صف سیلندر گاز در جیرفت و معادله بی‌جواب گازکشی+فیلم

جیرفت- ایرنا- کمیاب شدن سیلندر گاز مایع در جنوب کرمان در حالی این روزها سبب افزایش صف متقاضیان شده که مسئولان می‌گویند این مشکل موقتی به کاهش میزان ارسال سهمیه گاز از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هرمزگان به علت تعمیرات پالایشگاه برمی‌گردد.

به گزارش ایرنا تقاضای زیاد برای سیلندر گاز در جیرفت در حالی است که شبکه گاز به بسیاری از مناطق آن رسیده اما شمار قابل تاملی از شهروندان گازکشی نکرده‌اند؛ هرچند باتوجه به بروز وقفه در عملیات گازرسانی به منازل در برخی مناطق شهرستان، ضرورت تسهیل در تامین سیلندر به‌ویژه در فصل زمستان برکسی پوشیده نیست.

صرف‌نظر از شهروندان و گازکشی منازل، امتناع از گازکشی توسط عمده گلخانه‌داران این منطقه نیز در حالی خبرساز بوده است که پیشتر استاندار کرمان هشدار داده بود این واحدها باید گازکشی کنند.

ایجاد خط شبکه گاز با هزینه های بسیار توسط دولت و با هدف راحتی بیشتر شهروندان انجام شده است و همزمان که انتظار می رود شهروندان برای نصب علمک اقدام کنند، از مسئولان متولی هم توقع هست ضمن تسهیل، به‌ویژه برای قشر مستضعف با ارایه تسهیلات یا حمایت های دیگر، بر روند عملیات گازرسانی منازل هم شتاب ببخشند.

باری که از هرمزگان می آید

اما درباره کمبود سیلندر آنطور که گفته می‌شود ۲ روز تانکرهای گاز مایع نتوانسته بودند باری از هرمزگان به جیرفت بیاورند و خبری از توزیع سیلندر گاز نیز در این شهرستان نبود تا صبح دیروز (شنبه) که با شروع توزیع، شاهد صف‌های طولانی مراجعان در اصلی‌ترین مرکز توزیع یعنی نمایندگی جیرفت گاز بودیم.

براساس گزارش میدانی خبرنگار ایرنا توزیع در روز گذشته تا نزدیک ظهر ادامه داشت و تعداد موجود سیلندر گاز به پایان رسید که بعد از آن مراجعان با پاسخ «گاز نمانده »مواجه شدند زیرا بار سیلندرها متناسب با نیاز نبود.

معطلی تانکرها در هرمزگان

فرماندار شهرستان جیرفت به خبرنگار ایرنا گفت: گاز مایع از استان هرمزگان تامین می شود، ۲ تا سه روز تانکرها در هرمزگان معطل می‌شوند و در آن مدت گازی به آنها داده نمی شود.
احمد بلندنظر افزود: دسترسی فرمانداران استان هم فقط به مسئولان کرمان است و ارتباطی با استان هرمزگان نداریم؛ مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان باید با هرمزگان رایزنی کند.
وی با بیان اینکه روند توزیع در شهرستان را قانونمند کرده‌ایم ادامه داد: ۸۸۰ تن سهمیه ماهیانه شهرستان است و هر بار تانکر برای تخلیه می‌آید نماینده فرمانداری نیز حضور دارد.
بلندنظر با اشاره به اینکه جمعه و پنجشنبه فقط یک تانکر گاز مایع به شهرستان آمده است اضافه کرد: از اول ماه تاکنون ۶ تانکر به ما گاز مایع داده‌اند که در مجموع ۱۲۰ تن می شود و هنوز با سهمیه ۸۸۰ تنی فاصله زیادی دارد که ماه هم در حال به پایان رسیدن است.

تعمیرات پالایشگاه و کاهش تولید
نماینده شرکت جیرفت گاز هم گفت: در ۱۰ روز اخیر تانکرهای ما سه تا چهار روز در هرمزگان معطل می‌شوند تا بتوانند گاز مایع بگیرند.
ذبیح الله چلیپا افزود: از پالایشگاه هرمزگان گاز تحویل نمی دهند و می گویند تعهدات صادرات داریم و مجبوریم برای اینکه متحمل جریمه نشویم تعهد صادرات را انجام دهیم.
وی ادامه داد: یک فاز از پالایشگاه نفت ستاره هرمزگان نیز در حال اورهال و تعمیر است و به نظر می‌رسد این موضوع بر کاهش تولید اثر گذاشته است.

رییس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی جیرفت از گفت و گو در این زمینه اجتناب کرد و خبرنگار ایرنا به سراغ مدیران شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان رفت.

سهمیه کاهش نیافته و علمک‌های بی‌مخاطب
معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمان نیز گفت: سهمیه جنوب کرمان کاهش نیافته اما پالایشگاه هرمزگان طی مدت کوتاهی در حال تعمیر و اورهال بوده و همین امر باعث تاخیر در بارگیری برخی کشنده ها شده و اکنون شرایط در حال عادی شدن است.
محمد احسان در عین حال به موضوع دیگری اشاره و تاکید کرد:دولت براساس وظیفه ذاتی خود خدماتی در جنوب استان کرمان ارائه کرده که متاسفانه این خدمات دیده نمی شود.

وی افزود: دولت هزینه و سرمایه گذاری زیادی برای توسعه شبکه گاز انجام داده و لوله کشی از عسلویه تا جنوب و شرق کرمان انجام شده است.
احسان ادامه داد: اما عده ای از مردم باوجود اینکه علمک گاز تا درِ منازلشان رفته از گازکشی خودداری می کنند و هنوز دنبال سیلندر گاز مایع هستند که تا ۲ روز بارگیری به تاخیر می افتد، این افراد به مشکل برخورد می کنند.
معاون فنی و عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمان با بیان اینکه فقط جنوب کرمان با این مشکل روبه‌رو شده است تاکید کرد: شهروندان زیادی امتیاز خریداری نمی‌کنند و دنبال سیلندر گاز هستند لذا در این زمینه ضرورت دارد که رسانه و مردم به میدان بیایند.

احسان با تاکید بر اینکه دولت باید برای گازکشی محرومان نیز حمایت کند ابراز داشت: فرمانداران باید تسهیلات گازکشی را از بانک های عامل برای افراد محروم و کسانی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، جذب کنند تا امتیاز گاز بگیرند و از این نعمت محروم نشوند.
وی یادآور شد: ما همواره تلاش می کنیم که سهمیه گاز مایع در جنوب کرمان را جذب کنیم اما اگر روند دریافت نکردن امتیاز گاز در جنوب کرمان همیشگی باشد، این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت.
معاون شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان گفت: دولت سرمایه گذاری زیادی برای خدمت به مردم انجام داده و تلاش های زیادی در این حوزه داشته؛ در واقع خدمات نظام جمهوری اسلامی در این عرصه مشهود است و همانگونه که تغییرات توسعه ای زیادی طی دهه‌های گذشته در جنوب کرمان شاهد هستیم، مردم نیز بایستی برای دریافت این خدمات اقدام کنند.
وی تاکید کرد: سهمیه گاز مایع جنوب کرمان کامل جذب می شود اما حالا ممکن است که ارسال محموله یک روز دیرتر و یا زودتر شود، شرایط باید به نحوی باشد که این موضوع باعث تشکیل صف و اخلال در زندگی مردم نشود.

احسان گفت: ما حتی از یک کیلوگرم سهمیه جنوب کرمان نمی گذریم و برخی روزها حتی تا ۹ کشنده گاز سهمیه دریافت کرده ایم.
وی افزود: وزارت نفت مکلف به لوله کشی گاز بوده که این وظیفه خود را به خوبی انجام داده است ولی همکاری باید از سوی مردم هم باشد و شهروندان نیز به میدان بیایند.

به گزارش ایرنا البته این درحالی است که رییس اداره گاز جیرفت نیز در یکی از مصاحبه های اخیر خود گفته بود: با توجه به سنگ اندازی و همکاری نکردن با شرکت گاز، پیمانکاران چندین پروژه قراردادهای خود را فسخ کردند و باعث شد تا وقفه طولانی در روند گازرسانی به شهرستان اتفاق بیافتد و اینک انجام ۱۲۴ کیلومتر از خطوط انتقال در خود شهر مانده است.

لذا با توجه به اینکه این بخش از انجام خطوط انتقال در شهر جیرفت نیز در ۲ سال اخیر سرعت گرفته و بیشتر آن هم امسال به انجام رسیده است هنوز فرصت کافی برای اینکه همه مردم به سرعت بتوانند از پس هزینه های لوله کشی برآیند و فرآیند بازرسی، ثبت نام و در نهایت تحویل کنتور را طی کنند نداشته اند و همه این مراحل زمان‌بر است، بنابراین ضرورت دارد تامین سیلندر نیز با سهولت بهتر و بیشتری همراه باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha