صادرات شرکت های دانش بنیان به ۲میلیارد دلار رسید/ ایجاد ۸۵۰ هزار شغل در شش ماه گذشته

تهران- ایرنا- رئیس جمهور با بیان اینکه ۸۵۰ هزار شغل در شش ماه گذشته ایجاد شده گفت: شرکت های دانش بنیان از ۵ هزار شرکت به ۱۰ هزار شرکت فعال افزایش یافته است همچنین صادرات شرکت های دانش بنیان به ۲میلیارد دلار رسیده است. 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جریان تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۳ درمقدمه صحبت های خود با بیان اینکه توفیقی است که در خدمت نمایندگان هستیم تا بودجه ۱۴۰۳ را رسما تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم، گفت: دولت تلاش کرد اجرای قانون بودجه  ۱۴۰۲ به رشد اقتصادی و رشد تولید و مهار تورم بینجامد.

آیت الله رئیسی با اشاره به شهادت بیش از ۶ هزار کودک در فلسطین، گفت: آنچه از نسل کشی، کودک کشی و جنایت علیه بشریت در غزه صورت می گیرد باعث تاسف بشریت شده است. اما تاسف بار آنکه حامی این نسل کشی کسانی هستند که مدعی حقوق انسانند، آمریکا و غربی‌ها چگونه می‌خواهند در مقابل تاریخ و خداوند باشند و پاسخ دهند. سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مدعی دفاع از حقوق مظلوم هستند اما کارآیی خود را در مقابل نظام سلطه و ‌آمریکا از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم ملت‌ها امروز به پا خواسته‌اند و حقوق بشر و اجرای عدالت و نظم نوین بر جهان را فریاد می‌زنند، گفت: باور داریم که شهادت زنان و کودکان فلسطینی به حکومت جعلی رژیم صهیونیست پایان می‌دهد و ما شاهد پیروزی فلسطینی و نابودی رژیم جعلی خواهیم بود.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد شهید مدرس خاطر نشان کرد:  آنچه ما از زندگی پاک شهید مدرس سراغ داریم خداباوری، مردم‌باوری و اجرای عدالت و سخن و بیان حق است. او نماینده‌ای در تراز انقلاب شکوهمند اسلامی است و همواره الگویی برای همه دولتمردان و مسئولان است.

تلاش دولت در اجرای قانون بودجه 

آیت الله رئیسی با بیان اینکه همه تلاش دولت در سراسر کشور بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۲ است، افزود: همواره تلاش شده آنچه انجام می‌شود اجرای قانون و قابل گزارش و سنجش و اعلام باشد و مشخص شود به چه میزان از قانون عمل شده است زیرا ما در جایگاه اجرای قانون و شما در جایگاه  قانونگذار هستید.

وی بیان داشت: بنای دولت آن است که قوانین در ضمن برنامه ششم و هفتم اجرایی شود. 

سال ۱۴۰۳ با بودجه ای واقع نگر

رئیس جمهور واقع نگری را از محورهای مورد توجه در لایحه بودجه ۱۴۰۳ برشمرد و عنوان کرد: لایحه بودجه مبتنی بر برنامه هفتم توسعه تدوین شده است و در بودجه ۱۴۰۳ تلاش شده واقعیت‌های اقتصاد کشور دیده شود، واقع‌نگری از محورهای قابل توجه در این بودجه است. هم هزینه ها و هم درآمدها، واقعی دیده شود از این رو برنامه‌ها نیز واقعی ارائه شده است.

وی خطاب به نمایندگان گفت: باید از همین سخنگاه از همه شما برای تلاش در جهت اجرای قانون و سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب و تصویب برنامه هفتم تشکر کنم و خسته نباشید بگویم.امید است در مسیر فرایند تصویب قانون که شورای نگهبان اعلام نظر خواهد کرد و اصلاحات احتمالی که انجام شود برنامه ابلاغ شود و بتواند به عنوان برنامه در جهت توسعه همه‌جانبه کشور تاثیرگذار باشد. برنامه‌های پیشین اعلام شد بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد اجرایی نشده، امید است ما موفق شویم و اعلام کنیم که برنامه هفتم کاملا اجرایی شده است.

بودجه ای مبتنی بر برنامه هفتم توسعه 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بودجه ۱۴۰۳ مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است، اظهار داشت: تلاش شده در این بودجه تقدیمی، بسیاری از ناترازی‌هایی که امروز موجب رنج همگان است تراز شود البته با یک حرکت جهادی نه حرکت معمولی. 

آیت الله رئیسی به تلاش های انجام شده در دولت سیزدهم در مهار تورم اشاره کرد و علل تورم را در چند مورد  نخست کسری بودجه، دوم رشد نقدیندگی، سوم ناترازی بانک ها و برداشت ها از بانک مرکزی و دیگر علل برشمرد و گفت: در دولت تلاش بر این بوده که ما کسری بودجه نداشته باشیم.

هدفگذاری دولت برای کاهش فاصله طبقاتی

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش های زیادی برای کاهش فاصله طبقاتی صورت‌گرفته است، گفت: در شهرها و حوزه های انتخابیه شاهد هستید که کشور به کارگاه های فعال در همه استان ها در حوزه های مختلف تبدیل شده است.

تبدیل کشور به کارگاره های فعال

وی بیان کرد: در برخی شهرها ۴جبهه کاری برای رفع مشکل آب و فاضلاب فعال بود ولی در این دولت به ۱۵۴ جبهه کاری تبدیل شده است.از ۱۰ هزار مگاوات ۸ هزار مگاوات برق تامین شده است و برای رفع تنش آبی و ایجاد برق تلاش می شود.

به گفته رئیس جمهور در هدفگذاری دولت رفع تنش آبی ۱۰ هزار روستا برنامه ریزی شده و تاکنون ۳ هزار و ۵۰۰ روستا رفع تنش آبی شده است.

کاهش وابستگی به نفت در بودجه ۱۴۰۳

آیت الله رئیسی متناسب سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان را از اولویتت های دولت برشمرد و گفت: این مهم در دستور کار دولت بوده، هست و در بودجه ۱۴۰۳ نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه کسری تراز عملیاتی نیز در این برنامه مورد توجه قرار گرفته، خاطر نشان کرد: کاهش وابستگی به نفت که همواره مورد تاکید بوده است و برنامه داریم که در این برنامه بودجه، به میزان ۰.۹ درصد از وابستگی به نفت کاسته شود.

 در بودجه ۱۴۰۳، احکام دائمی ارایه نشده است

رئیس جمهور با اشاره به اینکه جای احکام دائمی در بودجه سنواتی نیست، متذکر شد: در بودجه ۱۴۰۳ احکام دائمی نداریم. امیدوارم همانطور که نمایندگان محترم مجلس تلاش کردند که برنامه هفتم به موقع به تصویب برسد، و در شورای نگهبان مطرح و اجرایی شود، در بودجه ۱۴۰۳ نیز با تلاش شما نمایندگان محترم و همکاری همکاران بنده این بودجه با دقت و با سرعت تصویب و در اختیار دولت قرار گیرد.

هدف گذاری دولت رشد اقتصادی ۸ درصد 

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت سیزدهم با تکیه بر رشد اقتصادی ۸ درصد که در سیاست های اطلاعی رهبری آمده برنامه ریزی کرده است، اظهار کرد: سه ماهه اول ۱۴۰۲ امار نشان دهنده رشد اقتصادی ۷ درصد است. نشانه های در تولید نفت، کشاورزی و صنایع و معادن و... وضعیت متفاوتی به نسبت سال قبل را نشان می‌دهد. هدف گذاری دولت رشد اقتصادی ۸ درصد است.

 تمرکزبودجه ۱۴۰۳ بر جلوگیری از فرارهای مالیاتی 

وی گفت: بنا داریم از تصدی دولت کاسته شود، بر نظارت دولت افزوده شود و بخش خصوصی و تعاونی با هدایت، حمایت و نظارت دولت فعال شود. در رسانه‌ها مباحثی حول مالیات شکل گرفت و این تصور ایجاد شد که قرار است مالیات حقوق‌بگیران افزایش پیدا کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه در بودجه سنواتی ۱۴۰۳ فرارهای مالیاتی و کسانی که مالیات نمی‌دهند، مورد توجه قرار گرفته‌اند،بیان کرد: پایه مالیاتی جدیدی در بودجه ۱۴۰۳ تعریف نشده است آنچه هست جلوگیری از فرار مالیاتی و احقاق حقوق حقه دولت و مردم است.

ایجاد ۸۵۰ هزار شغل در شش ماه گذشته

رییس جمهور گفت: زمانی که کالابرگ در مجلس تصویب شد زمینه و بستر اجرای آن مهیا نبود و تلاش شد زمینه و بستر اجرا فراهم شود و در دیماه کار این آغاز شد و اکنون‌توسعه یافته است.اگر در زمان تصویب کالابرگ زمینه و سازوکار فراهم بود کار سرعت بیشتری داشت ولی با چند ماه تاخیر سازوکار ایجاد شد.باید به میدان نگاه واقعی داشت.

آیت الله رئیسی پیشرفت کشور را یک ضرورت اجتناب ناپذیر دانست و عنوان کرد:این کشور ظرفیت های بسیار دارد. انتظار مردم از مسئولین ان است که به متن بپردازند و از حاشیه ها پرهیز کنند باید به مردم‌خدمت کرد و زندگی آنها را در همه حوزه ها تسهیل بخشید.

به گفته رئیس جمهور آمار بیکاری کاهش یافته و ۸۵۰ هزار شغل در شش ماه گذشته ایجاد شده است.

صادرات شرکت های دانش بنیان به ۲میلیارد دلار رسید

رئیس جمهور بیان کرد: در برخی استان ها کار است ولی کارگر نیست.ولی کار برای افراد تحصیل کرده حائز اهمیت است. شرکت های دانش بنیان از ۵ هزار شرکت به ۱۰ هزار شرکت فعال افزایش یافته است. صادرات شرکت های دانش بنیان به ۲میلیارد دلار رسیده است. 

رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسید

آیت الله رئیسی با اشاره به کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی؛ میراث به جا مانده از دولت قبل گفت: در شروع فعالیت دولت با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی مواجه بود ولی نه با استقراض و یا چاپ پول بلکه با کسب درآمد در شش ماهه دوم این کسری بودجه جبران شد.در یک دهه رشد اقتصادی در کشور نداشتیم و متوسط رشد آن‌مورد انتظار نبود ولی در سال اول فعالیت دولت سیزدهم رشد اقتصادی بیش از ۴ درصد را داشتیم.

وی بیان کرد: در ۱۴۰۱ نیز همین رشد اقتصادی را شاهد بودیم و تلاش شد کسری بودجه نباشد.رشد نقدینگی که همه را نگران‌کرده امروز شاهدیم که رشد نقدینگی به ۲۶ درصد رسیده و هدفگذاری شده تا پایان سال به ۲۵ درصد برسد. رشد نقدینگی که موجب کسری بودجه و تو رم‌می شود در این دولت مهار شد.

ویژگی‌های دیگر بودجه ۱۴۰۳ از زبان رئیس جمهور

رئیس جمهور با اشاره به برنامه های دولت برای رفع ناترازی ها عنوان کرد: در این بودجه علاوه بر نگاه واقعی و انطباق با برنامه هفتم، گام‌هایی در جهت رفع ناترازی‌ها برداشته شده است؛ ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، ناترازی در بانک‌ها، ناترازی در انرژی که با بودجه‌های سنواتی مبتنی بر برنامه قابل حل شدن است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه و انضباط مالی در دستور کار دولت بوده و در این برنامه نیز به آن توجه شده است، گفت: تشکیل حساب واحد خزانه که در انضباط مالی بسیار موثر است و دولتی‌ها همت کردند که تشکیل این حساب عملیاتی شود.

بنای دولت اجرای درست اصل ۴۴ 

رییس جمهور در ادامه اصل ۴۴ را سیاست درستی دانست که در قانون ابلاغ شده و بیان کرد: این اصل در اجرا با مشکلاتی رو به رو شد. واحدی واگذار می‌شد و سرمایه گذاری واحد را تحویل میگرفت و در بخش اصلی که توانمند سازی سرمایه گذار و کارآفرین است مغفول می ماند. وقتی واحدی واگذار شد نباید رها شود زیرا تازه کاردولت شروع می شود. در گذشته این کار به صورت تصدی گری انجام می‌گرفت ولی امروز باید در شکل توانمند سازی باشد و به سرمایه گذار و کار آفرین باید با ارائه تسهیلات کمک کرد.بنای دولت اجرای درست اصل ۴۴ است.

آیین نامه مولد سازی؛روش اجرای سریع و دقیق قانون 

وی با بیان اینکه در تمام برنامه های دولت بر مولد سازی تاکید شده است، گفت: برخی فکر می‌کردند آیین نامه مولد سازی قانون گذاری است، ولی آیین نامه مولد سازی روش اجرای سریع و دقیق قانونی است که مجلس بنا کرده است و اصلا قانون گذاری نشده است اصل قانون دد بودجه سنواتی و در برنامه توسعه کشور بنا شده است.تا کی قرار است مجلس قانون بگذارد و دولت ها یکی پس از دیگری اجرایی نکنند. پیگیری عدم اجرایی مولد سازی جرات و شجاعتی می خواست. مولد سازی در استان‌ها و مرکز فعال شده است.

۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید بازگشت

رئیس جمهور با بیان اینکه مساله سوم مساله ناترازی بانک‌ها یا ضرورت انضباط مالی و بانکی در کشور است، گفت: برنامه دولت و بانک مرکزی این است که وضعیت بانک‌های ناتراز را روشن کند و همانگونه که مستحضر هستید یکی پس از دیگری تعیین تکلیف می‌شود. تلاش دولت بر انضباط بخشی است و هیچ سهامدار و سپرده‌گذاری دچار مشکل نخواهد شد.

وی در ادامه مطرح کرد: وقتی این موارد که موجب تورم است کنترل شود طبیعتا شاهد کاهش تورم خواهیم بود. تورم ماهانه، تورم نقطه به نقطه و سالانه کاهشی شده است. اگر انضباط مالی، توجه به هزینه‌ها و درآمدها انجام شود حتما شاهد کاهش تورم خواهیم بود، آنچه مورد امر رهبری انقلاب، خواست دولت، مجلس و همه مردم عزیز ایران است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد چرخه تولید شده‌اند، گفت: در تلاش هستیم که نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم و اکنون نیز روشن است که چگونه به رشد تولید کمک کرده است.بیش از ۶ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل وارد چرخه تولید شده‌اند.

دولت سیزدهم دولت کار و تلاش 

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: بنا به فرموده مقام معظم رهبری دولت سیزدهم، دولت کار و فعالیت است. اختصاص صفت کار و فعالیت به این دولت افتخاری است. تلاش دولت این است که دغدغه های مردم را برطرف کند و مشکلات را حل کندبا همکاری و تعامل مجلس و دولت می توان کار را به خوبی پیش برد و رضایت مردم را کسب کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha