وزیر علوم رویکردهای برگزاری انتخابات پُرشور را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد

تهران - ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رویکردها، راهبردها و برنامه‌های پیشنهادی برگزاری «انتخابات پُرشور، ایران قوی» را به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور ابلاغ کرد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وزارت علوم، این رویکردها و برنامه های پیشنهادی، با توجه به نقش پیشگامی و موثر دانشگاه در تحولات سیاسی و اجتماعی جامعه بویژه نقش دانشگاه در ارتقای میزان و کیفیت مشارکت سیاسی و در ستاد جهاد تبیین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (قرارگاه تبیینی شهدای جهاد علمی) تدوین و توسط محمدعلی زلفی گل به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ابلاغ شد.

راهبردهای رهبر معظم انقلاب اسلامی محور سند انتخابات پُرشور وزارت علوم

این برنامه با عنوان «رویکردها، راهبردها و برنامه های پیشنهادی؛ انتخابات پُرشور، ایران قوی» برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری جهت راهبری فعالیت های سیاسی دانشگاهیان بر اساس راهبردهای چهارگانه رهبر معظم انقلاب اسلامی مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت تدوین شده است.

بر اساس این گزارش، زمینه‌سازی جهت نقش‌آفرینی نخبگان در انتخابات پُرشور، به کارگیری ظرفیت دانشگاه در بسط گقتمان انتخابات در جامعه، تقویت سرمایه اجتماعی نظام با افزایش مشارکت سیاسی مردم، ارتقای سطح دانش و آگاهی سیاسی دانشگاهیان از طریق سیاسی کردن فضای دانشگاه، ایجاد وحدت رویه و نظام مند کردن فعالیت دانشگاه ها در انتخابات پیش رو و افزایش نقش آفرینی جامعه دانشگاهی در سرنوشت کشور از اهداف تدوین رویکردها، راهبردها و برنامه های پیشنهادی انتخابات پُرشور، ایران قوی است.

برای اجرای این رویکردها و برنامه ها، دبیرخانه قرارگاه ستاد تببین وزارت علوم به مرکزیت سازمان بسیج اساتید ایجاد و در مراکز استان‌ها و هریک از دانشگاه‌ها نیز قرار گاه ستاد تببین راه اندازی شده است.

تبیین فرصت‌های ناشی از انتخابات گسترده آگاهانه از جمله سرعت بخشی در رسیدن به قله، صیانت از جمهوریت نظام، افزایش کارآمدی نظام، کاهش مشکلات اقتصادی، توجیه افکار عمومی در حل نشدن مشکلات کشور با تحریم انتخابات و تاثیر انتخاب آگاهانه و اصلح در جلوگیری از راهیابی افراد غیرمتخصص و ناکارآمد به مجلس از موضوعات محوری مورد اشاره این سند در حوزه تبیین انتخابات است.

راهکارهای اجرایی مورد انتظار از دانشگاه‌ها

دعوت از نامزدهای انتخابات و شخصیت های لشکری و کشوری برای حضور در دانشگاه، دعوت از نامزدهای انتخاباتی، برگزاری نشست های تبیینی برای جامعه دانشگاهیان با محوریت اهداف و برنامه های دشمن در تحریم حداکثری انتخابات، معرفی اساتید جهادگر تبیین و متخصص در امور سیاسی، اجتماعی و ارتباطات به اقشار مختلف به ویژه بسیج دانشجویی، مساجد، فرهنگیان، دانش آموزی از برنامه های ابلاغی به روسای دانشگاه‌ها است.

همچنین برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های ملی و استانی برای جهادگران تبیین جهت توانمندسازی در امر ترغیب مردم بویژه نخبگان به انتخابات و دعوت از شخصیت‌های لشگری و کشوری به دانشگاه جهت امیدآفرینی در جامعه مخاطب با تبیین پیشرفت‌های کشور در عرصه‌های مختلف و قدرت منطقه‌ای جبهه مقاومت از محورهای دیگر این برنامه است.

صدور بیانیه‌های تحلیلی جهت تبیین شرایط کشور و اهداف دشمن در تحریم انتخابات و نقش مجلس در حل مشکلات کشور، معرفی شاخصه‌های مجلس انقلابی و نماینده تراز گام دوم انقلاب اسلامی جهت کمک به انتخاب اصلح و برگزاری کرسی های نظریه‌پردازی با موضوع مردم سالاری دینی و جایگاه مشارکت سیاسی در آن از راهبردهای دیگری است که در این سند به آن اشاره شده است.

به گزارش ایرنا،‌ انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ در سراسر کشور برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha