استاد مجتهدی مکتبی خودویژه برای فلسفه‌ورزی پیش روی اهل علم قرار داد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه تهران در پیامی با تسلیت درگذشت دکتر کریم مجتهدی استاد پیشکسوت و چهره ماندگار فلسفه نوشت: امروز اندیشمندی متدین را به سوی سرای جاوید بدرقه می‌کنیم که در تمام طول حیات علمی و حرفه‌ای خود با طمانینه و جهد علمی توانست مکتبی خودویژه برای فلسفه‌ورزی پیش روی اهل علم قرار دهد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در این پیام تسلیت افزود: با دریغ و افسوس بسیار، استاد پیشکسوت و چهره ماندگار فلسفه، چشم از جهان فرو بست و نه فقط یک جهان فلسفه بلکه همه دانشگاهیان و دانش‌دوستانی که از پیمودن راه علم چیزی جز شناخت عمیق انسان و خالق و نظام هستی را نمی‌جویند، به سوگ نشاند.

در ادامه این پیام آمده است: امروز اندیشمندی متدین را به سوی سرای جاوید بدرقه می‌کنیم که در تمام طول حیات علمی و حرفه‌ای خود با طمانینه و جهد علمی توانست مکتبی خودویژه برای فلسفه‌ورزی پیش روی اهل علم قرار دهد؛ او هر چند متخصص فلسفه غرب بود، اما در گفتار و رفتار خود هماره نشان می‌داد فلسفه غرب نه به عنوان نسخه‌ای برای شناخت انسان مطلوب، بلکه به عنوان مقوله‌ای که باید آن را دانست، مورد بحث او قرار دارد.

مقیمی در این پیام تصریح کرد: چهره ماندگار فلسفه همواره با ضایعه سطحی‌نگری نسبت به فلسفه، مواجهه‌ای قاطعانه داشت. استاد کریم مجتهدی بزرگوار هر چند فلسفه‌دانی مشهور بود، اما آنچه که از مشی و منش فلسفی او صیانت می‌کرد، مرزبندی روشن بین سلک خود با شماری از آنان بود که فلسفه را نه محملی برای ژرف‌اندیشی و خردورزی عملگرایانه، بلکه ابزاری برای تمایز سطحی و شهرت دفعی قرار می‌دهند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: او به کارکرد تربیتی نهاد علم تاکید داشت و فلسفه را برای ایجاد تعمق در تعلیم و تربیت ارج می‌نهاد چراکه در اندیشه و عمل، پرورش دانش‌آموزان و دانشجویانی مفید برای جامعه و کیفیت‌بخشی به تحصیل علم را مستلزم این می‌دانست که دانشجویان و دانش‌پژوهان با فلسفه علمی که می‌آموزند و رشته‌ای که تحصیل می‌کنند آشنا شوند. ای بسا که یک نما از خدمت متقابل فلسفه و جامعه به یکدیگر را در این می‌دید؛ هم به فلسفه وفادار بود و هم فلسفه را در قبال جامعه مسئول می‌دانست.

مقیمی افزود: انشگاه تهران با بهره‌گیری از همین رویکرد استاد مجتهدی و با همکاری جمعی از استادان حاذق، به تازگی مؤسسه حکمت‌پژوهی علوم را با رویکرد پیگیری فلسفه مضاف تأسیس کرد، اما صد حیف و هزاران دریغ که دیگر استاد مبرز فلسفه در میان ما نیست تا ثمره رویکرد مسئولانه خود را در قبال جامعه شاهد باشد، اما او ناظر است و دعای خیرش بدرقه همه اندیشه‌ورزان، دانشمندان و دانش‌دوستان نیک‌اندیش.

رییس دانشگاه تهران در این پیام بیان کرد: در همین مجال، با ابراز تأسف عمیق نسبت به درگذشت استاد فرزانه دکتر کریم مجتهدی، این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، همه شاگردان و همکاران و جامعه دانشگاهیان ایران اسلامی و آن انسانی که به فلسفه با نگاهی حرفه‌ای و به قصد رستگاری می‌اندیشد، تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم، غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان و سوگواران صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

استاد مجتهدی مکتبی خودویژه برای فلسفه‌ورزی پیش روی اهل علم قرار داد

به گزارش ایرنا، زنده یاد دکتر «کریم مجتهدی» از استادان به نام فلسفه و از چهره‌های ماندگار ایران پس از یک دوره بیماری روز گذشته دوشنبه بیست و پنجم دی ماه درگذشت.

این چهره ماندگار فلسفه که عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود از چهار ماه پیش به دلیل سکته و کهولت سن، تحت مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در منزل برادر خود بود.

طبق برنامه قرار است پیکر آن مرحوم برای خاکسپاری به سمت بهشت زهرا (س) منتقل شده و در قطعه نام آوران به خاک سپرده شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha