کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ جوان و وفایی‌پور به قهرمانی آسیا می‌روند

تهران- ایرنا- سرمربی تیم ملی کشتی آزاد با اشاره به رقابت‌های ‌بین‌المللی زاگرب و گمانه‌زنی در خصوص قطعی شدن حضور برخی نفرات در پاریس گفت: حضور کسی در ترکیب تیم ملی قطعی نشده و بنا داریم با حضور در تورنمنت‌های مختلف نفرات را ارزیابی کنیم.

به گزارش ایرنا، رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام اوپن زاگرب و نخستین رنکینگ اتحادیه جهانی کشتی در سال ۲۰۲۴ روزهای ۲۰ و ۲۱ دی ماه در کشور کرواسی برگزار شد. در پایان این مسابقات تیم ایران توسط محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم، امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم، امیرحسین زارع در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا، رحمان عموزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم، حسین ابوذری در وزن ۷۴ کیلوگرم، امیرررضا معصومی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال نقره، عباس ابراهیم‌زاده در وزن ۶۵ کیلوگرم و کامران قاسم‌پور در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.

رقابت زاگرب در حالی نخستین آوردگاه محسن کاوه در راس کادرفنی بود که شاگردان او در ۶ وزن پس از تیم کامل آمریکا به جایگاه دوم رسیدند. درخشش آزادکاران در زاگرب باعث شدتا سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در خصوص عملکرد تیم، پاسخگوی سئوالات خبرنگار ایرنا باشد.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

محسن کاوه اظهار داشت: رقابت‌های زاگرب دستاورد خوبی برای ما در انتخاب نفرات داشت و طبق لیست ۱۱ کشتی‌گیر در ۶ وزن به این تورنمنت اعزام شدند. اینگونه نیست که با این تورنمنت نفرات انتخاب شده باشند، بلکه بنا داریم از نفرات دیگر در اردوهای درون اردویی و مسابقات‌ آتی از جمله تورنمنت یاشاردوغو و یاریگین بهره بگیریم تا در نهایت نفرات اعزامی به پاریس مشخص شوند.

وی در خصوص عملکرد ۲ آزادکار کشورمان در وزن ۷۴ کیلوگرم گفت: یونس امامی و حسین اباذری در این مسابقات کشتی خوبی گرفتند. یونس جز نفراتی است که باید کارش را ادامه دهد چرا که در این وزن ما هنوز سهمیه المپیک نگرفته‌ایم و باید احیا شود تا کارش را به خوبی ادامه دهد. او به دلیل داشتن مجوز پزشکی در مسابقات شانس مجدد شرکت نکرد و البته نکته مهم در مورد او اینکه به تاکتیک بدش در زاگرب باخت.

کاوه ادامه داد: با توجه به عدم موفقیت یونس فعلا تمرینات ادامه دارد و بعد از آن مشخص خواهیم کرد تا چه کسی در مسابقات قهرمانی آسیا و بعد از آن در پیکارهای کسب سهمیه المپیک شرکت کند.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

وی تصریح کرد: بنا داریم در مسابقات گزینشی المپیک که در سطح قاره آسیا در قرقیزستان برگزار می‌شود سه سهمیه باقیمانده در وزن‌های ۵۷، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم را کسب کنیم. در هر وزن سه نفر به اردو دعوت خواهند شد و به دنبال آن هستیم تا از ظرفیت تمامی نفرات در مسابقات آتی بهره ببریم. رقابت‌های بین‌المللی یاشاردوغو و یاریگین ۲ تورنمنت مهم برای آماده‌سازی ملی‌پوشان است تا در نهایت فهرست ۶ نفره تیم ملی در پاریس مشخص شود.

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد تصریح کرد: به طور قطع در وزن ۵۷ کیلوگرم، احمد محمدنژاد جوان برای کسب سهمیه به گزینشی المپیک اعزام خواهد شد.

وی همچنین در خصوص حضور نیافتن رحمان عموزاد خلیلی در فینال وزن ۶۵ کیلوگرم رقابت‌های بین‌المللی زاگرب برابر وازگن توانیان از ارمنستان، توضیح داد: در مبارزه نیمه نهایی برابر عباس ابراهیم‌زاده من در تشک کناری نظاره‌گر مبارزه بودم که رحمان از ناحیه سر و گردن ضربه خورد؛ در این خصوص نمی‌دانستیم شدت آسیب دیدگی چه میزان است و به همین علت ریسک نکردیم و در مبارزه فینال شرکت نکرد. البته رحمان یکی از مدعیان این وزن و منتخب ما در المپیک است. چند ماه مانده به المپیک هنوز تکلیف نفرات نهایی تیم ملی مشخص نیست و بنا داریم با آزمون‌های مختلف فرد نهایی را مشخص کنیم.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

کاوه درباره وضعیت وزن ۹۷ کیلوگرم و انتخاب ملی‌پوش اعزامی به گزینشی آسیایی گفت: کامران قاسم‌پور و امیر علی‌آذرپیرا در زاگرب حضور داشتند و مبارزات خوبی را از خودشان به نمایش گذاشتند. با توجه به اینکه کامران پس از آسیب دیدگی و غیبت یک ساله در وزن المپیکی حضور یافت ولی عملکردش قابل قبول بود. آذرپیرا نیز با کشتی حساب شده توانست کایل اسنایدر قهرمان جهان و المپیک از آمریکا را شکست دهد، هنوز چیزی برای انتخاب فرد نهایی در این وزن در المپیک مشخص نیست و نیازمند محک جدی آنان در رویدادهای پیش‌رو هستیم.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباره هادی وفایی‌پور که نتوانست در تورنمنت زاگرب کشتی بگیرد، ادامه داد: اعتقاد ما بر این است تا نفرات در مسابقات و تورنمنت‌های مختلف مورد ارزیابی کادرفنی قرار گیرند، هادی وفایی‌پور قطعاً نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم ما در مسابقات قهرمانی آسیا است.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد همچنین به رویارویی امیرحسین زارع و امیررضا معصومی فینال وزن ۱۲۵ کیلوگرم در زاگرب اشاره کرد و گفت: وزن ۱۲۵ کیلوگرم یکی از اوزان حساس برای ما در المپیک است، عملکرد دو ملی‌پوش در زاگرب بسیار خوب بود. معصومی در این مسابقات نشان داد که در سطح نخست سنگین وزن جهان است که در مصاف با میسون پاریس آمریکایی کشتی خوبی را از خود به نمایش گذاشت، نباید از امیررضا به سادگی گذشت بلکه باید از حضور این دو کشتی‌گیر آینده‌دار به نحوه مطلوبی در تیم ملی استفاده کنیم.

کاوه ادامه داد: زارع هم نسبت به گذشته در زاگرب پخته‌تر کشتی گرفت و آمادگی این دوسنگین وزن کشورمان بستگی به حریفان و رقابت با مدعیان داخلی دارد. برای حضور در تیم ملی نفر اول هیچ وقت در حاشیه امنیت نبوده چرا که رقابت نزدیک باعث می‌شود تا سطح توانایی نفر بالاتر برود. در زاگرب شاهد عملکرد ۲ وزن المپیکی ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم بودیم که جوانی و پختگی توانست اتفاقات خوبی را برای تیم ملی کشورمان رقم بزند.

کاوه: حضور آزادکاری در پاریس قطعی نشده است/ حضور قطعی جوان و وفایی‌پور در قهرمانی آسیا

رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در بلگراد صربستان، به عنوان اولین مرحله گزینشی المپیک بود که به ۵ نفر برتر ۶ وزن المپیکی، سهمیه حضور در بازی‌های المپیک پاریس اختصاص داده شد. در این پیکارها تیم ملی کشتی آزاد ایران از سوی رحمان عموزاد، حسن یزدانی و امیرحسین زارع ۳ سهمیه در وزن‌های ۶۵، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم گرفتند و نمایندگان کشورمان باید برای سه سهمیه وزن‌های ۵۷، ۷۴ و ۹۷ کیلوگرم باید در رقابت‌های پیش رو شرکت کنند.

به این ترتیب رقابت‌های گزینشی المپیک در قاره آسیا در بیشکک دومین مسابقه کسب سهمیه المپیک است که نمایندگان کشورمان باید در آن حضور یابند. این پیکارها از ۳۰ فروردین سال آینده به مدت ۳ روز در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار خواهد شد. آخرین مرحله گزینشی المپیک در سطح جهان نیز از ۱۹ اردیبهشت به مدت ۴ روز در استانبول ترکیه برگزار می‌شود.

کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی صربستان موفق به کسب ۴ سهمیه از ۶ سهمیه شد و کشتی آزاد ایران نیز به ۳ سهمیه از ۶ سهمیه المپیک دست یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha