دانش آموزان نخبه نگران سربازی خود نباشند

تهران- ایرنا- رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان با بیان اینکه نخبگان نگران سربازی خود نباشند، اظهار داشت: این قشر می‌تواند خدمت سربازی را در قالب یک پروژه علمی و پژوهشی به انجام برسانند.

سید رضا حسینی در گفت و گو با خبرنگار جامعه ایرنا افزود: همه دانش آموزانی که فارغ التحصیل باشگاه پژوهشگران جوان هستند، به عضویت بنیاد ملی نخبگان در می آیند و به این ترتیب فرآیند سربازی آنان با افراد عادی متفاوت است و به همین دلیل نیازی به گذراندن نظام وظیفه در پادگان ها نیستند.

وی یادآور شد: اغلب به این دانش آموزان، دانشجویان و نخبگان یک از طرح‌ علمی مورد نیاز مراکز علمی و دانشگاهی ارائه می شود و آنان باید در محیطی آرام و در کنار کارهای روزمره به حل و رفع آن بپردازند، در نهایت پس از حل مساله، می توانند آن را به عنوان بسته سربازی ارائه کنند.

تسهیلات ویژه برای دانش آموزان نخبه

حسینی اظهارکرد: باشگاه دانش پژوهان جوان طرح مشترکی را با بنیاد ملی نخبگان آغاز کرده که بر اساس آن دانش آموزان و دانشجویان نخبه و المپیادی که در رشته های مورد نیاز کشور تحصیل می کنند، از یکسری تسهیلات ویژه بهره‌مند می شوند.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان توضیح داد: این افراد همزمان با تحصیل، کمک هزینه هایی دریافت می کنند و از یکسری فرصت ها و امتیازات برای تحقیقات بیشتر برخوردار می شوند تا در زمینه های علمی توانمندتر شوند.

وی گفت: در همین زمینه دانشجویان نخبه تسهیلاتی برای فرصت های مطالعاتی دارند و در این طرح تضمین شده است که این نخبه‌ها به شرط حفظ پویایی، در انتهای دوران تحصیل به عنوان اعضای هیات علمی می توانند در کشورمان به ایفای نقش بپردازند.

دانش آموزان نخبه نگران سربازی خود نباشند

وی با اشاره به موضوع مهاجرت دانش آموزان نخبه برای فرار از بحث سربازی خاطرنشان کرد: بین دانش آموزان المپیادی و مدال آوران ما چنین مساله ای کمرنگ بوده و علت موارد معدودی که وجود دارد مهاجرت خانواده به خارج از کشور است.

حسینی با بیان اینکه دانش آموزان نخبه کمی در شرایط مهاجرت به خارج از کشور قرار می گیرند، تصریح کرد: در هر صورت بحث مهاجرت نخبگان یک تهدید است و باید برای رفع آن تلاش کنیم تا اگر امروز در مورد فرار مغزها در مقطع ارشد و دکتری صحبت می کنیم، در سال های آتی، در مورد فرار مغزها در دوران دانش آموزی صحبت نکنیم.

رئیس باشگاه دانش پژوهان جوان تاکید کرد: برای آنکه چنین اتفاقی رخ ندهد، باید همه دست به دست هم دهیم تا این دانش آموزان نخبه بدانند که تا چه میزان حضورشان برای کشور مهم و نقش آفرین است.

به گزارش ایرنا، باشگاه دانش پژوهان جوان به پرورش و هدایت دانش آموزان نخبه و المپیادی می پردازد و مسئولیت پیگیری امور آنان را در روند تحصیل و ادامه آن بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha