۷۰ هزار میلیارد تومان وام و خرید اعتباری برای احیای واحدهای اقتصادی

تهران- ایرنا- نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی از پیگیری تخصیص تامین مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات و افزون بر ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی از طریق فعال‌سازی ابزار خرید اعتباری در صنعت پتروشیمی برای احیای واحدهای اقتصادی راکد و نیمه فعال، از ابتدای دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش ایرنا، سومین کارگاه از سلسله کارگاه‌های «روایت یک تجربه» به همت مرکز آموزش مدیریت دولتی با موضوع «زیست‌بوم مردمی در نهضت احیای واحدهای اقتصادی» با حضور «سید امیرحسین مدنی» نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی با حضور جمعی از مسوولان کشور برگزار شد.

در این مراسم، مدنی درباره تجربه شکل گیری نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: پس از حضور در دولت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، با توجه به مساله تعطیلی برخی واحدهای اقتصادی به‌ویژه پس از دوران سخت اقتصادی کرونا و از طرفی نیاز دولت برای رشد هشت درصدی اقتصاد، با دستور معاون اول رئیس جمهور مسوولیت احیای واحدهای اقتصادی تعطیل و نیمه فعال به بنده سپرده شد.

وی ادامه‌داد: در ادامه کار به فهم مشترک رسیدیم که کشور دچار معضل شده است و نیاز به یک راهبرد زیست بوم دارد و بررسی کردیم که نهضت احیای واحدهای اقتصادی چه ماموریت هایی را باید ارائه کند و با چه واحدهایی مواجه هستیم، چه واحد هایی قابل احیا هستند، به چه واحدی می گوییم نیمه تعطیل یا چه دستگاه هایی به واحدهای احیاگر کنونی در دولت مشاوره می دهند؟

مدنی تصریح کرد: یکی از ماموریت هایی که تعریف کردیم طراحی یک زیست بوم اقتصادی- اجتماعی بود که این مساله را تبدیل به مساله جامعه کند، سپس مدتی آمارها و تجربه های جهانی را مطالعه و بررسی کردیم؛ به‌عنوان مثال در آمریکا واحدی ذیل رئیس جمهور وظیفه احیای واحدهای راکد را بر عهده دارد، اما آمارهایی که در کشورمان وجود داشت خیلی پراکنده بود و بیش از ۵۰ هزار واحد راکد و نیمه راکد داشتیم که تقریبا ۱۲ هزار واحد را تاکنون پایش کردیم.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: در ابتدا هیچ کتاب، منبع یا دوره آموزشی برای احیا در کشور نداشتیم و به این نتیجه رسیدیم که نمی توانیم یک واحد تولیدی را برای احیا رها کنیم و باید راه و روش مدیریت و احیا کردن را آموزش دهیم که البته همه واحدهایی که تعطیل می شوند به طور عمده با توجه به مشکلات مدیریتی و عوامل شکل گیری قابلیت احیا ندارند و نزدیک به ۳۰ درصد این واحدها قابل احیا هستند.

مدنی افزود: در اقتصاد ما سرمایه گذار وجود ندارد و افراد را به بانک می فرستیم تا وام بگیرند و با همان روند قبلی مدیریت کنند و نتیجه همان قبلی می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه نهضت برای ما مهم بود و اینکه مردم را هم دخیل کنیم و نگاه رشد داشته باشیم و از سرمایه مردم هم استفاده کنیم، گفت: در مرحله بعد سعی کردیم در نقاط مختلف دولت جبهه هایی تشکیل دهیم که یکی از این جبهه ها، جبهه مالی بود و ما جبهه تامین مالی تشکیل دادیم و از صندوق های سرمایه گذاری خصوصی نیز بهره گرفتیم.

مدنی ادامه داد: ما میز نهضت احیای واحدهای اقتصادی در بورس و بانک تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم یک پروتکل باشیم برای ادامه این روند و بجای اینکه یک بیمارستان باشیم که درمان میکند، سازمانی باشیم که به ده ها بیمارستان برای درمان کردن یک پروتکل می دهد؛ از طرف دیگر در تکنولوژی خصوصا در معادن ضعف داشتیم از این جهت شرکت های دانش بنیان را به جریان کار وارد کردیم.

وی افزود: فراخوان دادیم برای جذب احیاگر و چند هزار احیاگر جذب کردیم و ۷۰۰ نفر آنها را آموزش دادیم ونقششان را در بانک ها و ادارات پررنگ کردیم البته ابر احیاگران هم کارشان را دنبال میکنند؛ ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، ایدرو، ایمیدرو، بسیج و ... و این همکاری بین همه صورت می‌گیرد.

نماینده دولت در نهضت احیای واحدهای اقتصادی با اشاره به موفقیتهای ویژه نهضت احیا گفت: کل پولی که دولت برای احیای واحد ها اقتصادی اختصاص داده بود ده هزار میلیارد تومان بود و سرمایه ای که احیا شده حدود دویست هزار میلیارد تومان و این نشان می دهد این پول جای درستی استفاده شده است یا مثلا در صنایع مادر مثل صنعت پتروشیمی توانستیم زنجیره تامین مالی را راه بیاندازیم و این در صنعت فرش بسیار تاثیرگذار بود.

وی با اشاره به تاکید ویژه رهبر معظم انقلاب، رئیس محترم جمهور و معاون اول محترم رئیس جمهور بر حمایت از تولید داخلی و احیای واحدهای اقتصادی راکد و نیمه فعال وهمکاری دستگاههای دولتی و اجرایی کشور و همچنین مسئولین قوه قضائیه گفت: این تلاش ها منجر به احیای حدود ۶۵۰۰ واحد کوچک، متوسط و بزرگ در بخش ها و حوزه های مختلفی اعم از صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و ... شده که ۱۴۵ هزار شغل بصورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده و حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه از این طریق احیا شده است.

مدنی افزود: پیگیری تخصیص تامین مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای اقتصادی مساله دار، تامین بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی از طریق فعال سازی ابزار خرید اعتباری در صنعت پتروشیمی، ایجاد و فعال سازی ابزارهای تامین مالی از جمله : صندوق احیا، تامین مالی جمعی، تامین مالی زنجیره تامین و صندوق در صندوق ، تامین بیش از هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز احیا واحدهای اقتصادی از طریق سکوهای تامین مالی جمعی، پیگیری و به سرانجام رساندن بیش از ۳۰۰ پرونده پیچیده حقوقی و بانکی، شناسایی و آموزش ۷۰۰ نفر احیاگر، طراحی زیست بوم احیا و راه اندازی سامانه رصد و تحلیل واحدها که در آن آمار و جزئیات ارائه شده توسط دستگاههای اجرایی از واحدهای نیمه فعال، راکد و احیا شده سراسر کشور درج شده است؛ از دیگر اقدامات انجام شده در نهضت احیای واحدهای اقتصادی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha