احیاء تمدن نوین اسلامی بدون توجه به میراث‌فرهنگی میسر نیست/ ضرورت توجه به توسعه گردشگری

تهران - ایرنا- رییس دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه احیاء تمدن نوین اسلامی جز با توجه به میراث‌ فرهنگی و تمدنی میسر نیست، گفت: اگر بخواهیم در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب «بازآفرینی تمدن نوین اسلامی» را رقم بزنیم باید به میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری به صورت جدی توجه شود.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، حجت‌الاسلام حسین‌علی سعدی رییس دانشگاه امام صادق (ع) در آیین اختتامیه نخستین جایزه ملی پژوهش جهانگردی و میراث که روز چهارشنبه -١٣ دی ۱۴۰۲- که در تالار آیت‌الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، اظهار داشت: نگاه به گردشگری در مفاهیم اسلامی بسیار بلندنظرانه و عمیق است، در قرآن کریم با نگاه مثبت بر توجه به میراث تاکید شده است که اگر میراث تمدنی ملتی مبتنی بر حکمت باشد باید احیا شود، میراث فرهنگی ایران در طول تاریخ مبتنی بر حکمت، معنویت و عقلانیت و البته عشق به هم‌نوع پایه‌ریزی شده و همواره جریان داشته است.

وی افزود: میراث فرهنگی ما ایرانیان مبتنی بر خرد است، در آثار ادبی هنری در ادوار مختلف از اثر فاخر حکیم توس تا آثار ادیبان معاصر تجلی دارد، احیاءتمدن نوین اسلامی جز با توجه به میراث فرهنگی تمدنی میسر نیست ایرانیان با آغوش باز اسلام را پذیرفتند، در عمق و بطن و ظاهر آن می‌توان خرد، حکمت و معنویت را به وضوح دید.

رییس دانشگاه امام صادق (ع) گفت: اگر بخواهیم در چارچوب بیانیه گام دوم انقلاب بازآفرینی تمدن نوین اسلامی را رقم بزنیم باید به میراث فرهنگی و توسعه گردشگری به صورت جدی توجه کنیم.

احیاء تمدن نوین اسلامی بدون توجه به میراث‌فرهنگی میسر نیست/ ضرورت توجه به توسعه گردشگری
مصطفی دِه‌پهلوان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

گردشگری راه نجات آثار میراث‌فرهنگی است

مصطفی دِه‌پهلوان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: حال میراث فرهنگی کشور خوب نیست، روزانه گزارش‌های مختلف از تخریب آثار و محوطه های تاریخی چه انفرادی و چه سازمان یافته و حفاری‌های غیر مجاز و قاچاق آثار تاریخی به ما می رسد، خیلی دردناک است، متاسفانه کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس بازار حراج آثار تاریخی ما شده است.

دِه‌پهلوان به ارتباط فرهنگی اقتصادی میان میراث فرهنگی و صنعت گردشگری اشاره کرد و افزود: بدون تردید گردشگری می‌تواند راه نجات آثار میراث‌فرهنگی از این وضعیت باشد، اما در وهله اول باید دید جامعه محلی و مردم مناطق گردشگری در حاشیه محوطه های و روستاهای تاریخی را تغییر داد،

وی تصریح کرد: باید بررسی کرد که آنها تا چه اندازه باور دارند که میراث فرهنگی رگ و ریشه و هویت ما هستند، آن هم در شرایطی که اقتصاد و معیشت دغدغه اصلی مردم به ویژه در مناطق کم برخوردار است. اگر اشتغال‌زایی بر اساس گردشگری بومی و محلی انجام شود بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.

دِه‌پهلوان توضیح داد: در استان گیلان ٣۵٠ نوع خوراک ثبت ملی شده است، آنجا ١۶٠ خوراک ملی احیا شده است، توسعه گردشگری خوراک می تواند چرخ اقتصاد محلی را فعال کند، به حفظ میراث ملموس و ناملوس و توسعه پایدار آن منطقه کمک می‌کند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: جایزه ملی پژوهش جهانگردی و میراث می‌تواند پژوهش‌های حوزه گردشگری را از منظر اقتصاد گردشگری و نگاه به آینده این صنعت را دقیق ارزیابی کند، چشم‌انداز سیاستی آینده را مشخص کند، حتی به سیاستگذاران و قانون گذاران راهکار پیشنهاد دهد.

احیاء تمدن نوین اسلامی بدون توجه به میراث‌فرهنگی میسر نیست/ ضرورت توجه به توسعه گردشگری
بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

میراث‌فرهنگی شرف ملی و تاریخی برای ایرانیان ایجاد کرده است

بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: ما از یک ثروت مادی و معنوی برخورداریم ، ٢٧ اثر میراث فرهنگی ملموس ثبت جهانی شده ایران که جایگاه ما را در میان ۱۰ کشور اول جهان در این زمینه قرار داده است، سرمایه بزرگ و غنی سرزمین ماست، شرف ملی و تاریخی برای ایرانیان ایجاد کرده است

وی افزود: گردشگری مهمترین ابزار بروز و ظهور شرافت ایرانیان در عرصه جهانی است، اگر دنبال اقتصادی مقاومتی، صلح جهانی هستیم، اگر به دنبال توسعه متوازن و پایدار هستیم گردشکری مهمترین ابزار است، اقتصادی گردشگری در شرایطی که می‌خواهیم از اقتصاد نفت فاصله بگیریم با جایگاه واقعی خود فاصله زیادی دارد.

نگاهداری توضیح داد: در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای در سطح کلان نظام به این حوزه شده است؛ با تاکید و همکاری دولت و مجلس برای نخستین بار فصل ١٧ به عنوان یک فصل مجزا در برنامه هفتم توسعه کشور اختصاص یافت.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی میراث فرهنگی را پشتوانه اعتماد و انسجام ملی در کشور دانست و گفت: در مرکز پژوهش‌ها یک گروه کاری در حوزه میراث و گردشگری متمرکز است و کار می کند، موضوع اصل ٨٣ قانون اساسی را به دقت دنبال می‌کنند حوزه‌های مختلف مورد مطالعه و سلسله گزارش‌های نظارتی تدوین کردند.

جایزه ملی پژوهش جهانگردی و میراث اقدامی هوشمندانه است

نگاهداری افزود: نسبت به میراث طبیعی در سال‌های گذشته غفلت شده است، در این زمینه هم مطالعات و پژوهش برای جرم‌انگاری آغاز شده که بسته‌های تقنینی لازم تهیه و تدوین شده است، در مورد گردشکری داخلی و بن سفر و سازو کارهای آن پژوهش های گسترده‌ای انجام شده و گزارش‌هایی تدوین و به مسئولان کشور ارایه شده است.

وی تاکید کرد: میراث فرهنگی از منظر انسجام اجتماعی اهمیت راهبردی دارد، از جنبه هویتی و فرهنگی و اجتماعی بسیار حایز اهمیت است، لذا صیانت و حفاظت آن یک اولویت ملی و عمومی است، طبق نظرسنجی‌ها مردم نسبت به میراث فرهنگی خود حساسیت ویژه دارد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: جایزه ملی پژوهش جهانگردی و میراث اقدامی هوشمندانه است زیرا روی یکی از اساسی‌ترین مقوله‌های کشور تمرکز کرده مقوله‌ای که موثرترین ظرفیت اقتصادی کشور را به مهمترین ظرفیت فرهنگی و هویتی پیوند زده است.

احیاء تمدن نوین اسلامی بدون توجه به میراث‌فرهنگی میسر نیست/ ضرورت توجه به توسعه گردشگری
مهدی باصولی رییس دانشگاه علم و فرهنگ

به نظام دقیق آماری نیاز داریم

مهدی باصولی رییس دانشگاه علم و فرهنگ در این مراسم گفت: هنوز حوزه پژوهش در بخش میراث فرهنگی و گردشگری به صورت موثر فعال نشده است، اگر چه برای آغاز پژوهش به نظام دقیق آماری نیاز داریم یا محدود هستند یا اساسا اطلاعات دقیقی وجود ندارد. امیدوارم به این مسأله مهم به صورت جدی فکر شود.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ اظهار داشت: در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی زمینه و ظرفیت فراوانی پژوهش وجود دارد، اما بودجه‌های حمایتی این حوزه نسبت به سایر حوزه بسیار کم است؛ امیدوارم این جایزه منجر به تقویت جایگاه اثرگذار پژوهش در حوزه میراث و گردشگری شود.

وی افزود: در وهله اول باید رویکرد کلان به گردشگری تغییر کند، گردشگری در جهان نه تنها یک دانش و تخصص بلکه یک صنعت پیشرو و یک بخش جامع فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

به گزارش ایرنا، نخستین دوره جایزه ملی پژوهش‌های جهانگردی و میراث توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برنامه‌ریزی و با همکاری اندیشکده مطالعات جهانگردی و میراث دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شده است.

براساس معیارها ارزیابی این دوره جایزه، تعداد ۴۳ کتاب، ۷۰ رساله‌ دکتری، ۲۹۰ پایان‌نامه، ۹۰۰ مقاله و ۱۰یادداشت سیاستی در مجموع ۱۳۱۳ اثر توسط داوران بررسی شد که بنا به ارزش محتوایی آثار از یک تا سه اثر در هر قالب به عنوان آثار پژوهشی برگزیده و معرفی شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha