میزبانی بم از رویداد ملی چوگان، نماد صلح‌طلبی ایرانیان

کرمان - ایرنا - شهرستان بم درحالی آماده میزبانی از آیین ملی چوگان شده که این ورزش به یادگار مانده از تاریخ کهن این مرز و بوم، به عنوان نمادی از صلح طلبی، هوشمندی و مهارت ایرانیان شهرت دارد.

به گزارش ایرنا، چوگان با قدمتی بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال از کهن ترین ورزش های ایرانیان محسوب می شود، به نحوی که آثار و بقایای این ورزش در محوطه های تاریخی مناطق مختلف ایران و استان کرمان از جمله مجموعه گنجعلی خان نیز کشف شده است.

هرچند ایرانیان خود پدیدآورنده بازی چوگان بوده اند و تا دوران صفویه نیز این بازی در ایران رواج داشت، اما در سده های اخیر چوگان رو به فراموشی گذاشته بود تا اینکه با تاکیدات رهبر معظم انقلاب در استفاده از بازی های بومی، این میراث کهن طی دهه های اخیر بازسازی شد و بازی چوگان در بخش میراث‌ فرهنگی ناملموس یونسکو در آذرماه سال ۹۶ به نام ایران با رای اکثریت آرا در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

حالا شهرستان بم در شرق استان کرمان میزبان آیین ملی چوگان ایران شده، ورزشی که به نوعی به نمادی از صلح طلبی، هوشمندی و مهارت ایرانیان باستان شهرت دارد؛ آن هم در بم که ارگ تاریخی آن نماد تاریخ و عظمت ایرانیان است و جاذبه های گردشگری کویری آن، میزبان خیلی عظیم گردشگران است. ۲ قنات اکبرآباد و قاسم آباد این شهرستان نیز ثبت جهانی هستند.

میزبانی بم از رویداد ملی چوگان، نماد صلح‌طلبی ایرانیان

جزییات میزبانی بم در آیین ملی چوگان

دبیر کمیته فرهنگی فدراسیون چوگان و دبیر رویداد آیین ملی چوگان ایران در این زمینه گفت: آیین ملی چوگان ایران طی روزهای هفتم و هشتم دی‌ماه جاری با حضور مسئولان عالی وزارت میراث فرهنگی در ارگ جدید بم برگزار می‌شود.

رضا شاه‌محمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چوگان نخستین بازی گروهی جهان است که به منظور آموزش و آماده سازی مشق رزم توسط ایرانیان ابداع شد و با وجود اینکه تا آن زمان آموزش های رزمی بسیار خشن بود، ابتکار این ورزش صلح طلبی و استفاده از مهارت ها و هوش افراد در آن ابتکار فوق العاده ای بود که توسط ایرانیان انجام گرفت.

وی بیان کرد: چوگان در کرمان نیز سابقه دیرینه‌ دارد و دیوارنگاره چوگان در کاروانسرای گنجعلی‌خان کرمان نمونه ای از آن است.

دبیر رویداد آیین ملی چوگان ایران با بیان اینکه سازمان فرهنگی یونسکو این بازی را به عنوان میراث ناملموس فرهنگی ثبت کرده است اظهار داشت: فدراسیون چوگان و میراث فرهنگی در تاریخ ۱۶ آذرماه سال ۹۶ توانستند این ورزش را به نام ایران ثبت جهانی کنند و هرسال فدراسیون چوگان به این مناسبت جشنواره ای را تدارک می بیند که امسال این جشنواره به مناسبت سالگرد این روز تعریف شده است.

دبیر رویداد آیین ملی چوگان ایران گفت: در این جشنواره چهار تیم برتر ایران از استان های کرمان، اصفهان و تهران به بم سفر می کنند و این رویداد طی ۲ روز برگزار می شود، ضمن آنکه غیر از همایش، جشنواره ای در قالب این رویداد تعریف شده است.

وی ادامه داد: در آیین افتتاحیه نخستین رویداد آیین ملی چوگان ایران در ارگ جدید بم سخنرانی‌هایی با موضوع ثبت جهانی چوگان، پیشینیه شهر بم و جایگاه چوگان در شاهنامه انجام می‌شود.

شاه محمدی در پاسخ به علت تاخیر در برگزاری این جشنواره عنوان کرد: برای ایجاد امکان حضور مسئولان وزارت میراث این رویداد با تاخیر برگزار شد.

وی اظهار داشت: به سمت تشکیل دبیرخانه دایمی رویداد آیین ملی چوگان ایران در ارگ جدید بم هم پیش رفته‌ایم که هر سال آیین ملی چوگان ایران را به مناسبت ثبت جهانی چوگان در این مکان برگزار کنیم.

چوگان یک بازی استراتژیک است که آمادگی سوار و اسب را با هم نیاز دارد و در زمینی با طول و عرض ۲۷۴ و ۱۴۵ متر و در ۶ دوره زمانی (چوکه) هفت دقیقه با قوانین خاص خود برگزار می شود.

بازی چوگان در دوره های اولیه برگزاری بازی های المپیک از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۳۶ میلادی جزو ورزش های المپیکی محسوب می شد و اینک ورزشی جهانی است که در حدود ۸۰ کشور جهان انجام می شود.

بم در ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha