استاندار چهار درخواست از رییس جمهور را برای توسعه سمنان اعلام کرد

سمنان - ایرنا - استاندار سمنان گفت: تامین آب پایدار، در نظرگرفتن شاخص وسعت در توزیع اعتبارات، تفویض اختیارات استانی برای مدیریت مصرف گاز کارخانه‌ها و مشارکت شرکت‌های دولتی برای سرمایه‌گذاری، از جمله درخواست‌های استان از رییس جمهور است.

سیدمحمدرضا هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور دقایقی قبل نشست مشترک با استانداران سراسر کشور در محل وزارت کشور داشت که چهار درخواست‌ استان سمنان در این نشست مطرح شد.

وی تاکید کرد: از رییس جمهور این مطالبه مطرح شد که در توزیع اعتبارات دولتی، شاخص وسعت مورد توجه باشد و همچنین مدیریت مصرف گاز در واحدهای تولیدی به استان‌ها واگذار شود.

استاندار چهار درخواست از رییس جمهور را برای توسعه سمنان اعلام کرد

استاندار سمنان با اشاره به ظرفیت استان سمنان در بخش معدن بر لزوم سرمایه گذاری شرکت های دولتی در این حوزه تاکید کرد و افزود: حدود دوسوم بودجه کشور در بخش شرکت‌های دولتی است که سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها در پویایی اقتصاد و اشتغالزایی در استان سمنان موثر است.

هاشمی به برخی شاخص‌های استان سمنان اشاره کرد و ادامه داد: احیای ۱۵۰ واحد صنعتی و تولیدی ۱۰۰ درصد راکد، قرارگیری سمنان جزو سه استان دارای بالاترین رشد اقتصادی، پایین بودن میانگین نرخ تورم در این استان نسبت به میانگین کشور و کاهش ۳۸ درصدی تصادفات جاده‌ای، از دستاوردهای استان سمنان در دولت سیزدهم است.

سمنان که به دارالمرحمه معروف است با مساحت نزدیک به ۹۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع یکی از پهناورترین استان‌های کشور ایران است و با پنج و ۹ دهم درصد مساحت کل کشور، از این نظر هفتمین استان ایران محسوب می‌شود.

این خطه از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استان‌های تهران و قم محدود است؛ بر این پایه و به دلیل موقعیت جغرافیایی همجواری با پایتخت و هفت استان مهم کشور، این استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

بر پایه برآورد مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۰، استان سمنان با هشت شهرستان در مجموع ۷۵۷ هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد که از این شمار، بیش از ۲۰۰ هزار نفر ساکن مرکز استان هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha