۱۶ آذر ۱۴۰۲، ۱:۴۵
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85314502
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نخست وزیر اسپانیا: فاجعه انسانی در غزه غیرقابل تحمل است

تهران- ایرنا- پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا فاجعه انسانی در غزه را غیرقابل تحمل خواند و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا برای مقابله با این بحران فورا وارد عمل شود.

به گزارش ایرنا، سانچز چهارشنبه شب در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: فاجعه انسانی در غزه غیرقابل تحمل است. من از اقدام آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برای فعال کردن ماده ۹۹ منشور این سازمان کاملا حمایت می‌کنم.

نخست وزیر اسپانیا افزود: با توجه به احتمال فروپاشی قریب‌الوقوع اوضاع انسانی در غزه، شورای امنیت باید فورا وارد عمل شده و خواستار آتش‌بس بشردوستانه شود.

گوترش چهارشنبه در نامه‌ای بی‌سابقه به شورای امنیت بار دیگر بر لزوم برقراری «آتش‌بس بشردوستانه» در نوار غزه تاکید کرد و نسبت به «فروپاشی کامل و قریب‌الوقوع نظم عمومی» در این منطقه هشدار داد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: دبیر کل سازمان ملل متحد با توجه به گستردگی تلفات انسانی در غزه نامه‌ای را با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل به رئیس شورای امنیت ارسال کرده است.

این اولین باری است که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام می‌دهد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، بیان می‌کند که «دبیرکل می‌تواند هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح امنیت بین‌المللی را تهدید کند، به شورای امنیت اطلاع‌رسانی کند.»

همچنین آژانس امدادرسانی و آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (آنروا) که در غزه فعالیت می کند، چهارشنبه اعلام کرد که این منطقه اکنون به «یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های جهان» تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha