استاندار خراسان جنوبی: دست دولت برای استان پُر است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: دهه فجر امسال دست ما از خدمات و دستاوردهای دولت پُر است که انتظار می‌رود رسانه‌ها این خدمات را هنرمندانه و هوشمندانه منعکس کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا جواد قناعت روز یکشنبه در نشست شورای اطلاع‌ رسانی استان بر لزوم پیوست رسانه‌ای برنامه‌های دهه فجر تاکید کرد و گفت: انتظار است در این پیوست رسانه‌ای خدمات نظام و اقدامات دولت سیزدهم برجسته‌سازی شود و باید امیدآفرینی و نشاط اجتماعی ایجاد کنیم تا شاهد حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی باشیم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم اتفاقات مبارک و بزرگی در سطح ملی و استان رخ داده است عنوان کرد: یکی از این اقدامات آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن زاهدان - مشهد - بیرجند به عنوان مطالبه چندین ساله استان بوده و تاکنون ۴۵ هزار میلیارد ریال اعتبار این پروژه از طریق تهاتر نفتی تامین شده است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برای تامین مالی احداث راه آهن اقدامات و پیگیری‌های فراوانی در ۲ سال گذشته انجام شد گفت: اعتبار فاز اول (زیرسازی) پروژه فراملی راه آهن به مبلغ ۱۸۰ هزار میلیارد ریال تعیین شده که ۱۲۰ هزار میلیارد ریال آن در خراسان جنوبی در حال انجام است.

وی افزود: مردم منتظر شنیدن صدای سوت قطار به عنوان یک مطالبه مهم در استان هستند اما انعکاس این اقدامات و پیگیری‌ها نیازمند هنر و ذوق رسانه‌ است.

قناعت به عملیاتی شدن ابر پروژه انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: بازدید میدانی از این پروژه در استان روز شنبه ۳۰ دی ماه با حضور مدیر پروژه انتقال آب دریای عمان انجام خواهد شد.

وی با بیان سایر اقدامات دولت سیزدهم از جمله اجرای طرح نهضت ملی مسکن، طرح انتقال گاز از دشتک زابل به نهبندان و سربیشه برای تامین گاز پایدار و احیای واحدهای تولیدی راکد ادامه داد: کارخانه قند قُهستان بعد از ۱۰ سال تعطیلی به همت دولت سیزدهم احیا و راه اندازی شد.

انتقال کامل پادگان ۰۴ بیرجند به خانه آخر رسید

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه انتقال پادگان ۰۴ بیرجند به خانه آخر رسیده است گفت: اراضی پادگان از حدود ۲۰ سال پیش قرار بود به طور کامل به خارج از شهر منتقل شود و با پیگیری‌های متعدد طی ۲ ماه آینده شاهد انتقال کامل پادگان از مرکز استان خواهیم بود.

وی افزود: همچنین تعیین تکلیف پروژه هتل کویر بیرجند که ۲۰ سال از آغاز عملیات آن گذشته و اسکلت آن در فراز شهر سبب نگرانی و گلایه زیاد مردم شده و حل مشکل مجتمع هلال بیرجند از دیگر اقدامات شاخص است که انتظار داریم رسانه‌ها به آنها بپردازند.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در حوزه مسکن نیز طی هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم ۲۸ هکتار و ۲ سال اخیر سه هزار و ۸۰۰ هکتار زمین به شهر بیرجند الحاق شد که قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی افزود: سه اقدام مهم انتقال پادگان به خارج از شهر، تعیین تکلیف مجتمع هلال با تحویل موقت و تعیین سرمایه‌گذار برای هتل کویر در دهه فجر انجام می‌شود.

مدیران مکلفند پاسخگوی رسانه‌ها و خبرنگاران باشند

قناعت همچنین گفت: برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان تعامل کمرنگی با رسانه‌ها دارند که این انتقاد وارد است و به عنوان یکی از مصوبات شورای اطلاع‌رسانی استان تمامی مدیران مکلف به پاسخگویی به رسانه‌ها هستند.

وی بیان کرد: گاهی مدیران به دلیل حضور در جلسات قادر به پاسخگویی نیستند که باید از طریق روابط عمومی یا دفتر مربوطه موضوع پیگیری شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: هر رسانه‌ای اعم از صدا و سیما یا جراید و سایر رسانه‌ها در جای خود محترم هستند و باید مدیران پاسخگوی رسانه‌ها باشند در غیر این صورت تذکر خواهند گرفت.

وی در ادامه با اشاره به دستورالعمل بند (چ) ماده ۳۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور افزود: آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که در این خصوص اعتبار ملی داشته و این بودجه به طور متمرکز در تهران هزینه می‌شود باید پیگیر جذب آن به داخل استان باشند.

قناعت گفت: در این زمینه نشستی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و معاون سیاسی استاندار برگزار و سهم استانی این ماده پیگیری و مطالبه شود، اگر نیاز به مکاتبه استاندار باشد مکاتبه می‌کنیم تا محقق شود.

رقابت و مشارکت معطوف به مثلث حاکمیت، مردم و نخبگان است

وی همچنین با اشاره به انتخابات امسال و نقش رسانه‌ها ادامه داد: مقام معظم رهبری سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت را جزو راهبردهای چهارگانه انتخابات مطرح کردند که سلامت و امنیت در حیطه حاکمیت است اما ۲ راهبرد مشارکت و رقابت معطوف به مثلث حاکمیت، مردم و نخبگان می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه رسانه‌ها شامل ۲ قشر نخبگان و مردم می‌شوند گفت: برای اینکه راهبرد مشارکت و رقابت عملیاتی شود نیازمند تلاش و هم‌افزایی سه ضلع حاکمیت، مردم و نخبگان هستیم که رسانه‌ها نقش بسیار مهمی دارند.

وی انتخابات را نشان‌دهنده پشتوانه مردمی نظام دانست و گفت: یکی از مولفه‌های جدی برای رقم زدن امنیت پایدار، پشتوانه مردمی است لذا انتخابات تاثیر بی‌نظیری در نمایش اقتدار کشور داشته و امنیت کشور را رقم می‌زند.

قناعت اضافه کرد: نشست‌های خبری مدیران دستگاه‌های اجرایی به طور متمرکز در ایام دهه فجر توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برنامه‌ریزی و مانند سال‌های گذشته برگزار شود.

۲۱ دستور کار شورای اطلاع رسانی با ۲۸ مصوبه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: تاکنون در مورد شکل برگزاری شورای اطلاع رسانی عقب‌ماندگی نداریم و در جلسات این شورا ۲۱ دستور کار با ۲۸ مصوبه مطرح شده است.

علی فرخنده افزود: یکی از اتفاقات خوب انعقاد تفاهم‌نامه بند (چ) دستگاه‌های اجرایی با صدا و سیمای استان است اما برخی دستگاه‌ها اعتبار ملی دارند که باید برای جذب اعتبار به داخل استان پیگیری مستمر داشته باشند چون این اعتبارات اکنون تجمیعی در مرکز تهران هزینه می‌شود.

وی بیان کرد: امسال در راستای تشریح دستاوردهای دولت و مناسبت‌های ملی و مذهبی متعدد تولیدات رسانه‌ای خوبی در استان انجام شده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی استان خراسان جنوبی از تشکیل ستاد بزرگداشت دهه فجر با کلیدواژه اعتمادآفرینی، امید اجتماعی و نشاط خبر داد و گفت: تاکید بر این است مدیران دستگاه‌های اجرایی دستاوردهای ۲۹ ماهه دولت را در رسانه ملی و رسانه‌های استان تشریح کنند.

وی اظهار کرد: ۲ رویداد مهم در حوزه رسانه شامل جشنواره ملی سواد رسانه پروفسور معتمدنژاد و دومین جشنواره مطبوعات شرق کشور به میزبانی خراسان جنوبی برگزار خواهد شد.

فرخنده افزود: برای دهه فجر و جلب مشارکت مردم در انتخابات پیوست مردمی در کنار بخش رسانه‌ای باید مدنظر قرار گیرد که در این زمینه پیشنهاد می‌دهیم رویداد جرس (جام رسانه‌ای سیزدهم) در قالب عکس نوشته، گزارش خبری، رویداد رسانه‌ای از جانب مردم جمع‌آوری و از طریق رسانه ملی خدمات دولت بازتاب داده شود.

وی گفت: همچنین در قالب رویداد هنری زمینه مشارکت مردم را فراهم کنیم که این طرح مکتوب و جلساتی برگزار شده است.

در پایان این نشست از پوستر دومین جشنواره منطقه‌ای مطبوعات شرق کشور "یادمان پروفسور معتمدنژاد" رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha