برای جامعه ایران و چین ضروری است، گفت: باید این همکاری ها تقویت شود؛ در سال های اخیر همکاری های امنیتی زیاد بوده و دستاوردهای بسیاری نیز در پی داشته است.

وی بیان داشت: آمریکا و کشورهای غربی هرگز از فکر تخریب ما خارج نمی شوند و باید در مبارزه با تروریسم همکاری خود را تقویت کنیم.

رئیس دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جمهوری خلق چین یادآور شد: آمریکا قبلا گفته بود که جنبش ترکستان غربی گروهی تروریستی است اما حال آن را تروریست نمی داند. ما می توانیم برای دفاع از منافع خارجی خود همکاری ها را تقویت کنیم، باید همکاری در مبارزه با قاچاق موادمخدر را تقویت و یک فضای امن را برای هم فراهم کنیم و در آینده اگر رخدادی به وجود آمد تعاملات خوبی باهم داشته باشیم و امروز آغاز خوبی برای همکاری با یکدیگر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha