نماینده مجلس: سد «شوریجه» سرخس مهمترین طرح آبی وزارت نیرو است

مشهد-ایرنا- نماینده مردم سرخس، فریمان و بخش های رضویه و احمدآباد مشهد گفت: اکنون سد «شوریجه» سرخس مهمترین طرح وزارت نیرو در حوزه آب است که ساخت آن سالها متوقف شده بود و از سال ۱۳۹۶ روند احداث آن از سرگرفته شد.

سید احسان قاضی زاده هاشمی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طی این سالها اعتبارات سد شوریجه به طور کامل از سوی دولت تخصیص یافته است و امیدواریم تخصیص اعتبارات با سرعت انجام گیرد.

وی بیان کرد: این سد همانند طرح دوبانده کردن جاده سرخس-مشهد که ۲ طرح بزرگ عمرانی منطقه هستند تا پایان سال آینده به بهره برداری کامل می رسند.

نماینده مردم سرخس و فریمان بدون اشاره به میزان پیشرفت طرح اظهار کرد: تونل انتقال آب و دهانه ها و بالابند سد به طور کامل احداث شده و بتن ریزی مراحل یاد شده خاتمه یافته است.

وی ادامه داد: پس از آب گیری سد یک روستا به طور کامل زیر آب خواهد رفت که در حال حاضر تملک و جابجایی روستا صورت گرفته است.

نماینده مجلس: سد «شوریجه» سرخس مهمترین طرح آبی وزارت نیرو است

قاضی زاده هاشمی ظرفیت اسمی ذخیره سازی این سد را ۲۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: ظرفیت عملی ذخیره آب آن حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.

سد مخزنی شوریجه در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شرق مشهد بر روی رودخانه کشف رود در حال ساخت است، این سد از نوع خاکی به ارتفاع ۴۶.۵ متر و طول ۳۷۴ متر است.

خراسان رضوی دارای ۳۲ سد در حال بهره‌برداری در شهرستانهای تربت‌حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت‌جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha