پردیس، شهر نمونه کاهش مخاطرات در همه شهرهای جدید می‌شود 

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه مرحله نخست مطالعات کاهش مخاطرات فرونشست در ۱۷ شهر جدید انجام شد، گفت: پردیس نمونه وپایلوت کاهش مخاطرات در همه شهرهای جدید می‌شود.

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، "علی بیت‌اللهی" درباره مطالعات مخاطراتی همچون فرونشست، زلزله، سیل و زمین‌لغزش در شهرهای جدید و مسوولیت مرکز در این زمینه، توضیح داد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به منظور کاهش ریسک و مخاطرات در حوزه مسئولیت وزرات راه و شهرسازی فعالیت‌های خود را از دو سال گذشته و با شروع به کار دولت سیزدهم بر اساس سیاست‌های کلان این دولت آغاز کرد.

فاز نخست مطالعات کاهش مخاطرات در ۱۷ شهر جدید انجام شد

رییس زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در مرحله نخست مطالعات کاهش چهار مخاطره شامل فرونشست، زلزله، سیل و زمین‌لغزش در ۱۷ شهر جدید کشور پایش شد و هدف این بوده تا در فازهای بعدی با اقدامات جزیی‌تر و تفصیلی‌تر به نتایج کاربردی برای کاهش مخاطرات در زمان قبل از رخداد، حین رخداد و بعد از رخداد دست یابیم.

ضرورت ارتقای تاب‌آوری شهرهای جدید

بیت‌اللهی با بیان اینکه شهرهای جدید اطراف کلانشهرها بزرگ هم‌اینک جمعیت‌پذیری فراوانی یافته اند و بعضا جمعیت برخی از آنها از شهرهای قدیمی پیشی گرفته است بر ضرورت ارتقای تاب‌آوری شهرهای جدید برای امنیت ساکنان آن تاکید کرد.

وی افزود: شهر پردیس یکی از شهرهایی است که در فاز دوم انجام مطالعات کاهش مخاطرات به عنوان پایلوت و نمونه‌ای برای سایر شهرهای جدید خواهد شد. در همین رابطه نیز به دلیل اهمیت این شهر و همجواری آن با تهران، موقعیت قرارگیری شهر روی بلندها و همچنین احداث ساختمان‌های مرتفع فراوان و مخاطراتی که شهر را از نظر زلزله، سیل و دامنه‌های ناپایدار تهدید می‌کند توافق‌نامه‌ای بین مرکز تحقیقات و شرکت عمران شهر جدید پردیس به امضا رسید.

پردیس پایلوت کاهش مخاطرات در همه شهرهای جدید می‌شود

به گفته بیت اللهی، بر اساس توافق مرکز تحقیقات با شرکت عمران شهر جدید پردیس مقرر شده است تا کاهش مخاطرات رخدادهای طبیعی و مدیریت بحران این شهر در جوار کلانشهر تهران به شکل نوین و به روز شده انجام شود و هدف از این توافق این است تا نتایج حاصل از آن به شکل پایلوت و نمونه‌ای باشد تا در آینده برای سایر شهرهای جدید نیز به اجرا درآید.

عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: بنا داریم تا در یک گستره محدود با انجام برخی از اقدامات قبل، حین و بعد از رخدادهای طبیعی و بحران‌ها، شرایطی را فراهم کنیم تا با انجام اقدام پیشگیرانه، خسارت‌ها و تلفات را به حداقل برسانیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha