باقری: آمریکا فقط منافع خود را معیار مشروعیت مناسبات جهانی می‌داند

تهران- ایرنا- معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: از دیدگاه آمریکا صرفاً منافع این کشور معیار مشروعیت مناسبات بین المللی است و در همین راستا تقویت همکاری‌های ایران و چین در سازمان‌های بین المللی غیرغربی مانند بریکس و شانگهای می‌تواند پیوندهای دو کشور در زمینه‌های مختلف را تقویت کند.

به گزارش ایرنا، مراسم افتتاحیه اولین مجمع گفتگوی اندیشکده‌ای ایران و چین با حضور محمدحسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات، علی باقری معاون سیاسی و مهدی صفری معاون اقتصادی وزارت امورخارجه و تعدادی از روسا و پژوهشگران از اندیشکده های چینی به میزبانی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه امروز شنبه برگزار شد.

در این نشست ابتدا شیخ الاسلامی ضمن اشاره به برگزاری اولین نشست اندیشکده ای ایران و چین گفت: دو تمدن بزرگ ایران و چین نقش بسیار بزرگی در توسعه و ترویج علم و دانش در طول تاریخ داشته اند. دوکشور براساس این سابقه تاریخی همواره روابط مثبت و سازنده ای در موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی داشته اند.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی اضافه کرد: حفاظت و ادامه روابط حسنه دو کشور در ابعاد مختلف نیازمند گفتگوی هدفمند، سازنده، جدی و مبتنی بر واقعیت‌های جهانی میان اندیشمندان و پژوهشگران دو کشور است.

در ادامه مهدی صفری با تاکید بر روابط تاریخی دو کشور عنوان کرد که سفر اخیر مقامات ایران و چین فصل جدید روابط میان دو کشور به خصوص در زمینه‌های اقتصادی ایجاد کرده است. حضور دو کشور ایران و چین در سازمان‌هایی چون بریکس و شانگهای می‌تواند زمینه‌ساز تعمیق همکاری‌ها در سایر ابعاد باشد.

معاون اقتصادی وزارت امورخارجه افزود: چین اولین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است که این روابط بیش از پیش درحال گسترش است. با این وجود ظرفیت‌های دو کشور برای تقویت روابط به خصوص در زمینه‌های اقتصادی بسیار فراتر از شرایط موجود است. بنابراین دو طرف باید همه تلاش خود را برای به فعلیت رساندن این ظرفیت‌ها به کار گیرند.

در ادامه علی باقری معاون سیاسی وزارت امورخارجه اراده مقامات دو کشور ایران و چین را گسترش روابط دو کشور در همه ابعاد ارزیابی کرد و ضمن تبیین سه کلید واژه حکمت، عزت و مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، این سه مفهوم را زمینه ساز تقویت همکاری چین و ایران دانست.

معاون سیاسی وزارت امورخارجه افزود که پایه اصلی حکمت در سیاست خارجی عدالت است که به معنای کنشگری بر اساس ظرفیت‌ها و بهره مندی از حقوق است. این موضوع باعث بروز تعارض با یکجانبه‌گرایی آمریکا است. چرا که از دیدگاه آمریکا صرفاً منافع این کشور معیار مشروعیت مناسبات بین المللی است. در همین راستا تقویت همکاری های ایران و چین در سازمان های بین المللی غیرغربی مانند بریکس و شانگهای می تواند پیوندهای دو کشور در زمینه های مختلف را تقویت کند.

همچنین لی ونتانگ(Li Wentang) معاون رئیس دانشگاه مرکزی حزب کمونیست چین نیز با اشاره به اهمیت دو کشور چین و ایران در منطقه آسیا گفت که ایران و چین از دیرباز روابط بسیاری حسنه ای در ابعاد گوناگون داشته اند و این روابط همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد که در حال حاضر جهان در حال تحول است و در این شرایط ایران و چین باید همکاری های خود را در زمینه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی برای مواجهه با شرایط جدید بیش از پیش تقویت کنند.

اولین گفتگوی اندیشکده ای ایران و چین در روزهای ۲ و ۳ دی ماه ۱۴۰۲ به بررسی نظم جهانی درحال تحول، آخرین تحولات و پویایی های منطقه غرب آسیا و خلیج فارس، روابط دوجانبه ایران و چین در ابعاد مختلف و مبادلات فرهنگی و فناوری در سطوح مختلف می پردازد.

در این مجمع ۲۵ تن از مدیران و پژوهشگران ارشد اندیشکده های مهم چین حضور دارند.

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha