رونمایی از ساز «زریاب» و برگزاری نشست ماهانه هنرمندان موسیقی
عکس تزیینی است

تهران- ایرنا- کنسرت موسیقی و رونمایی از ساز ابداعی «زریاب» اثر استاد کومار عربی و نشست ماهانه هنرمندان موسیقی در پایتخت برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، کنسرت موسیقی و رونمایی از ساز ابداعی «زریاب» اثر استاد کومار عربی به همت کانون موسیقی «هم نوا» روز جمعه- یکم دی ماه- ساعت۲۰ در تالار آمفی تئاتر فرهنگسرای ابن سینا به نشانی در شهرک قدس(غرب)، خیابان ایران زمین شمالی، جنب شهر کتاب ابن سینا برگزار می‌شود.

ساز زریاب ساختاری ترکیبی از سه‌تار و گیتار و عود است و با هدف دسترسی همزمان نوازنده به صداهای مختلف ساخته شده و در این ساز همزمان با گیتار زریاب فضایی کلاسیک و فلامنکو با سه‌تار فضایی موسیقی سنتی ایرانی و با گیتار فرت لس آن فضای شرقی را میتوان تجربه کرد.

در قسمت دسته سه‌تار زریاب فرت‌بندی ساز برای دقت بالاتر با فرت فلزی نصب شده و جای آن ثابت است و جهت کوک کردن دقیق ساز از ماشین هد استفاده شده است. این ساز از نظر راحتی نوازنده و دسترسی نوازنده پوزیسیون‌های پایینِ ساز محاسبات دقیقی داشته و نوازنده به راحتی به همه نت‌های ساز دسترسی دارد، قسمت‌های تزینی ساز با ده‌ها قطعه کوچک انواع چوب‌های مختلف ساخته شده و ساختار بدنه ساز ترکیبی از هر سه ساز است.

رونمایی از ساز «زریاب» و برگزاری نشست ماهانه هنرمندان موسیقی

کومار عربی فعالیت خود را از سال ۱۳۷۶ از نوجوانی در شهر سنندج با ساختن و نواختن سازهای سنتی مانند سه‌تار، تار و دیوان آغاز کرد. و مدتی را نیز به یادگیری نواختن ویولن پرداخت. او سال ۱۳۸۴ به ساز گیتار علاقه‌مند شد و مسیر خود را به سمت ساختن و نواختن گیتار تغییر داد. در سال‌های بعد تجربیاتی همچون نوازندگی گیتار در گروه‌هایی همچون گیتار زمان، یا آوا، سلین، صلح و... ادامه داد.

آموزش گیتار کلاسیک، تنظیم قطعات موسیقی و رهبری ارکستر و تشکیل کانون موسیقی همنوا را نیز در سابقه فعالیت خود دارد. استاد عربی به دلیل اینکه ساختن و نواختن با سازهای مختلف را تجربه کرده بود علاقه‌مند بود که سازی ابداع کند که ترکیبی از سازهای شرقی، پاپ، سنتی و کلاسیک باشد. او مدتها زمان صرف ساخت و طراحی این ساز نمود و در نهایت زریاب را ساخت.

نشست ماهانه هنرمندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران

نشست ماهانه هنرمندان موسیقی شنبه- دوم دی‌ماه- ساعت ۱۸ با هفت اجرای متنوع (دستگاهی ایرانی، کلاسیک و تلفیقی) با حضور چهره‌های موسیقی در فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا برگزار می‌شود. حضور در این نشست که شرکت در آن برای عموم آزاد و رایگان است.

اجراهای این نشست شامل تک‌نوازی دف و آواز گروه پیرخلیلی، گروه هنرمندان اراک به سرپرستی کامبیز عباسی، تک‌نوازی کمانچه توسط کوروش خوب‌بخت، گروه حامد مهرآبادی، گروه کوبه‌ای هم‌نوا به سرپرستی مجید آهنگر، ساز و آواز علی شیرازی (آواز) و محمد خالقی (سه‌تار) و گروه بچه‌های سیب سرخ به سرپرستی رضا فرهمند است.

رونمایی از ساز «زریاب» و برگزاری نشست ماهانه هنرمندان موسیقی

نشست ماهانه موسیقی با اهدافی همچون ایجاد امکان اجرای صحنه‌ای برای جوانان، اجرای موسیقی تجربی، معرفی گروه‌های موسیقی و جوانان بااستعداد در زمینه نوازندگی و آواز، به صورت تک‌نوازی و گروه‌نوازی در گونه‌های مختلف با حضور اهالی و علاقه‌مندان موسیقی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

این نشست‌ها از سال ۱۳۹۱ به صورت ماهانه و مستمر در فرهنگسرای ارسباران برگزار شده است. همچنین معرفی کتاب‌ها و آلبوم‌های تازه منتشر شده، رویدادهای پراهمیت موسیقی و... از دیگر برنامه‌های نشست ماهانه هنرمندان موسیقی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha