۱۸ آذر ۱۴۰۲، ۱۱:۴۳
کد خبرنگار: 5369
کد خبر: 85316289
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بن فرحان: کشتار کودکان غزه تکان‌دهنده و غیر قابل توجیه است

تهران- ایرنا- وزیر خارجه عربستان کشتار کودکان در غزه را غیر قابل توجیه و تکان دهنده توصیف کرد و افزود: تداوم عملیات نظامی به سود هیچ طرف از جمله اسراییل نیست.

به گزارش روز شنبه ایرنا، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «پی.بی.اس» آمریکا گفت که ما شاهد کشتار بی‌سابقه در غزه هستیم و این کشتار با هیچ بهانه‌ای برای دفاع از خود، قابل توجیه نیست.

وی افزود: تداوم عملیات نظامی به سود هیچ طرفی از جمله رژیم صهیونیستی نیست.

وی ادامه داد: تصاویر کودکان جان باخته در غزه نه فقط برای عرب ها، بلکه برای همه جهان شوکه کننده و موجب خشم است.

به گفته بن فرحان، مردم اعتماد خود را به آنچه آن را راه حل "دو دولتی" خواند و بحث صلح در منطقه و نظام های بین المللی از دست می دهند.

وزیر خارجه عربستان روز جمعه در سفر به واشنگتن نیز خواستار آتش بس در غزه شد.

وی گفت که به نظر نمی‌رسد پایان دادن به جنگ در غزه اولویت جامعه بین المللی باشد.

بن فرحان با درخواست از شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در غزه ادامه داد: ما باید فوراً به جنگ پایان دهیم و این پیام ما است.

وی به عنوان عضوی از هیات کشورهای عرب اسلامی به واشنگتن سفر کرده است.

به گزارش ایرنا، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی در نشست جمعه شورای امنیت سازمان ملل به رای گذاشته شد که از ۱۵ عضو این شورا،۱۳ عضو رای موافق، یک عضو یعنی ایالات متحده آمریکا رای مخالف و انگلیس دیگر عضو این شورای رای ممتنع دادند.

امارات متحده عربی پیش نویس قطعنامه کوتاهی را به شورا ارائه داده بود که خواستار «آتش بس فوری بشردوستانه» و از حمایت کشورهای عربی و اسلامی برخوردار بود.

قطعنامه پیشنهادی که به تصویب شورای امنیت نرسید، با ابراز نگرانی شدید از وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه و رنج مردم غیرنظامی فلسطین، تاکید می کرد که جمعیت غیرنظامی فلسطین و رژیم اسرائیل باید بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه محافظت شوند.

در همین حال، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه در پی جنگ اسرائیل، نامه ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده بود.

ماده ۹۹ منشور سازمان ملل که در تاریخ این سازمان فقط ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha