۱ آذر ۱۴۰۲، ۷:۵۴
کد خبر: 85298299
T T
۱۸ نفر

برچسب‌ها

آغاز برداشت ۵۰۰ کیلوگرم زعفران در خمین

۱ آذر ۱۴۰۲، ۷:۵۴
کد خبر: 85298299
آغاز برداشت ۵۰۰ کیلوگرم زعفران در خمین

خمین - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی خمین با اشاره به آغاز برداشت زعفران از اراضی زیر کشت این محصول گفت: پیش‌بینی می‌شود ۵۰۰ کیلوگرم گل زعفران مرغوب به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال در سال زراعی جاری از مزارع خمین برداشت و روانه بازار مصرف شد.

احمدرضا جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این میزان زعفران از سطح ۱۰۰ هکتار اراضی مستعد کشت زعفران در خمین برداشت می‌شود.

وی بیان کرد: میانگین تولید این محصول از هر هکتار زمین زیرکشت در خمین، امسال چهار و نیم تا پنج کیلوگرم است.

مدیر جهاد کشاورزی خمین، با بیان اینکه این شهرستان در تولید زعفران جایگاه نخست استان مرکزی را دارد ، تصریح کرد: خاک مستعد و آب و هوای نیمه گرمسیری، زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک، محل مساعدی برای کشت و تولید این محصول است.

جعفری گفت: زعفران خمین با توجه به نوع خاک و شرایط آب و هوایی از نظر عطر، رنگ و طعم از کیفیت بالایی در کشور برخوردار است و با استانداردهای لازم مطابقت دارد.

مدیرجهاد کشاورزی خمین اضافه کرد: زعفران از محصولات مقاوم به خشکی است که در سال‌های اخیر کاشت آن در خمین به‌ویژه در بخش مرکزی آن که با کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند، ترویج شده است.

جعفری یادآور شد: با توجه به اهمیت صنایع فرآوری، بسته‌بندی و بازاریابی زعفران، تشکل مردمی تعاونی زعفران بیش از چهار سال قبل در خمین به منظور خرید طلای سرخ از کشاورزان شهرستان راه‌اندازی شده است.

وی تاکید کرد: بسته‌بندی و تجاری‌سازی زعفران خمین در دستور کار جهادکشاورزی و تعاونی زعفران این شهرستان قرار دارد.

خمین واقع در نوار جنوبی استان مرکزی واقع است و ۱۰۵ هزار نفر جمعیت در این خطه ساکن هستند.

۵۲ درصداز مردم خمین بهره‌بردار حوزه کشاورزی هستند و این خطه در تولید محصول زعفران رتبه اول و گل محمدی، لوبیا و عسل رتبه دوم را در استان مرکزی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha