جهانگیر الماسی: مدافع برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای هستم

تهران- ایرنا- بازیگر پیشکسوت، با بیان اینکه جوانان هیچ فضای دیگری جز جشنواره‌ها برای مطرح کردن خود ندارند، خود را مدافع و مبلغ برگزاری این رویدادهای هنری معرفی کرد.

به گزارش ایرنا، بیست‌وهشتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر کشور، در دومین بخش از برگزاری خود، در شهر مشهد با عنوان جشنواره منطقه‌ای خاوران، در حال برگزاری است.

شاهد حضور جوانان ارزنده‌ای در جشنواره‌های منطقه‌ای هستیم که افق بسیار خوبی را برای تئاتر ترسیم می‌کنند

این جشنواره با حضور هنرمندان هشت استان کشور از دهم تا چهاردهم دی در استان خراسان رضوی برگزار می‌شود.

برای آشنایی با نگاه هنرمندان به جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای، سراغ جهانگیر الماسی، بازیگر پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینما رفتیم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر ایرنا درباره اهمیت برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای گفت: وظیفه مدیران در تمامی سازمان‌های هنری، زنده نگه‌داشتن تئاتر و حال و هوای این هنر است. آنها باید فارغ از ضعف و قوت آثار، برای حفظ این هنر ارزشمند تلاش کنند.

این هنرمند ادامه داد: ما شاهد حضور جوانان ارزنده‌ای در جشنواره‌های منطقه‌ای هستیم که افق بسیار ارزنده‌ای را برای تئاتر ترسیم می‌کنند.

برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای را ترویج می‌کنم

الماسی گفت: من ازجمله افرادی هستم که برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای را ترویج می‌کنم و اجازه می‌خواهم مبلغ این رویداد باشم، چراکه جوانان ما، هیچ فضای دیگری برای مطرح کردن خود و نشان دادن استعدادشان ندارند.

او درباره دیگر ویژگی‌های مثبت برگزاری این جشنواره‌ها توضیح داد: این رویداد هنری باعث زنده نگه‌داشتن تئاتر و علاوه بر آن شادابی، سرزندگی و نشاط عمومی جامعه می‌شود. تنها همین بخش نشاط‌آفرینی در سطح کشور، دلیلی محکم است تا برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای، جدی گرفته شوند.

الماسی افزود: ما هم روزگاری، مانند بسیاری از جوانان این سرزمین، در جشنواره‌های مختلف ملی و استانی شرکت می‌کردیم و آثارمان را به رقابت می‌فرستادیم و از مسیر این رقابت، متوجه کاستی‌ها و کمبودها و همچنین لذت‌ها و نقاط قوتی که باید به آن‌ها توجه می‌کردیم، می‌شدیم. امیدوارم نسل نو هم بتوانند با چنین رویدادهایی، وارد رقابت با یکدیگر شوند و در ارتقای سطح کیفی آثار موثر باشند.

جهانگیر الماسی: مدافع برگزاری جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای هستم
جهانگیر الماسی، بازیگر پیشکسوت

عادت نداریم گذشته‌مان چراغ راه آینده‌مان شود

الماسی با بیان اینکه ما عادت نداریم گذشته‌مان چراغ راه آینده‌مان شود؛ ادامه داد: ما می‌توانیم از تجربیات گذشته و اتفاقاتی که برای‌مان رخ داده به درستی و با هوشیاری، بهره‌مندی‌ زیادی ببریم که متاسفانه برنامه‌ریزی درستی نداشتیم و با توقف جشنواره تئاتر منطقه‌ای، از ادامه آن جلوگیری کردیم. اکنون که پس از چندین سال توقف، این رویداد در سال دوم برگزاری قرار گرفته است، باید با مدیریت صحیح، برنامه‌ریزی و دقت نظر بیشتر برای اجرا در سال‌های بعد، به دیده شدن بهتر تلاش هنرمندان در جهت تولید آثار هنری باکیفیت در سطح ملی گام برداریم.

این هنرمند افزود: به نسل جوان نیز توصیه می‌کنم تا از تجربه نسل پیش از خود استفاده کند. ما باید راهی برای مانور فکری و فرهنگی داشته باشیم و جشنواره‌ها این امکان را فراهم می‌کنند.جشنواره تئاتر منطقه‌ای خاوران به میزبانی استان خراسان رضوی، از دهم تا چهاردهم دی، میزبان ۲۱ نمایش صحنه‌ای و ۱۵ نمایش خیابانی از هشت استان سیستان و بلوچستان، گلستان، کرمان، تهران، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران و آذربایجان شرقی است.

بیست‌وهشتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر کشور، پس از استان فارس (پارس)، در ادامه مسیر خود با میزبانی خراسان رضوی (خاوران)، سمنان (راه ابریشم) و آذربایجان شرقی (سهند) برگزار می‌شود.

برگزیدگان این رویداد هنری‌، به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha