۲۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۲:۰۳
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 85327736
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شمار کل و بزهای خرمنه سر طارم ۱۳ درصد افزایش یافت

زنجان -ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: تعداد ۹۲۱ راس کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر شهرستان طارم، مشاهده و سرشماری شد که در مقایسه با سال قبل افزایش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.

محمدرضا یافتیان روز چهارشنبه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد کل و بز استان در سال ۱۴۰۱، ۸۱۴ راس بود که خوشبختانه در سال جاری شاهد افزایش تعداد آنها هستیم.

وی اظهار داشت: این سرشماری از روز دوشنبه /۲۷ آذر/ به مدت ۲ روز با حضور ۲۵ نفر از کارشناسان، محیطبانان و دوستداران طبیعت زنجان در این منطقه انجام شد.

یافتیان با بیان اینکه کل و بز از گونه های شاخص جانوری منطقه شکار ممنوع خرمنه سر است، اظهار داشت: امسال جمیعت کل و بز در منطقه خرمنه سر نسبت به پارسال افزایش خوبی داشته که ناشی از شرایط مناسب حاکم بر منطقه است.

این مسوول با بیان اینکه این سرشماری با وجود محدودیت در نیروی محیطبان به شکل مطلوبی انجام گرفته است، اضافه کرد: در صورت تشدید کمبود نیروهای انسانی، مدیریت مناطق حفاظت شده با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال‌های ۹۰، ۹۳ و ۹۵ همکاران این منطقه از یک گونه منحصر به فرد پلنگ، مستندسازی، فیلم و عکس تهیه کرده‌اند، گفت: در سرشماری اخیر حداقل ۲۰ مورد از نشانه‌های حضور پلنگ در این منطقه مشاهده شده است.

به گزارش ایرنا، سال ۹۴ جمعیت کل و بز منطقه شکار ممنوع خرمنه سر که وسعت آن ۷۸ هزار هکتار است، قریب ۵۴۰ راس بود که بر اثر شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، ۱۲۶ راس از این گونه جانوری با ارزش تلف شدند.

منطقه شکار ممنوع خرمنه سر که از آبان سال ۸۱ جزو مناطق شکار ممنوع اعلام شد در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده و وسعت آن حدود ۷۷هزار و ۸۸۵ هکتار بوده و دامنه تغییرات ارتفاعی آن نیز از ۳۰۰ تا دو هزارو ۸۰۰ متر است.

حیات وحش منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرم ها و همچنین دارای گونه های گیاهی نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک، آلبالو تلخه، بادام کوهی، راش و انواع گون است.

زیستگاه اصلی کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم و قسمت هایی از منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش انگوران در شهرستان ماهنشان، قوچ و میش ارمنی در منطقه حفاظت شده انگوران است و آهوان نیز در بخش های دشتی منطقه حفاظت شده سرخ آباد و شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha