سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در حال مذاکره با اسرائیل درباره مدت زمان جنگ هستیم

نیویورک – ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی سفر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن به سرزمین های اشغالی و اظهارات وزیر جنگ اسرائیل در دیدار با او مبنی بر آنکه جنگ اسرائیل و حماس چند ماه دیگر طول می کشد، اعلام کرد که در حال مذاکره با اسرائیل درباره مدت زمان درگیری هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت: ما در حال مذاکره با اسرائیلی‌ها در مورد طول مدت درگیری هستیم و نمی‌خواهیم بیشتر از حد لازم ادامه یابد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در عین حال مدعی شد: مدت زمان عملیات نظامی به اسرائیلی ها بستگی دارد.

میلر همچنین ادعا کرد: ما بصورت دائم، در حال مذاکره با اسرائیلی‌ها برای اطمینان از استفاده از تسلیحات مطابق با قوانین بین‌المللی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه دولت بایدن که کشورش از آغاز جنگ اسرائیل و فلسطین، حمایت های مالی، نظامی و امنیتی از رژیم تل آویو برای کشتار مردم بیگناه غزه به بهانه نابودی حماس داشته است، مدعی شد: در ارتباط با استفاده از هر سلاح آمریکایی در جهان قوانین و شرایط وجود دارد که اقدام بر اساس قوانین بشردوستانه از جمله آنها است.

میلر همچنین درباره هتک حرمت مسجدی در جنین از سوی سربازان رژیم اسرائیل مدعی شد: ما ویدیوی نامناسبی از سربازان اسرائیلی در حال خواندن سرودهای یهودی در مسجدی در جنین را تماشا کردیم و نگران چنین اقداماتی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره حوادث جنوب لبنان ادعا کرد: اولویت اصلی ما جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه است.

وی همچنین درباره حملات علیه پایگاهها و نیروهای آمریکایی در منطقه از سوی گروههای مقاومت برای فشار به آمریکا به منظور توقف حملات رژیم اسرائیل و بمباران غزه گفت: ما به نخست وزیر عراق گفته ایم که در مورد حملات به سفارت آمریکا باید تحقیقات انجام شود و عاملان این حملات پاسخگو شوند.

همزمان، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرد: «ما درباره مدت زمان دوام جنگ شرطی برای اسرائیل تعیین نکرده‌ایم. همه ما دوست داریم جنگ هرچه زودتر تمام شود. اگر حماس سلاح را زمین بگذارد، که فعلا بعید است، همین امروز هم می‌شود به جنگ پایان داد.»

این سخنگوی دولت جو بایدن اضافه کرد: ما برای دستیابی به یک وقفه کوتاه در درگیری ها در غزه تلاش می کنیم و از آتش بس طولانی نگرانیم زیرا به نفع حماس است.

وی درباره سفر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن به سرزمین های اشغالی فلسطین گفت: سالیوان در دیدار خود با نتانیاهو از حمایت واشنگتن در نبرد علیه حماس اطمینان داده و ما هر کاری که در توان داشته باشیم برای آزادی گروگان‌های باقی‌مانده انجام خواهیم داد.

کربی ادامه داد: سالیوان همچنین در مورد حرکت اسرائیل به سمت عملیات با شدت کمتر علیه غزه در آینده نزدیک گفتگو کرده است.

پایگاه آکسیوس به نقل از دو مقام آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد که سالیوان در نشست با کابینه جنگ رژیم اسرائیل گفته، ضروری است «انتقال به مرحله خفیف‌تر جنگ ظرف چند هفته نه چند ماه آینده انجام شود.»

این رسانه آمریکایی - اسرائیلی در عین حال گفته است که  اظهارات سالیوان به منزله تعیین ضرب‌الاجل برای اسرائیل نیست. یک مقام اسرائیلی گفت که هیچ فشاری از طرف سالیوان به اسرائیل برای اتمام جنگ وارد نشد اما او درباره آوارگی فلسطینی‌ها و تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرد.

همزمان، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که بایدن از اسرائیل خواسته است در عرض سه هفته به عملیات زمینی گسترده پایان دهد.

این رسانه آمریکایی به نقل از این مقامات در عین حال نوشته است که دولت بایدن درک می کند تلاش های اسرائیل برای تعقیب رهبران حماس برای چندین ماه ادامه خواهد داشت.

نیویورک تایمز نوشته است: ایالات متحده به اسرائیل گفته است که می‌خواهد تا پایان سال ۲۰۲۳ شاهد پایان عملیات زمینی بزرگ تل آویو در نوار غزه باشد و پس از خروج ارتش اسرائیل از این باریکه، فعالیت‌های هدفمند یگان‌های ویژه با ماموریت اصلی نجات گروگان ها و از بین بردن مقامات ارشد حماس آغاز شود.

این اظهارات در حالی است که یوآو گالانت وزیر جنگ اسرائیل به جیک سالیوان مشاورامنیت ملی کاخ‌ سفید که به تل آویو سفر کرده، گفته است: "نابودی حماس" که ماموریت اصلی حملات اسرائیل است، "بیش از چند ماه" زمان خواهد برد.

این مقام اسرائیلی گفته است: «این اقدام به یک دوره زمانی نیاز دارد که بیش از چندین ماه طول می‌کشد، اما ما پیروز خواهیم شد و حماس را نابود خواهیم کرد.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha