۱۷ آذر ۱۴۰۲، ۲۳:۴۸
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85316041
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ابراز نگرانی فرانسه درباره وضعیت فاجعه بار غزه

۱۷ آذر ۱۴۰۲، ۲۳:۴۸
کد خبر: 85316041
ابراز نگرانی فرانسه درباره وضعیت فاجعه بار غزه

نیویورک – ایرنا- سفیر و نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل درباره وضعیت فاجعه بار نوار غزه ابراز نگرانی کرد و گفت: فرانسه نگران این وضعیت است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «نیکلاس دی ریوایر» سفیر و نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل در جمع خبرنگاران افزود: توسل دبیرکل سازمان ملل به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل نشان دهنده نگرانی شدید او از وضعیت در غزه است که البته این وضعیت بسیار ناراحت کننده است. فرانسه نیز نگران این وضعیت است.

وی تصریح کرد: شرایط در غزه بسیار بد است و هر روز وخیم تر می شود. تعداد قربانیان غیرنظامی در حال افزایش است که این امر نیز بسیار ناراحت کننده است.

سفیر فرانسه تاکید کرد: شورای امنیت باید اقدام کند و امیدوارم که این شورا بتواند در مورد قطعنامه به توافق برسد.

وی همچنین گفت که شکست دوباره و استفاده از حق وتو آخرین چیزی است که شورای امنیت می خواهد شاهد آن باشد.

سفیر فرانسه ادامه داد که ما به توافق نیاز داریم و به زمان کافی برای بررسی قطعنامه و رسیدن به توافق نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، در پی درخواست گوترش، امارات متحده عربی پیش نویس قطعنامه کوتاهی را به شورای امنیت ارائه داده که خواستار «آتش بس فوری بشردوستانه» است. پیش نویس قطعنامه ارائه شده از سوی کشورهای عربی و اسلامی به رای گذاشته می شود که نماینده آمریکا که یک از ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت و دارای حق وتو است، به صراحت با آن مخالفت کرد.

این قطعنامه برای تصویب نیاز به ۹ رای مثبت بدون وتوی ۵ عضو دائم شورای امنیت دارد و رایزنی های فشرده نه تنها میان دیپلمات های سازمان ملل بلکه میان کشورهای مختلف در سطح منطقه ای و بین المللی حال انجام است .

 همه چشمها در جهان به سوی سازمان ملل و تصمیم شورای امنیت است که از صبح جمعه به وقت محلی، صحنه جدال لفظی میان دیپلمات های کشورهای مختلف است که در پی نامه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به این شورا بر اساس ماده ۹۹ منشور سازمان ملل تشکیل جلسه داده اند تا در پی وضعیت فاجعه بار نوار غزه درباره آتش بس فوری تصمیم گیری کنند.

دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه  نامه ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

 این اولین باری است که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام می‌دهد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل  که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیر کل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع رسانی کند.»

 این ماده به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد وقتی احساس کند «امنیت و صلح جهانی» به خطر افتاده است، اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری فرا می‌خواند و از آنها می‌خواهد اقدامی فوری در این باره اتخاذ کنند.

گوترش در این نامه گفته است:  «فروپاشی کامل نظم عمومی» در نوار غزه ارسال کمک‌های بسردوستانه حتی به صورت محدود را «غیرممکن» خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است: وضعیت غزه ممکن است صلح و امنیت بین المللی را تهدید کند و جامعه بین المللی باید از نفوذ خود برای پایان دادن به بحران استفاده کند.

دبیرکل  سازمان ملل در این نامه  از اعضای شورای امنیت خواسته است  که برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی فشار بیاورند و خواستار اعلام آتش بس بشردوستانه شده است.گوترش گفته است: «هیچ حفاظت موثری از غیرنظامیان در غزه وجود ندارد. هیچ‌جا در غزه امن نیست. جامعه بین‌المللی مسئولیت دارد از همه نفوذ خود برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها و پایان دادن به بحران استفاده کند.»

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است: «اوضاع در غزه رو به وخامت گذاشته و در حال تبدیل شدن به فاجعه‌ای با تبعات برگشت‌ ناپذیر برای فلسطینی‌ها و در کل برای صلح و امنیت در منطقه است.»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha