کاهش تعرفه صادراتی باعث رونق بازار گوجه فرنگی بوشهر شد

بوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: کاهش تعرفه صادراتی گوجه فرنگی باعث رونق بازار این محصول و خرسندی کشاورزان بوشهری شده است.

" کبری توکلی " روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: با برداشت محصول گوجه‌فرنگی دیگر استان‌های جنوبی، تعرفه صادراتی از ۵۵ درصد به ۳۰ درصد و اکنون با تصمیم ستاد تنظیم بازار به ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: تعیین تعرفه ۵۵درصدی صادرات گوجه فرنگی در آذرماه با هدف کاهش قیمت این محصول اعمال شده بود و در زمان حاضر با کاهش قیمت در بازار داخلی، تعرفه صادراتی آن به ۱۰ درصد رسیده است.

توکلی یادآور شد: از اواخر آبان برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر از مناطق " تنگ ارم" ، " بوشکان" و "جم " آغاز شد و تا آذر قیمت این محصول در بازار افزایش قابل توجهی یافت و دولت هم تعرفه ۵۵ درصدی برای صادرات آن اعمال کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: دی و بهمن ماه زمان اوج تولید و برداشت گوجه‌ فرنگی در این استان است و هرماه بیش از ۲۰۰ هزار تن گوجه فرنگی برداشت و روانه بازار می‌شود.

توکلی با بیان اینکه در زمان حاضر تعرفه صادراتی ۱۰ درصد برای هر کیلو گوجه‌ فرنگی ۲۸ تا ۳۰ هزار ریال می‌شود، افزود: این کاهش تعرفه برای حمایت از کشاورزان و صادرات مازاد تولید آن‌ها اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: : امسال بدلیل اجرای الگوی کشت سطح اراضی گوجه فرنگی استان بوشهر از ۱۱ هزارو ۴۰۰ هکتار به ۱۰ هزار ۲۰۰ هکتار کاهش یافته است.

وی گفت: هزینه تولید گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر در یک هکتار اراضی سه تا چهار میلیارد ریال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha