معاون رییس جمهور: کوتاهی در پشتیبانی از امنیت غذایی نابخشودنی است

کرج – ایرنا – معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کوتاهی در پشتیبانی از امنیت غذایی یک امر نابخشودنی است، گفت: در دولت سیزدهم جهت گیری ها و برنامه ها در سازمان انرژی اتمی برای عملیاتی کردن برنامه ها و اقدامات تاثیرگذار در زندگی مردم متمرکز شده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد اسلامی» روز شنبه در نشست با روسای موسسه های تحقیقات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی مستقر در کرج با بیان اینکه باید حرکتی عزت آفرین با قوت و قدرت در عرصه تولید دنبال کرد، افزود: این حرکت ها کاهش وابستگی را باید به دنبال داشته باشد که فناوری های هسته ای یکی از فناوری های قدرت ساز است.

وی با اشاره به اینکه فناوری هسته ای درزمانحاضر راهبردی تاثیرگذار است، اظهار کرد: همواره کشورهای توسعه یافته و پیشرفته با جمهوری اسلامی دشمنی می کنندتا به این فناوری دستیابی نداشته باشد.

اسلامی گفت: کشورهای پیشرفته جهشی بالا و قوی تر در فناوری هسته ای کار می کنند و این فناوری در این کشور ها رو به گسترش است که دلیل آن سهم و جایگاه این علم در پیشرفت و فدرت است.

ریل گذاری جدیدی در کشور آغاز شد

اسلامی به سندی که در دولت سیزدهم در زمینه تامین نیازهای غذایی تدوین و رونمایی شده و رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تاکید دارند، اشاره کرد و افزود: رونمایی از این سند سال گذشته موجب ریل گذاری در یک حرکت متفاوت و گسترده تر در این حوزه شد که مشخصه های مهم و برجسته ای در زندگی مردم دارد.

وی تصریح کرد: امروز با همین نقش و هدف این برنامه را دنبال می کنیم و ارتباطات و جهت گیری ها در سازمان انرژی اتمی برای عملیاتی کردن برنامه ها و اقدامات در راستای این هدف بوده که تاثیرات فناوری های هسته ای را در بخش های مختلف متجلی کنیم.

معاون رییس جمهور گفت: در این مقطع زمانی کوتاهی کردن از پشتیبانی در امنیت غذایی نابخشودنی است زیرا تغییرات اقلیم یک واقعیت است و اگر رویکردهای خود را با الزامات آینده انطباق ندهیم و از اکنون برای آینده اقدام نکنیم نمی توانیم پاسخگو باشیم و باید آینده نگری را محقق کرد و یکسری تحقیقات را انجام داد.

وی افزود: در این چرخه نوآوری از صفر تا ۱۰۰ یعنی از ایده تا محصول است و باید ایده را به محصول تبدیل کنیم که تبدیل محصول چند مرحله دارد که یکی تحقیقات و دستیابی به نتیجه است و مرحله آخر تولید محصول و تجاری است که ایده به بخش اجرایی و صنعتی برود.

اسلامی اظهار کرد: در این مراحل معتقد هستیم در فرایند ترویج و آموزش و اطلاع رسانی که یک کار متفاوت است باید حضور داشته باشیم.

وی گفت: اکنون یک آمایش برای استقرار سامانه های پرتودهی هسته ای کشاورزی در کشور در قالب کار ترویجی و تحقیقاتی در دست اقدام است و این ا یک حوزه ریسک پذیر و ناشناخته است که مسوولیت آن را خودمان برعهده می گیریم ضمن اینکه بسیار علاقمند هستیم که در مراکز تحققیات آن را مستقر کنیم.

وی ادامه داد: با پرتودهی می توانیم انبارمانی و یا باقی مانده سموم و آفات را از محصول خارج کنیم تا حداقل ارزش افزوده ۳۰ درصدی داشته باشد که در اقتصاد خانوار و ملی تاثیر بگذارد .

سازمان انرژی اتمی یک مجموعه خط شکن و صف شکن است

رییس سازمان انرژی اتمی گفت : آماده هستیم تا فعالیت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را پشتیبانی کنیم زیرا انرژی اتمی یک سازمان راهبردی،صف شکن و خط شکن است و این خط شکنی برای این است که مسیر باز شود و فعالیت را برای بخش خصوصی کشور فراهم کند و در فعالیت ها کنار شما هستیم.

وی گفت: در پژوهشگاه سازمان انرژی اتمی اقدامات فاخری صورت گرفته و مهمترین هدف ما این است که هیچ تحقیقاتی را بدون سفارش دهنده ای که مطالبه گر صنعتی نداشته باشد انجام ندهیم.

اسلامی اظهار کرد: زمانی ۲۰ میلیارد ریال قرارداد با یک شرکت داشتیم که امروز به پنج هزار و۷۷۰ میلیارد ریال رسیده است که نشان می دهد بودجه تبدیل به برنامه اجرایی و قرارداد شده است.

وی تصریح کرد: طبق تفاهم نامه آژانس  بین المللی انرژی اتمی با فائو  کشورهایی که بیشترین مخالفت با  کشور ما را در  موضوع هسته ای دارند بیشترین سهم را در تولیدات هسته ای به خود اختصاص داده اند.

اسلامی گفت: وقتی دشمنان خودشان به این سمت شتابان می روند تا با تغییرات اقلیم مبارزه کرده و ۱.۵ درجه دمای کره زمین را کاهش دهند و به قبل از انقلاب صنعتی دمای کره زمین را برگردانند یک گام بزرگی است که با ما در آن دشمنی می کنند.

وی افزود: ما در این تصمیم حکیمانه که رهبر انقلاب بر آن تاکید کرده اند بایستی با حرکت شتابان تری به پیش ببریم و انرژی پاک تولید کنیم و در این راه از تمام ظرفیت های فناوری هسته ای استفاده کنیم.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: با افزایش بهره وری و اصلاح ژنتیک باید نسل خودمان و نسل فرهیخته ایرانی را همواره امنیت غذایی و سلامتش را پایدار نگه داشته و آن را گسترش دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha