۲۵ آذر ۱۴۰۲، ۹:۵۲
کد خبرنگار: 2743
کد خبر: 85323547
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس کل دادگستری لرستان: حدنگاری اراضی کشاورزی استان تسریع شود

خرم آباد - ایرنا - رییس کل دادگستری لرستان گفت: حد نگاری اراضی کشاورزی استان با اخلال و کندی مواجه شده است که این روند باید تسریع شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام والمسلمین سعید شهواری روز شنبه در جلسه هم اندیشی بررسی موانع حد نگاری اظهار کرد: عدم انجام حدنگاری در اراضی کشاورزی، آثار سوء فراوانی بخصوص در اختلافات و نزاع ها دارد.

وی با اشاره به اینکه اراضی کشاورزی در استان به لحاظ شرایط توپوگرافی ارزش بالایی دارد، بیان کرد: قانون الزام به ثبت رسمی معاملات درحال تصویب است بنابراین مردم باید برای اخذ سند تک برگ ترغیب شوند و دست‌اندرکاران باید به درستی مزایای اخذ سند تک برگ را تشریح کنند تا یک بار برای همیشه موانع حد نگاری در استان برطرف شود.

وی عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط در این زمینه را یکی از مشکلات برشمرد و افزود: در این مسیر نباید سنگ اندازی و ایجاد مانع کرد همچنین تفسیر قانون بایستی به نفع انفال و حل مشکلات مردم باشد.

حجت الاسلام شهواری بر تثبیت و جانمایی هرچه سریعتر اراضی ملی و کشاورزی تاکید و عنوان کرد: یکی از دلایل وجود معضلات و آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها، عدم صدور سند کشاورزی برای این مناطق است بنابراین باید گسترش بی‌رویه شهر و سوء استفاده سودجویان در این اراضی با حدنگاری و صدور سند کشاورزی برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بایستی در مناطق تحت پوشش خود مردم را به حدنگاری و اخذ سند تک برگ ترغیب کند، بیان کرد: مردم از مزایای سند تک برگ و تاثیر آن در کاهش اختلافات، اطلاعات دقیقی ندارند که بایستی با برنامه ریزی مناسب توجیه شوند ضمن اینکه ارایه خدمات ثبتی نیازمند اخذ سند تک برگ است و اداره ثبت نباید با اسناد دفترچه ای خدمات ثبتی ارایه کند.

حجت الاسلام شهواری با اشاره به اینکه یکی از موانع حدنگاری اراضی زراعی، قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی تلقی شده است ادامه داد: این در حالیست که قانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی از حد نگاری و صدور سند تک برگ جلوگیری نمی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha