وتوی آمریکا در شورای امنیت ضد انسانی است /مشارکت مستقیم واشنگتن در نسل‌کشی فلسطینی‌ها

تهران- ایرنا- عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت: وتوی قطعنامه شورای امنیت نشان دهنده مشارکت مستقیم آمریکا در کشتار ملت فلسطین است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شبکه الجزیره، «عزت الرشق» اقدام آمریکا در وتوی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت را که خواستار آتش بس در غزه بود، به شدت محکوم کرد.

وی افزود: وتوی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت توسط آمریکا، یک اقدام غیراخلاقی و غیرانسانی است.

الرشق ادامه داد: جلوگیری واشنگتن از صدور قطعنامه به منظور توقف جنگ، مشارکت مستقیم آمریکا در کنار رژیم اشغالگر صهیونیستی در کشتار ملت فلسطین و ارتکاب جنایت های بیشتر در نسل کشی این ملت است.

به گزارش ایرنا، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی در نشست جمعه شورای امنیت سازمان ملل به رای گذاشته شد که از ۱۵ عضو این شورا،۱۳ عضو رای موافق، یک عضو یعنی ایالات متحده آمریکا رای مخالف و انگلیس دیگر عضو این شورای رای ممتنع دادند.

امارات متحده عربی پیش نویس قطعنامه کوتاهی را به شورا ارائه داده بود که خواستار «آتش بس فوری بشردوستانه» و از حمایت کشورهای عربی و اسلامی برخوردار بود. قطعنامه پیشنهادی که به تصویب شورای امنیت نرسید، با ابراز نگرانی شدید از وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه و رنج مردم غیرنظامی فلسطین، تاکید می کرد که جمعیت غیرنظامی فلسطین و رژیم اسرائیل باید بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه محافظت شوند.

در همین حال، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه در پی جنگ اسرائیل، نامه ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده بود.

ماده ۹۹ منشور سازمان ملل که در تاریخ این سازمان فقط ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha