احیای ۶۵۰۰ واحد اقتصادی و ۱۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در دولت سیزدهم

تهران- ایرنا- نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: با تلاش‌های دولت سیزدهم حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه و ۶۵۰۰ واحد کوچک، متوسط و بزرگ احیا و ۱۴۵ هزار شغل به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، سومین کارگاه از سلسله کارگاه‌های «روایت یک تجربه» به همت مرکز آموزش مدیریت دولتی با موضوع «زیست‌بوم مردمی در نهضت احیای واحدهای اقتصادی» با حضور «سید امیرحسین مدنی» نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی با حضور جمعی از مسئولان کشور برگزار شد.

نماینده دولت در این مراسم درباره تجربه شکل‌گیری نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: پس از حضور در دولت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور باتوجه به مساله تعطیلی برخی واحدهای اقتصادی بخصوص پس از دوران سخت اقتصادی کرونا و از طرفی نیاز دولت برای رشد ۸ درصدی اقتصاد، با دستور معاون اول رئیس‌جمهور مسئولیت احیای واحدهای اقتصادی تعطیل و نیمه‌فعال به بنده سپرده شد.

مدنی ادامه داد: در ادامه کار به فهم مشترک رسیدیم که کشور دچار معضل شده است و نیاز به یک راهبرد زیست‌بوم دارد و بررسی کردیم که نهضت احیای واحدهای اقتصادی چه ماموریت‌هایی را باید ارائه کند و با چه واحدهایی مواجه هستیم ، چه واحدهایی قابل احیا هستند، به چه واحدی می‌گوییم نیمه تعطیل و یا چه دستگاه‌هایی به واحدهای احیاگر کنونی در دولت مشاوره می‌دهند.

وی تصریح کرد: یکی از ماموریت‌هایی که تعریف کردیم طراحی یک زیست بوم اقتصادی - اجتماعی بود که این مسأله‌ را تبدیل به مسأله جامعه کند سپس مدتی آمارها و تجربه‌های جهانی را مطالعه و بررسی کردیم؛ به‌عنوان مثال در آمریکا واحدی ذیل رئیس‌جمهور وظیفه احیای واحدهای راکد را بر عهده دارد اما آمارهایی که در کشورمان وجود داشت خیلی پراکنده بود و بیش از پنجاه هزار واحد راکد و نیمه راکد داشتیم که تقریبا ۱۲ هزار واحد را تا کنون پایش کردیم.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: در ابتدا هیچ کتاب، منبع یا دوره آموزشی برای احیا در کشور نداشتیم و به این نتیجه رسیدیم که نمی توانیم یک واحد تولیدی را برای احیا رها کنیم و باید راه و روش مدیریت و احیا کردن را آموزش دهیم که البته تمام واحدهایی که تعطیل می‌شوند عمدتا با توجه به مشکلات مدیریتی و عوامل شکل‌گیری قابلیت احیا ندارند و حدود ۳۰ درصد این واحدها قابل احیا هستند.

مدنی گفت: در اقتصاد ما سرمایه گذار وجود ندارد و افراد را به بانک می فرستیم تا وام بگیرند و با همان روند قبلی مدیریت کنند و نتیجه همان قبلی می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه نهضت برای ما مهم بود و اینکه مردم را هم دخیل کنیم و نگاه رشد داشته باشیم و از سرمایه مردم هم استفاده کنیم گفت: در مرحله بعد سعی کردیم در نقاط مختلف دولت جبهه هایی تشکیل دهیم که یکی از این جبهه ها، جبهه مالی بود و ما جبهه تامین مالی تشکیل دادیم و از صندوق های سرمایه‌گذاری خصوصی نیز بهره گرفتیم.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی ادامه داد: ما میز نهضت احیای واحدهای اقتصادی در بورس و بانک تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم یک پروتکل باشیم برای ادامه این روند و بجای اینکه یک بیمارستان باشیم که درمان می‌کند، سازمانی باشیم که به ده‌ها بیمارستان برای درمان کردن یک پروتکل می‌دهد؛ از طرف دیگر در تکنولوژی به ویژه در معادن ضعف داشتیم از این جهت شرکت‌های دانش‌بنیان را به جریان کار وارد کردیم.

مدنی افزود: فراخوان دادیم برای جذب احیاگر و چند هزار احیاگر جذب کردیم و ۷۰۰ نفر آنها را آموزش دادیم و نقششان را در بانک‌ها و ادارات پررنگ کردیم البته ابر احیاگران هم کارشان را دنبال می‌کنند؛ ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ایدرو، ایمیدرو و بسیج این همکاری بین همه صورت گرفت.

وی با اشاره به موفقیت‌های نهضت احیا در دو سال اخیر گفت: کل پولی که دولت برای احیای واحد ها اقتصادی اختصاص داده بود ده‌هزار میلیارد تومان بود و سرمایه‌ای که احیا شده حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان و این نشان می دهد این پول جای درستی استفاده شده است یا مثلاً در صنایع مادر مثل صنعت پتروشیمی توانستیم زنجیره تامین مالی را راه بیاندازیم و این در صنعت فرش بسیار تاثیرگذار بود.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی با اشاره به تأکید ویژه رهبر معظم انقلاب، رئیس‌جمهور و معاون اول رئیس‌جمهور بر حمایت از تولید داخلی و احیای واحدهای اقتصادی راکد و نیمه‌فعال و همکاری دستگاه‌های دولتی و اجرایی کشور و همچنین مسئولان قوه قضائیه گفت: این تلاش ها منجر به احیای حدود ۶۵۰۰ واحد کوچک، متوسط و بزرگ در بخش‌ها و حوزه های مختلفی اعم از صنعتی، معدنی، کشاورزی و گردشگری شده که ۱۴۵ هزار شغل به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده و حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه از این طریق احیا شده است.

مدنی افزود: پیگیری تخصیص تامین مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای اقتصادی مساله دار، تامین بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی از طریق فعال سازی ابزار خرید اعتباری در صنعت پتروشیمی، ایجاد و فعال سازی ابزارهای تامین مالی از جمله صندوق احیا، تامین مالی جمعی، تامین مالی زنجیره تامین و صندوق در صندوق، تامین بیش از هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز احیا واحدهای اقتصادی از طریق سکوهای تامین مالی جمعی، پیگیری و به سرانجام رساندن بیش از ۳۰۰ پرونده پیچیده حقوقی و بانکی، شناسایی و آموزش ۷۰۰ نفر احیاگر، طراحی زیست‌بوم احیا و راه‌اندازی سامانه رصد و تحلیل واحدها که در آن آمار و جزئیات ارائه شده توسط دستگاه‌های اجرایی از واحدهای نیمه‌فعال، راکد و احیا شده سراسر کشور درج شده، از دیگر اقدامات انجام شده در نهضت احیای واحدهای اقتصادی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha