۶ آذر ۱۴۰۲، ۱۸:۱۳
کد خبر: 85304825
T T
۸ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فعالیت سفارت افغانستان در هند به حالت عادی برمی‌گردد

تهران- ایرنا- سرکنسول افغانستان در بمبئی و سرپرست کنسولگری این کشور در حیدرآباد، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: مسوولیت سفارت افغانستان در دهلی‌نو بر عهده آن‌ها است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان (آوا)، پس از آنکه سفارت افغانستان در دهلی نو توسط فرید ماموندزی، سفیر سابق این کشور تعطیل شد، زکیه وردک، سرکنسول افغانستان در بمبئی و سید محمد ابراهیم‌خیل، سرپرست کنسولگری این کشور در حیدرآباد در بیانیه‌ای اعلام کردند: با توجه به روابط تاریخی و تمدنی و روابط دوستانه هند و افغانستان بار دیگر تاکید می‌کنیم که تصمیم گرفته‌ایم از ادامه فعالیت سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو که نماد آرزوها و امید مردم افغانستان است، اطمینان حاصل کنیم.

در این بیانیه آمده است: دیپلمات‌های پیشین افغانستان در خارج از کشور مستقرند و شهروندان افغانستان باید اظهارات «غیرحرفه‌ای» و «غیر مسوولانه» این دیپلمات‌ها را نادیده بگیرند.

این بیانیه ادامه می دهد: از سفیر پیشین افغانستان، دیپلمات‌ها و مقامات پیشین افغانستان در دهلی‌نو تقاضا می‌شود که از شبکه‌های اجتماعی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو، برای صدور هر گونه اظهارات غیرموجه، غیرمسوولانه و غیرحرفه‌ای از خارج استفاده نکنند.

زکیه وردک، یک عکس در حساب اکس خود منتشر کرد که در آن کنار محمد ابراهیم خیل نشسته و شماری از کارکنان سفارت افغانستان در هند هم حضور دارند.

او ادعا کرد که پس از ملاقات با چندین دیپلمات هندی، با بیشتر کارکنان محلی سفارت افغانستان در دهلی‌نو دیدار کرده است.

وردک گفت: ما به آنها اطمینان دادیم که سفارت به‌ شیوه معمول کار خواهد کرد و با هم به خدمات‌رسانی به مردم افغانستان خواهیم پرداخت.

پیش از این در نامه سفارت افغانستان در دهلی که به وزارت خارجه هند ارسال شده بود، آمده بود: از ۲۳ نوامبر (۲ آذر)، هیچ دیپلماتی از افغانستان در هند نمایندگی نمی‌کند. این اعلام پایان ماموریت دیپلماتیک ما در کشور شما است. برای سفارت همواره ارتباط میان دو ملت با ارزش بود، اما تحولات اخیر، انتخاب دیگری جز بستن این سفارت برای ما باقی نگذاشت.

اما به نظر می رسد که فعالیت این سفارت با حضور دیپلمات های افغانستان از شهرهای بمبئی و حیدرآباد هند به حالت عادی برخواهد گشت.

به گزارش ایرنا، پیش از این سفارت افغانستان در دهلی نو روز شنبه (۴ آذر) در بیانیه ای اعلام کرد به کار خود در هند پایان می دهد.

در این بیانیه آمده است که به‌دلیل «چالش‌های مداوم از سوی دولت هند» از دیروز سفارت افغانستان در دهلی نو به‌ طور دائم تعطیل شده است.

سفارت افغانستان در هند ۹ مهر اعلام کرده بود که فعالیت خود را به‌دلیل عدم حمایت کشور میزبان، ناکامی در برآورده ساختن انتظارات در بخش خدمات رسانی به منافع مردم افغانستان و کاهش کارکنان، متوقف می‌کند.

در بیانیه جدید این سفارت آمده است توقف فعالیت آن به این امید صورت گرفته بود که موضع دولت هند تغییر کند و زمینه برای ادامه‌ فعالیت عادی‌ فراهم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha