۲۵ دی ۱۴۰۲، ۰:۲۹
کد خبرنگار: 1121
کد خبر: 85354287
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بررسی آخرین وضعیت رابطه تجاری ایران با الجزایر و پاکستان در وزارت خارجه

تهران - ایرنا - هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری به میزبانی وزارت امور خارجه با دستور کار بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی - تجاری با پاکستان و الجزایر و با حضور نمایندگان نهادهای ذیربط برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مهدی صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در این جلسه با اشاره به اهمیت الجزایر در آفریقا و فضای بسیار خوب کار، همکاری با این کشور را از اولویت های مهم حوزه آفریقا دانست و گفت: تمرکز بر ایجاد تعرفه های ترجیحی، صدور خدمات فنی و مهندسی، همکاری در زمینه حمل و نقل و انرژی از زمینه های مورد توجه در همکاری های مشترک میان دو کشور است که با برنامه ریزی و هماهنگی میان دستگاه ها می تواند عملیاتی شود.

وی بر رفع موانع موجود در همکاری های مشترک با همسایگان تاکید کرد و افزود: باید با برگزاری نشست های فنی و تخصصی، برنامه ریزی های دقیق و حرفه ای و زمان بندی مناسب گام به گام برای رسیدن به اهداف تعریف شده رو به جلو حرکت کرد.

همچنین مهدی شوشتری مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت روابط با الجزایر و با اشاره به تاریخچه همکاری های مشترک میان دو کشور گفت: اسناد همکاری خوبی میان دو کشور امضا شده و اکنون ۱۴ موافقتنامه و ۲۵ یادداشت تفاهم با این کشور در حوزه های مختلف بانکی، بهداشتی، گمرکی، صنعتی و بازرگانی، تجارت ترجیحی، فناوری، دانش بنیان و... داریم که باید روی اجرایی کردن آنها کار کنیم.

وی فعال کردن کمیسیون های مشترک میان دو کشور، تشکیل کمیته های تخصصی و فنی در حوزه های مورد اشاره، رفع موانع مالی و بانکی و شناسایی ظرفیت‌های همکاری در زمینه های مختلف را از جمله اقدامات اولیه برای ارتقاء سطح روابط دوجانبه دانست.

در بخش دوم نشست نز که به بررسی جوانب همکاری با پاکستان اختصاص داشت معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه روابط با کشور دوست و همسایه پاکستان را راهبردی و بسیار مهم توصیف کرد و از همه دستگاههای فعال در عرصه روابط اقتصادی با پاکستان خواست نهایت تلاش خود را برای اجرایی کرد پروژه های در دست همکاری بعمل آورند.

سید رسول موسوی مدیر کل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه نیز ضمن اشاره به روابط مثبت و با ثبات میان پاکستان و ایران اظهار داشت: اکنون در ۱۱ بخش و ۸۸ موضوع اقتصادی با پاکستان همکاری های مشترک وجود دارد که برخی موارد نیاز به پیگیری و تامین زیرساخت دارد از جمله در زمینه تجارت آزاد، ساماندهی و تجهیز بازارچه ها و گذرگاه های مرزی، فروش گاز و فرآورده های نفتی و عملیاتی کردن خط لوله انتقال گاز به این کشور.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با برگزاری بیست و دومین کمیسیون مشترک میان دو کشور در آینده ای نزدیک زمینه برای همکاری ها در حوزه های مورد توافق طرفین بیش از پیش فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha