بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نیوزویک

تهران- ایرنا- نشریه نیوزویک در مطلبی، سال ۲۰۲۳ را سالی پر فراز و نشیب برای دنیای سیاست آمریکا ارزیابی و فهرستی از بازندگان این عرصه را معرفی کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از نشریه نیوزویک، سال ۲۰۲۳ میلادی، سال پر فراز و نشیب دیگری در دنیای سیاست آمریکا بود که شاید مهمترین آنها هرج و مرج در مجلس نمایندگان، آغاز تحقیقات برای استیضاح جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور و چهار کیفرخواست علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق و رستاخیز سیاسی این چهره جنجالی باشد.

به نوشته این نشریه، در طول سال ۲۰۲۳ برندگان و بازندگان زیادی وجود دارند که در این میان از افزایش شهرت رابرت اف کندی جونیور که تردیدهای بسیاری در مورد واکسن مطرح کرده تا اخراج ناگهانی کوین مک کارتی رئیس سابق مجلس نمایندگان همگی قابل تامل هستند.

این نشریه آمریکایی در ادامه، فهرستی از چهره‌های اصلی سیاست آمریکا را ارائه کرده که احتمالا در کتاب‌های تاریخ ثبت می‌شود.

ران دسانتس

نام دسانتس به‌عنوان نخستین چهره در فهرست نیوزویک، آمده است؛ فرماندار فلوریدا و نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ میلادی.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

هنگامی که دسانتس آمادگی خود را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ مطرح کرد، پس از دونالد ترامپ گزینه دوم پیروز در نظر گرفته شد. اما در ۶ ماه گذشته شاهد کاهش حمایت از این چهره نزدیک به ترامپ بودیم؛ کسی که با حملات مکرر از سوی رئیس جمهوری سابق و اطرافیانش، در حال حاضر حمایت تنها ۱۲ درصد از رای‌دهندگان مقدماتی حزب را داراست. درحالیکه پیش از این از حمایت ۲۲.۷ درصدی برخوردار بود.

مایک پنس

این معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا نامزدی خود را برای ورود به انتخابات ۲۰۲۴ در ماه ژوئن (خرداد) اعلام کرد، اما در نهایت نتوانست کارزار انتخاباتی خود را آغاز کند و چهار ماه بعد از رقابت‌ها کنار رفت.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

پنس در طول ۴ ماهی که برای نامزدی اعلام آمادگی کرده بود، تلاش کرد ضرباتی را به ترامپ وارد کند، آن هم در شرایطی که ترامپ با خودداری از شرکت در تمامی مناظرات جمهوری‌خواهان، رقبای خود را از هرگونه رویارویی محروم کرد.

توماس گیفت دانشمند علوم سیاسی که ریاست مرکز سیاست آمریکا را در دانشگاه کالج لندن را بر عهده دارد، در این زمینه در گفت وگو با نیوزویک ادعا کرد: چهره‌های جمهوری‌خواهی که تلاش کردند نامزدی ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را از چنگ ترامپ بربایند، همگی جزو چهره های بازنده سال ۲۰۲۳ هستند.

کوین مک کارتی

این عضو شناخته شده حزب جمهوری خواه که در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) در نهایت به سمت رئیس مجلس نمایندگان برگزید شد، به‌دلیل اینکه در نهایت نتوانست اقتدار خود را به جمهوری‌خواهان این نهاد قانونگذار نشان دهد، در ماه اکتبر توسط گروهی از هم حزبی‌های خود کنار زده شد.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

پروفسور پل کویرک استاد سیاست دانشگاه بریتیش کلمبیا در مصاحبه‌ای با نیوزویک، استدلال کرد که جمهوری خواهان مجلس نمایندگان و حتی کل حزب جمهوری‌خواه را می‌توان به‌عنوان بازندگان سال ۲۰۲۳ در نظر گرفت.

وی در این زمینه تشریح کرد: جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان و کل حزب از استانداردهای قبلی شکست سیاسی فراتر رفته‌اند. وی سپس مشکلات بی‌سابقه جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در انتخاب و حفظ رئیس مجلس، شکست‌های آنها در محدودیت‌های بدهی و بودجه، و فقدان آمادگی برای طرح اولیه استیضاح بایدن را از جمله دلایل این امر دانست.

جو بایدن

این نشریه باوجود آوردن نام بایدن به‌عنوان یکی از بازنده‌های سال ۲۰۲۳، این اقدام را بحث برانگیز پیش‌بینی کرده، زیرا سال ۲۰۲۳ را برای وی از جهاتی مثبت دانسته است. اما در عین حال استدلال کرده است که بایدن در سال آینده میلادی با چالشی از سوی چهره‌های حاشیه‌ای حزب خود روبرو می شود.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

براساس تجزیه و تحلیل‌های پایگاه نظرسنجی ۵۳۸ (FiveThirtyEight) میزان محبوبیت بایدن همچنان رو به کاهش است. مطابق یک نظرسنجی انجام گرفته که نتایج آن در تاریخ ۸ دسامبر (۱۷ آذر) منتشر شد، تنها ۳۷.۸ درصد از آمریکایی‌ها عملکرد وی را در مقام ریاست‌جمهوری تایید کردند و ۵۵.۵ درصد اعلام نارضایتی کردند. ضمن آنکه نگرانی‌ها در مورد سن بایدن همچنان شدید است، به‌طوری که براساس نظرسنجی انجام گرفته توسط روزنامه واشنگتن پست و شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز که در ماه مه انجام شد، ۶۸ درصد آمریکایی‌ها معتقدند که وی برای دوره دوم ریاست جمهوری بسیار سالخورده است.

همزمان توماس ویلن کارشناس سیاست آمریکایی و استاد دانشگاه بوستون در گفت‌وگویی با نیوزویک، بایدن را بزرگترین بازنده سال ۲۰۲۳ نامید.

دونالد ترام‍‍پ

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

وی اولین رئیس‌جمهوری سابق آمریکا است که در سال ۲۰۲۳ با ۴ اتهام کیفری روبرو شد. اتهامات وی شامل تلاش برای لغو نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در سراسر کشور و در ایالت جورجیا، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی، سوء‌استفاده از اسناد محرمانه و نقض قانون.

به نوشته این نشریه، چنین اتهاماتی اگرچه می‌توانست عمر سیاسی زندگی هر چهره شناخته شده‌ای را در آمریکا به پایان برساند، اما به نظر می‌رسد برای ترامپ وضعیت متفاوت است.

وی سال گذشته از نامزدی خود برای انتخابات ۲۰۲۴ خبر داد و در بسیاری از نظرسنجی ها نیز نسبت به بایدن پیشتاز بوده است. هرچند نظرسنجی اخیر دانشکده حقوق دانشگاه مارکت مستقر در ایالت میشیگان شکست وی را در برابر بایدن با نتیجه ۴۸ در برابر ۵۲ پیش بینی کرده است.

جورج سانتوس

اندکی پس از انتخاب این عضو حزب جمهوری‌خواه به عنوان نماینده نیویورک در کنگره، اتهاماتی علیه وی مطرح شد و مشخص شد که وی در مورد بسیاری از سوابق تحصیلی و شغلی خود دروغ گفته است. سانتوس در مصاحبه‌ای که در ماه فوریه پخش شد، اعتراف کرد که "دروغگوی وحشتناکی" بوده است.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

در نهایت هم وی در ماه مه، به اتهامات گوناگونی از جمله کلاهبرداری و پولشویی متهم شد. در اول دسامبر نیز مجلس نمایندگان رای به اخراج سانتوس داد و وی تبدیل به ششمین قانونگذار تاریخ آمریکا شد که با چنین سرنوشتی روبرو گردید.

باب منندز

این سناتور دموکرات در ماه سپتامبر، به دریافت صدها هزار دلار رشوه متهم شد. در کیفرخواست این سناتور آمده است: بیش از ۴۸۰ هزار دلار پول نقد از منزل وی که در کمدها و لای لباس‌ها مخفی شده، کشف شد.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

وی در واکنش به این اتهامات خود را بی‌گناه دانست و هرگونه درخواست برای استعفا از سمتش را رد کرد.

رشیده طلیب

این عضو فلسطینی‌تبار و دموکرات مجلس نمایندگان در ماه نوامبر از سوی مجلس یاد شده با محکومیت رسمی مواجه شد. اتهام وی اظهاراتی بود که طلیب در واکنش به حمله غافلگیرکننده حماس در ۷ اکتبر انجام داد.

بزرگترین چهره‌های بازنده سیاسی آمریکا در سال ۲۰۲۳ از نگاه نشریه آمریکایی

وی متهم به «ترویج روایت‌های نادرست» در مورد این حمله و «دعوت برای نابودی کشور اسرائیل» شده و به‌دلیل استفاده از شعار «از نهر تا بحر» که برخی آن را یک فراخوان رمزگذاری شده برای نابودی اسرائیل تلقی می‌کنند، مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

اریک آدامز

آدامز به عنوان شهردار نیویورک، در سال ۲۰۲۳ درگیر رسوایی‌های متعددی شد که آینده سیاسی وی را با ابهامات بسیاری روبرو کرد.

ماموران اف‌بی‌آی در ماه نوامبر به منزل یکی از افراد نزدیک به آدامز یورش بردند و براساس تحقیقاتی که اندکی بعد روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرد، وی با اتهام تبانی احتمالی با دولت ترکیه و کمک‌های غیرقانونی از سوی شهروندان این کشور روبرو است.

در اواخر همان ماه، نیز زنی با طرح دعوی مدنی، آدامز را به تجاوز جنسی متهم کرد.

دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا

این نهاد عالی ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ تصمیمات بحث برانگیزی گرفت که مهم‌ترین آنها در مورد لغو طرح بخشودگی ۴۳۰ میلیارد دلاری بدهی دانشجویان بود.

ویلن در همین زمینه به نیوزویک گفت که دادگاه به‌عنوان بزرگترین بازنده سیاسی سال ۲۰۲۳ بعد از بایدن در رتبه دوم قرار دارد. وی افزود: پس از تصمیمات بحث برانگیز و تضاد شرم آور، سقوط اعتبار دادگاه عالی در حال حاضر از ارزش ارزهای دیجیتال بیشتر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha