۱۳ دی ۱۴۰۲، ۱۲:۳۲
کد خبرنگار: 2201
کد خبر: 85342335
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اشتغال‌زایی ۴۳ هزار نفر از طریق نخیلات خوزستان

دزفول- ایرنا - مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: نخیلات خوزستان زمینه اشتغال ۲۳هزار نفر به صورت مستقیم و ۲۰ هزار نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا، محمد حسنی نسب روز چهارشنبه در نشست کارگروه تخصصی خرما در سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گزارشی از وضعیت نخیلات استان ارائه کرد و افزود: سطح زیر کشت نخیلات در استان خوزستان ۴۲ هزار هکتار است که از این میزان ۳۶ هزار هکتار به نخیلات بارور اختصاص دارد.
وی افزود: خوزستان با تولید ۲۷۷ هزار تن خرما در سال گذشته، رتبه دوم کشور به خود اختصاص داده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سال جاری ۳۰۲ هزار تن خرما از نخیلات استان برداشت شده که این میزان نسبت به سال گذشته هشت درصد رشد داشته است.

حسنی نسب اظهارکرد: ۹۰ درصد خرمای استان در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، کارون، شادگان و بهبهان تولید شده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: از کل خرمای تولید شده ۱۸۰ هزارتن رقم استعمران، ۶۵ هزار تن رقم برحی و ۵۵ هزار تن سایر ارقام از جمله کبکاب، بریم، زاهدی، عویدی و دیری است.
وی گفت: ۷۰ هزار تن خارک و رطب برای عرضه مستقیم، ۱۰۰ هزار تن خرید خرمای استعمران توسط تشکل‌ها، ۴۰ هزار تن خرمای صنعتی و سنتی برای کارگاه‌ها و ۹۰ هزار تن خرما برای کارگاه‌های بسته‌بندی برای مصرف تازه‌خوری خریداری شده است.


وی به اجرای طرح مطالعاتی زنجیره‌ای راهبردی ارزش خرما در استان اشاره کرد و ادامه داد: این طرح در کنار زنجیره ارزش شیلات جزو زنجیره‌های منتخب و اولویت استان محسوب می‌شود.
مدیر امور باغبانی سازمان گفت: در دسترس بودن نهاده‌ها، وضعیت مطلوب صنایع فرآوری و بسته‌بندی با تولید ۳۰۰ هزار تن و ظرفیت خالی ۲۴۰ هزار تن و تولید تجاری بیش از ۳۰ رقم خرما از جمله معیارهای انتخاب زنجیره‌های راهبردی در استان است.
حسنی نسب بیان کرد: وجود بازار صادراتی، شرایط اقلیمی آب و هوا بارندگی و دسترسی به آب و امکان ایجاد ارزش افزوده با فرآوری محصول و بسته‌بندی با دیدگاه صادراتی از دیگر معیارهای انتخاب این زنجیره برای استان است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به مسیرهای توسعه‌ای صنعت خرمای استان اشاره کرد و گفت: صنایع فراوری و تکمیلی زنجیره‌های خرمای صنعتی، توجه به ارقام پرمحصول و کسب بازارهای داخلی و توجه به ارقام با مزیت صادرات و کشف بازارهای جدید داخلی و خارجی از مسیرهای توسعه ای صنعت خرمای استان به شمار می‌رود.
وی ابراز امیدواری کرد: با انجام عملیات زیربنایی نخیلات و دستیابی به رشد تولید، استان خوزستان به جایگاه حقیقی خود در تولید صادرات دست یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha