۳ دی ۱۴۰۲، ۱۴:۴۸
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 85331898
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

لفاظی وزیر دفاع انگلیس: متعهد به دفع حملات به کشتی‌ها در تنگه باب‌المندب هستیم

تهران – ایرنا – وزیر دفاع انگلیس امروز گفت که این کشور متعهد است حمله به کشتی های در حال عبور از تنگه باب المندب را "دفع کند".

به گزارش ایرنا، گرَنت شپس در مصاحبه با روزنامه ساندی تایمز گفت: ما متعهدیم که از منافع انگلیس یعنی شناورهایی که پرچم انگلیس را برافراشته اند، خدمه شان انگلیسی است یا بارشان به مقصد سواحل ما حمل می شود، محافظت کنیم.

وی افزود: شاهد اختلال های ناشی از حملات تروریستی بوده ایم و شرکت های بزرگ کشتیرانی از جمله مِرسک (Maersk) و بی پی (BP) از این منطقه اجتناب می کنند.

شپس گفت: نمی توان اجازه داد که مناطق دریایی به خصوص چنین مسیر حیاتی تبدیل به منطقه ممنوعه شوند. این حملات غیرقانونی تهدید مستقیم علیه بازرگانی بین المللی و امنیت دریانوردی به شمار می روند.

این وزیر انگلیسی ادامه داد: نظم جهانی قانون محور بدان معناست که باید به دفع این حملات متعهد بمانیم تا از جریان آزاد تجارت جهانی محافظت کنیم.

وی تاکید کرد که انگلیس نقش مهمی در این میان ایفا خواهد کرد.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس نیز در مصاحبه با روزنامه ساندی تلگراف از حملات ارتش یمن علیه برخی کشتی ‌های در دریای سرخ ابراز نگرانی و ادعا کرده بود: آزادی کشتیرانی و امنیت دریایی نه تنها برای بریتانیا بلکه کل جهان بسیار مهم است.

وی ادعا کرد که در صورت تداوم حملات ارتش ملی یمن، انگلیس آمادگی دارد تا تحریم‌ های جدیدی را وضع کند.

ارتش یمن در حمایت از مردم غزه طی چند عملیات کشتی‌ های مرتبط با رژیم صهیونیستی را در دریای سرخ (شمال سواحل سومالی) و تنگه باب‌المندب هدف حمله قرار داده بود.

در پی این اقدام چندین شرکت بین‌ المللی کشتیرانی تردد در کانال سوئز را به حالت تعلیق درآوردند. مسیر کشتیرانی کانال سوئز که به دریای سرخ منتهی می شود یک آبراه مهم برای تجارت جهانی است و از آن برای انتقال کالا و انرژی بین اروپا و آسیا و سایر مناطق جهان استفاده می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha