قاچاق سالانه سه میلیون مترمکعب چوب در کشور

 تهران- ایرنا- معاون امور جنگل‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه در نیمه نخست امسال ۱۸۳۳ هکتار از رفع تصرف و به اراضی ملی اضافه شده است، گفت: سرنوشت بیش از سه میلیون مترمکعب چوب در آمارهای سال ۱۴۰۱ مشخص نیست و قاچاق محسوب می‌شود..

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نقی شعبانیان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست مقابله با تخریب جنگل‌ها که در وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: در محل‌های دپو چوب، دوربین نصب شده و تردد در مسیرها نظارت می‌شود تا به توان قاچاق چوب را کنترل کرد.

وی افزود: ۱۲ میلیون مترمکعب مصرف چوب توسط کارخانجات در سال ۱۴۰۱ بود و پنج میلیون مترمکعب واردات به صورت خام در همین مدت انجام شد که در این میان سرنوشت بیش از سه میلیون مترمکعب چوب در آمارها مشخص نیست و قاچاق محسوب می‌شود.

شعبانیان با بیان اینکه حفاظت از جنگل‌ها باید با کمک آحاد مردم انجام شود، تصریح کرد: سال ۹۶ قانون توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها تصویب شد، اما در عمل مدیریت در این بخش متوقف شد و بسیاری از مشکلات را ایجاد کرد.

معاون امور جنگل‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بیان کرد: باید برای جلوگیری از قاچاق چوب ردیف اعتباری مستقلی دیده شود، زیرا سازمان امور جنگل‌ها تاکنون تنها ۱۲ درصد تخصیص بودجه دریافت کرده و با این میزان نمی‌تواند طرح‌های جنگلداری را ایجاد و اجرا کند.

وی با اشاره به آمارهای موجود کاهش جنگل، تصریح کرد: کاهش جنگل‌ها از ۱۸ میلیون به ۱۲ میلیون دقیق نیست، زیرا آمار قبلی با تکنولوژی انجام نشده بود، اما سطح فعلی دقیق است و کاهش اندکی داشته است.

شعبانیان با تاکید بر اینکه ۱۰۰ هزار مترمکعب کاهش جنگل داشتیم، خاطرنشان کرد: از نظر سطح کاهش اندک است، اما مهم‌تر از سطح، کیفیت جنگل‌ها در حال از بین رفتن است.

به گفته معاون امور جنگل‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، در ۶ماه نخست امسال ۱۸۳۳ هکتار رفع تصرف شده و اراضی ملی اضافه شده است.

سالانه سه میلیون مترمکعب قاچاق چوب انجام می‌شود

سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز در نشست مقابله با تخریب جنگل‌ها اظهار داشت: دو تا سه میلیون قاچاق چوب سالانه اتفاق می‌افتد که باید با آن به جدیت برخورد شود.

وی تاکید کرد: از همه ظرفیت‌ها برای برخورد با قاچاق و روند آن استفاده شود، زیرا قانون گذار موارد لازم را پیش‌بینی کرده، اما سازمان جنگلداری باید مطالبه‌گر باشد و با جدیت برخورد کند.

معاون وزیر کشور با تاکید بر اینکه سازمان جنگلداری می‌تواند قوی‌تر عمل کند و با پیگیری دستورالعمل‌ها پیش برود، خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی که برای حفظ جنگل‌ها و طرح‌های مدیریت پایدار نیاز است، در اولویت قرار دهد.

میراحمدی با بیان اینکه طرح جامع حفاظتی از سوی سازمان جنگلداری در اختیار سازمان‌های مختلف قرار بگیرد، گفت: پس از جمع‌بندی و مجموع اصلاحات پس از یک هفته برای اجرا ارسال شود تا از طریق قانون برخوردهای لازم انجام شود.

به گفته وی، سازمان برنامه و بودجه اعتبارات مربوطه به کشف قاچاق چوب را در اختیار اجرای طرح‌های حفاظت از جنگل‌ها گذاشته و قرارگاه‌های استانی تشکیل شود و مصوبات بعد از برگزاری جلسات ماهانه ارسال شود.

حسن عابدینی معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما نیز در این نشست خاطرنشان کرد: باید افکار عمومی بسیج شود، بر همین اساس پیشنهاد می‌کنم در استان‌هایی که هدف هستند پویش‌هایی راه‌اندازی شود تا بتوانیم با کمک مردمی از تخریب جنگل‌ها جلوگیری کنیم.

وی گفت: ترددهای عمومی به منابع طبیعی باید تحت نظارت قرار بگیرد و همانند طرح‌های جهانی از هرگونه تخلف جلوگیری شود که این با تبلیغات رسانه و تشکیل کارگروه رسانه‌ای ممکن می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha