۲۰ دی ۱۴۰۲، ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 1197
کد خبر: 85350025
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کشت ۱۰۰ هکتار گیاه دارویی در اراضی فامنین هدف گذاری شد

همدان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین گفت: سهمیه کشت گیاهان دارویی دیم این شهرستان برای امسال ۱۰۰ هکتار هدف گذاری شده که شامل زیره سبز، خاکشیر و قدومه ( رایج ترین گیاهان درمانی در طب سنتی) است.

به گزارش ایرنا، منصور خزایی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر کشت گیاهان دارویی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر به دلیل کاهش نزولات جوی کشت محصولات جایگزین نظیر زعفران نیز در شهرستان مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه گیاه زعفران با حدود سه هزار مترمکعب در هکتار نیاز آبی و فعالیت گیاه در پاییز و زمستان بهره‌برداری قابل توجهی دارد افزود: این گیاه در طول فصل تابستان غیرفعال است و نیازی به آبیاری ندارد از همین رو کشت زعفران به عنوان گزینه مناسب کشت‌های جایگزین است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین با تاکید بر اینکه گیاه زعفران فرصتی برای تحقق اصلاح الگوی کشت در شهرستان است تصریح کرد: به دلیل امکان کشت در سطوح اندک، کشت و برداشت زعفران مورد توجه زنان روستایی قرار دارد و به عنوان یک فعالیت اقتصادی می‌تواند در افزایش درآمد خانواده مفید باشد.

وی در ادامه به برنامه‌ریزی کشت گیاهان دارویی در دیمزارهای شهرستان اشاره کرد و گفت: سال گذشته در ۷۵ هکتار از اراضی آیش دیم فامنین، گیاه دارویی شامل ۱۵ هکتار زیره سبز و ۶۰ هکتار خاکشیر، کشت شده است.

خزایی یادآور شد: کشت گیاهان دارویی به لحاظ مصرف کمتر آب و اشتغالزایی همچنین درآمدزایی بالا مورد توجه کشاورزان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین تاکید کرد: اگرچه با همکاری واحد ترویج و آموزش شهرستان نسبت به اطلاع رسانی، آموزش‌های فنی و ترویج یافته‌های علمی جدید در این خصوص اقدامات درخوری انجام شده اما باید به طور مستمر برنامه‌های آموزشی اجرا شود.

همدان یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است، که با وجود داشتن ۲.۱ درصد از وسعت کشور، ۴.۴ درصد از تولیدات بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

استان همدان دارای ۶۹۲ هزار هکتار زمین زراعی(آبی و دیم) و ۱۱۷ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha