توسعه تصفیه‌خانه شهرک صنعتی شیراز؛چشم‌اندازها و گشایش‌ها

شیراز-ایرنا-اجرای طرح ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز با هدف افزایش ۲برابری ظرفیت و با اعتباری حدود ۹۰۰میلیارد ریال در حال انجام است که به گفته متولیان امر مرحله اول طرح تا اسفندماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرک صنعتی بزرگ شیراز که در شرق کلانشهر شیراز واقع شده، بزرگترین و مهمترین شهرک صنعتی استان فارس است.

توسعه زیرساخت‌ها؛ چشم‌اندازی برای رونق شهرک صنعتی شیراز

این شهرک با وسعت تقریبی هزار و ۴۰۰هکتار (۹۵۹ هکتار فاز عملیاتی و ۶۱۱ هکتار فاز صنعتی) یکی از بزرگترین و مهمترین شهرک‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود و نقش بسزایی در پیشبرد صنعت استان و کشور ایفا می‌کند.

با توجه به افق توسعه این شهرک و به بهره‌برداری رسیدن بسیاری از طرح‌های در حال اجرا در آینده نزدیک، افزایش ظرفیت تصفیه پساب شهرک صنعتی شیراز ضروری است.

بازدید از تصفیه‌خانه فاضلاب این شهرک

در بازدیدی که اخیراً از عملیات اجرایی طرح‌های ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز انجام شد روند پیشرفت این طرح‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت‌؛ روندی که معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط زیست فارس آن را مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به توسعه شهرک صنعتی و افزایش تعداد واحدهای بهره‌بردار و تکمیل بودن ظرفیت تصفیه‌خانه فعلی، اجرای این طرح زیست‌محیطی لازم و ضروری است.

قاسم نهاوندی افزود: با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت تصفیه فاضلاب‌های تولید شده در واحدهای صنعتی فراهم می‌شود.

وی با قدردانی از تلاش‌های انجام شده در ۱۸ماه گذشته در خصوص اجرای این طرح ابراز امیدواری کرد که مرحله نخست طرح تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

توسعه تصفیه‌خانه شهرک صنعتی شیراز؛چشم‌اندازها و گشایش‌ها

بهره‌برداری تا اسفندماه

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز گفت:بخش نخست این طرح تا اسفند ماه امسال و بخش تکمیلی نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

علی زارعی با بیان اینکه پروژه‌ ارتقا و افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز از طرح‌های مهم و اولویت‌دار زیست محیطی شهرک صنعتی است بر انجام پروژه‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی تأکید کرد و گفت: سرعت بخشیدن در اجرای پروژه‌ها و اتمام در مهلت مقرر یکی از دغدغه‌های ماست تا به نتایج مطلوب که حفظ محیط‌زیست و رضایتمندی سرمایه‌گذاران و صنعتگران است، دست یابیم.

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به اینکه این طرح با ۹۰میلیارد تومان اعتبار درحال اجراست، گفت: این پروژه در ۲بخش شامل پروژه ارتقا تصفیه‌خانه فاضلاب و اجرای واحد ذخیره اضطراری و متعادل‌ساز برای مدول‌های موجود و اجرای مدول سوم تصفیه‌خانه درحال اجراست و با بهره‌برداری کامل از آن، ظرفیت فعلی تصفیه‌خانه به ۲برابر افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: در قالب پروژه ارتقای ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب، طرح ساخت دو لاگون ذخیره اضطراری و متعادل ساز جهت مدول‌های موجود و مدول سوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک شیراز با ظرفیت چهار هزار مترمکعب و با اعتبار ۲۳میلیارد تومان از سال گذشته آغاز و با پیشرفت بیش از ۸۰درصدی درحال انجام است که تا اسفندماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

چه مراحلی تکمیل شده و چه اقداماتی در حال انجام است؟

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس ادامه داد: در این بخش از پروژه تاکنون عملیات خاکریزی، سنگ‌چینی و لاینینگ و مش و بتن لاگون ها تکمیل شده و در حال حاضر عملیات کانال مقسم، جدول‌گذاری و سریرهای اضطراری در حال انجام است.

زارعی یادآور شد:طرح خرید و اجرای حوضچه‌های هوادهی و ته‌نشینی برای تکمیل لاگون‌های ذخیره اضطراری و مدول سوم شهرک صنعتی بزرگ شیراز هم با ۶۷ میلیارد تومان از مرداد امسال در حال انجام است که پیشرفت فیزیکی این طرح به بالای ۴۵درصد رسیده و در قالب این پروژه نیز عملیات تکمیل بتن ریزی بخش اول هوادهی، آرماتور بندی پارت نهایی، دیواره ته‌نشینی، فونداسیون ایستگاه لجن انجام شده است.

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: با اجرای این ۲پروژه تا سال آینده ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز به هشت هزارمترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

توسعه تصفیه‌خانه شهرک صنعتی شیراز؛چشم‌اندازها و گشایش‌ها

ضرورت جهش زیرساختی در مهمترین قطب تولید استان

باتوجه به اهمیت راهبردی شهرک صنعتی بزرگ شیراز به عنوان یکی از بزرگترین شهرک‌های صنعتی کشور،رفع مشکلات آن و توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در رشد و توسعه صنعتی استان نقش مؤثری دربرخواهد داشت.

بدون شک بهره‌برداری از این طرح‌ها نقش مهمی در جهش زیرساختی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز به‌عنوان مهمترین قطب تولید،صنعت و اشتغال استان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha