رفتار مدعیان حقوق بشر نسبت به نسل‌کُشی در دنیا دوگانه بوده است

اصفهان - ایرنا - رییس گروه پژوهشی «چهره دیگر حقوق بشر» دانشگاه اصفهان گفت: رفتار مدعیان حقوق بشر نسبت به نسل‌کُشی در دنیا دوگانه بوده و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که تبعیض‌گونه و بر مبنای قدرت و سیاست حاکم است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی بصیری روز سه‌شنبه در نشست خبری «کارگاه شبیه‌سازی (موت کورت) محاکمه سران رژیم صهیونیستی» که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، افزود: در جنگ‌های گذشته تا به امروز که به کودک‌کُشی در فلسطین و غزه رسیده است، یک چهره از حقوق بشر پنهان مانده و فقط معطوف به فعالیت‌های رسانه‌ای بر مبنای نقض حقوق بشر بوده است.
وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت رویکرد عدالت محور در مسائل حقوق بشر بویژه جریانات اخیر مانند حمله های رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، لازم است همانند برخی از کشورها، برنامه هایی مانند « شبیه سازی دادگاه» ( موت کورت) در دانشگاه ها بمنظور ارائه در عرصه بین الملل برگزار شود.

«موت کورت» (Moot Court) یا همان «دادگاه تمرینی» یا «شبیه‌سازی دادگاه» نوعی فعالیت است که در آن دانشجویان حقوق سعی می‌کنند با ایفای نقش های حقوقی چون وکیل، دادستان، داور، قاضی، نماینده حقوقی دولت یا قربانی با تیم های مقابل خود به رقابت بپردازند.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: در همین پیوند به همت گروه پژوهشی «چهره دیگر حقوق بشر» این دانشگاه، یک دادگاه شبیه‌سازی برای محاکمه سران رژیم صهیونیستی برگزار خواهد شد.

بصیری افزود: ۱۶ آذر جاری دادگاهی شبیه‌سازی شده با عنوان «محاکمه سران رژیم صهیونیستی» با حضور فعالان حوزه حقوق بشر و دانشجویان برگزار می‌شود.

رییس گروه پژوهشی «چهره دیگر حقوق بشر» تصریح کرد: سپس در هجدهم آذر نشستی با حضور مقام‌های کشوری و استانی برگزار و خروجی این محاکمه شبیه‌سازی شده در آن مراسم ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: این نخستین مورد دادگاه شبیه‌سازی درباره استکبارستیزی در دانشگاه اصفهان است درحالیکه در برخی کشورهای دیگر از این قبیل برنامه ها طراحی و از نتایج آن بر علیه جمهوری اسلامی استفاده می شود.

بصیری تاکید کرد: ما معتقدیم باید از روش مقابله به مثل و همان رویکردی که برخی کشورها استفاده می‌کنند، بهره گرفت که این دادگاه شبیه‌سازی بر همین مبناست.

وی ادامه داد: این دادگاه جنبه آموزشی دارد و همچنین سبب درگیر کردن افکار عمومی در عرصه داخلی و خارجی می شود.

بصیری گفت: گروه «چهره دیگر حقوق بشر» بعنوان یکی از گروه‌های پژوهشی دانشگاه اصفهان با هدف انجام تحقیقات تخصصی و دانشگاهی در حوزه حقوق بشر و شهروندی و بمنظور ارائه تصویری صحیح و جامع از شرایط حقوق بشری مردم ایران در عرصه‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی تاسیس شد.

وی با بیان اینکه این گروه پژوهشی با دادگاه‌های شبیه سازی شده می‌خواهد حقوق مغفول مانده را بصورت عملی و کاربردی برگزار و جبران کند، افزود: دادگاه‌های شبیه‌سازی از برنامه های کوتاه مدت، آموزش‌ها، کرسی‌های بین المللی و مشورت با مقام های کشوری از برنامه های میان مدت و انتشار مجله های تخصصی داخلی و خارجی و پردیس آموزشی تحقیقاتی بین‌المللی از برنامه های بلند مدت این گروه پژوهشی است.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان همچنین تاکید کرد: لازم است فعالان حقوق بشر، شخصیت‌های معروف و سازمان‌های بین‌المللی را برای اثرگذاری داخلی و بین‌المللی بر طبقه نخبگان بصورت شبکه‌ای از متفکران و پژوهشگران در دانشگاه‌ها فعال کرد.

بصیری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره نتیجه برگزاری دادگاه‌ شبیه‌سازی در عرصه بین المللی، گفت: قشر دانشگاهی وظیفه تولید محتوا در این زمینه را به عهده دارند و در واقع مقام های بلند پایه کشور در عرصه بین‌الملل از دانشگاهیان چنین مطالبه‌ای را داشته‌ اند.

«شبیه‌سازی دادگاه» توسعه مهارت حقوقی دانشجویان در عرصه بین‌المللی است

معاون علمی گروه پژوهشی «چهره‌ دیگر حقوق بشر» در این نشست با اشاره به استفاده از «شبیه‌سازی دادگاه» (موت کورت) در سایر کشورها گفت: دیوان کیفری یک کنشی در جهت شبیه‌سازی دادگاه حقیقی و به سبک دانشگاهی است که در قالب یک دادگاه حقیقی ظهور می‌کنند.

میلاد میری افزود: در این دادگاه شبیه‌سازی، قُضات و وکیل ها در جایگاه نقش واقعی و دانشجویان نیز در جایگاه خواهان و خوانده حضور دارند و یک سری از دانشجویان لوایح خود را ارائه می‌دهند و سپس این مساله بصورت دو جانبه بررسی می‌شود.

میری بیان داشت: این دادگاه توسط داوران بررسی و در نهایت با چهار لایحه برای روز اختتامیه تشریح می‌شود اما نکته اصلی و مزیت این «شبیه سازی دادگاه»، توسعه مهارت حقوقی و تمرکز دانشجویان بر مبنای قضاوت است و دانشجویان بصورت عملیاتی یک دادگاه بین‌المللی را اجرا می‌کنند.

وی اضافه کرد: این دادگاه جنبه رقابتی دارد و پایه حقوقی «شبیه‌سازی دادگاه» بر پایه دیوان بین المللی کیفری است که نتایج آن در عرصه جهانی کاربرد دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha