چهار هزار و ۵۵۲ واقعه ازدواج در استان قم ثبت شد

قم- ایرنا- مدیرکل ثبت احوال قم گفت: از فروردین تا پایان آبان ماه امسال، چهار هزار و ۵۵۲ واقعه ازدواج در این استان ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک درصد افزایش داشته‌است.

منوچهر تیموری روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: سال گذشته تعداد هفت هزار و ۶۳۲ مورد ازدواج در دفاتر رسمی استان قم به ثبت رسید.

وی ادامه داد: همچنین از فروردین تا آبان ماه امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ واقعه ولادت ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با ۲ درصد افزایش همراه بوده‌است.

به گفته وی، در مدت مذکور چهار هزار و ۲۹۰ واقعه فوت نیز در استان قم به ثبت رسیده‌است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: در استان قم ۹۹ درصد ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی انجام می‌شود که قانون‌گذار برای ولادت ۱۵ روز و برای وفات ۱۰ روز تعیین کرده‌است.

به گفته وی، سالانه بیش از ۱۰ هزار پاسخ به استعلامات دستگاه‌های اجرایی، دولتی، قضایی، امنیتی و انتظامی استان انجام می‌شود و به ازای هر ۲۶ هزار نفر جمعیت، یک کارمند ثبت‌احوال انجام خدمت می‌کند.

علی و فاطمه، بیشترین نام انتخابی شهروندان قمی‌

تیموری در بخش دیگری از این گفت وگو اظهار داشت: بیشترین اسامی انتخابی برای متولدان سال ۱۴۰۱ تاکنون، به نام ائمه معصومین(ع) مزین است که برای پسران علی، امیرعلی، محمدحسین، حسین، علیرضا، محمدعلی، محمدرضا و محمد بیشترین فراوانی را داشته‌است.

وی اضافه کرد: فاطمه، زهرا، زینب، ریحانه، معصومه، حسنا و فاطمه زهرا نیز بیشترین اسامی است که برای دختران نام‌گذاری شده‌است.

تیموری بیان کرد: بیش از ۹۵ درصد تغییر نام‌ها در استان از طریق ثبت‌احوال انجام می‌شود، مگر نام‌هایی که شرایط خاص دارد و از طریق کمیسیون تغییر نام سازمان ثبت‌احوال و یا از طریق مرجع قضایی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت‌احوال در بخش‌هایی از استان که ساختار اداری ندارد، هفته‌ای یک روز نماینده اعزام می‌کند که با استقرار در بخشداری خدمات ارایه می‌شود.

تیموری گفت: این سازمان با توسعه خدمات‌دهی به شهروندان بستری برای تسهیل در خدمتگذاری فراهم کرده و حفاظت از اسناد هویتی نیز به نحو مطلوب در ثبت‌احوال انجام می‌شود.

وی افزود: برگزاری میز خدمت در ستادهای نماز جمعه، برخی مساجد و مناطق انجام می‌شود تا مردم به‌راحتی کارهای مربوط به ثبت‌احوال را انجام دهند.

مدیرکل ثبت‌احوال قم بیان کرد: صدور شناسنامه یا اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز توسط اداره اتباع استانداری صورت می‌گیرد که در این راستا یک هزار و ۵۰۰ جلد شناسنامه تاکنون صادر شده است.

پنج دفتر پیشخوان دیگر در قم راه اندازی می شود

تیموری بیان کرد: ۱.۶ میلیون برگ سند هویتی در قم وجود دارد که آرشیو و در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور بارگذاری و باعث شده خدمات ثبت‌احوال از مکان محوری به پایگاه محوری تبدیل شود.

وی افزود: هر فردی در هر نقطه‌ای از کشور با ارایه کد ملی می‌تواند خدمات ثبت‌احوال را بدون حضور در محل ولادت یا سکونت قبلی دریافت کند که این امر بستری برای تسهیل در انجام امور مردم است.

مدیرکل ثبت‌احوال قم خاطرنشان کرد: ۲۰ دفتر پیشخوان در استان قم فعال است که ۵۰ خدمت ثبت‌احوال ارایه می‌دهند، این دفاتر به‌عنوان واسطه بین مردم و ثبت‌احوال عمل می‌کنند.

تیموری در پایان خبر داد که به منظور دسترسی آسان تر شهروندان به خدمات ثبت احوال در سال جاری، مجوز صدور مجوز پنج دفتر پیشخوان دیگر در حال پیگیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha