تخصیص اعتبار خرید ویلچر و صدور ۱۳۵ هزار کارت هوشمند معلولان

تهران- ایرنا- رییس سازمان بهزیستی کشور از تخصیص اعتبار خرید تجهیزات توانبخشی و ویلچر تا پایان سال و صدور ۱۳۵ هزار کارت هوشمند اعتباری با عنوان «سما» ویژه حمل و نقل افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید خبر داد.

به گزارش ایرنا از سازمان بهزیستی کشور، علی محمد قادری روز چهارشنبه در نشست تخصصی علمی‌ و کاربردی سازمان بهزیستی کشور با شرکای کاری تولیدکننده و بهره‌بردار از تجهیزات توانبخشی دانش بنیان با اشاره به تخصیص ۱۳۵ هزار کارت هوشمند اعتباری با عنوان «سما» برای حمل و نقل افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید در سفرهای دریایی، هوایی و زمینی با همکاری بانک پارسیان، افزود: در راستای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، افراد دارنده کارت سما با ارائه این کارت می‌توانند از ۵۰ درصد تخفیف هزینه سفر برخوردار شوند.

وی همچنین از معرفی و ابلاغ شرکت‌های دانش بنیان به استان‌ها برای خرید اختصاصی تجهیزات توانبخشی و تخصیص اعتبار برای خرید ویلچرهای متناسب برای افراد دارای معلولیت تا پایان سال و همچنین تأسیس نخستین مرکز خیریه دانش بنیان خبر داد و از شرکت های دانش بنیان خواست تا با شبکه سازی و ایجاد یک مرجع کیفی - صنفی رسمی و دریافت مجوز از سازمان بهزیستی، فرایندها را پیش ببرند و یک خانه خلاق و نوآور با دپارتمان های مختلف داشته باشند.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: این باور و عزم ملی باید ترکیب یک زیست بوم فناورانه را داشته باشد و تیمی سیار متشکل از متخصصان به عنوان یک گروه جهادی فناورانه، مراجعه کنند و در نقاط مختلف نیازها و مشکلات مردم را از نزدیک رصد کنند؛ مواردی مانند شناسایی افراد نیازمند حمایت و پوشش بیمه سلامت باید در لحظه اتفاق بیفتد و اینگونه نباشد که در فضای ظرفیت سازی اجتماعی که مراجعه می کنیم، فردی از خدمات‌ بی بهره بماند.

قادری افزود: نظام دانش بنیانی که امروز در مورد آن صحبت می کنیم، بیش از سه دهه در حال تلاش و ارتقاست و این اقدام شما و هم‌افزایی این اجزای نوآور در سازمان بهزیستی می تواند نتایج پیش برنده و تحولی را برای جامعه هدف سازمان داشته باشد.

تخصیص اعتبار برای خرید ویلچر/صدور ۱۳۵ هزار کارت هوشمند برای معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پوشش انواع معلولیت مانند معلولیت های جسمی، حسی و حرکتی، ذهنی از سوی این سازمان، گفت: باید به صورت مداوم در مورد این افراد صحبت شود و هر جلسه‌ای که تشکیل می‌شود، بتوانیم از اجزای نوآور و شرکت‌های دانش بنیان دیگری بهره‌مند شویم.

وی همچنین به اهمیت تجاری سازی این فعالیت‌ها اشاره کرد و گفت: باید اقداماتی همچون تخصیص یارانه انجام دهیم تا مردم بتوانند از این تکنولوژی نوین و دانش بنیان استفاده کنند.

قادری از نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان حاضر در جلسه خواست که حتما کارتیمی و گروهی انجام دهند و افزود: به صورت یکپارچه عمل کنید و همچنین برای ترسیم نقشه راهی برای پیگیری، کارسازی، پوشش بیمه ای و پروفایل های شخصی برای هر یک از افراد دارای معلولیت برای ارائه خدمات حمایتی در نظر گرفته شود و از آنان خواست تا نیاز و شأن افراد در نوسازی تجهیزات توانبخشی در اقصی نقاط کشور در نظر گرفته شود.

براساس این گزارش، در این جلسه مدیران شرکت های دانش بنیان در خصوص ربات های اسکلتی، پنجه های کربنی، ویلچر برقی و ویلچرهای سبک و فوق سبک، برجسته نگار هوشمند، تجهیزات الکترونیک ویژه نابینایان و ارتز و پروتز با ساخت سریع و قیمت مناسب موارد خود را بیان کردند و نمایندگان بانک مهر و سازمان بیمه سلامت نیز به بیان نحوه همکاری خود در زمینه تامین تجهیزات توانبخشی پرداختند.

به گزارش ایرنا، یک میلیون و ۴۹۲ هزار و ۵۳۱ نفر فرد دارای معلولیت در کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی کشور تایید شده‌اند و سالانه ۲۵۰۰ نفر دارای ضایعه نخاعی به افراد تحت پوشش بهزیستی اضافه می‌شوند و جزو افرادی هستند که معلولیت شدید و خیلی شدید دارند.

براساس تبصره ۲ ماده ۵ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، استفاده افراد دارای معلولیت شدید از سامانه‌های حمل و نقل ریلی و اتوبوس‌رانی درون شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌های برون‌شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی نیم بها است. وزارت مکلف است جهت اجرای این تبصره نسبت به پیش‌بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سالانه اقدام و سازمان برنامه و بودجه در لایحه سالانه بودجه منظور کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha