صادرات ۹ میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان آذربایجان شرقی

تبریز - ایرنا - رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: در یک سال منتهی به مهر ماه، شرکت‌های دانش بنیان استان که در پارک علم و فناوری مستقرند، ۲۷ هزار میلیارد ریال فروش داخلی و ۹.۵ میلیون دلار صادرات داشته‌اند

به گزارش خبرنگار ایرنا، سعید جعفری راد عصر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۳۱۲ شرکت دانش بنیان در استان فعال هستند که احدود ۳۰ درصد این واحدها در پارک‌های علم و فناوری استان مستقرند و محصولات خود اعم از ماشین آلات، کنتور هوشمند، قیر رنگی و قطعات خودرو را به کشورهای مختلف صادر می‌کنند.

وی همچنین به افزایش ۲ برابری ردیف بودجه پارک علم و فناوری استان در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: امسال بودجه این مجموعه با ۱۰۰ درصد رشد، ۷۲۰ میلیارد ریال تعیین شد که موفقیت بزرگی بود.

عقب ماندگی های عمرانی پارک تبریز در حال جبران است

جعفری راد با بیان اینکه فعالیتهای خود را در سال‌جاری بر روی جبران عقب ماندگی ها متمرکز کرده ایم، گفت: ۵۰۰ میلیارد ریال برای راه دسترسی آزاد راه تبریز سهند به مجتمع عصر انقلاب تامین شده است که ۱۸۰ میلیارد ریال آن از محل مصوبات سفر رئیس جمهور، ۱۰۰ میلیارد ریال از محل برنامه و بودجه و مابقی از محل اعتبارات معاونت عمرانی استانداری تامین شده است.

وی خاطرنشان کرد: پیمانکار در حال اجرای پروژه است و در صورت مساعد بودن هوا، این مسیر دهه فجر امسال افتتاح می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه پیگیر تحقق مصوبات سفر اول رئیس جمهور به استان در حوزه فناوری هستیم، افزود:برای رفع مشکل اینترنت و خط دهی تلفن همراه نیز یک دکل با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال نصب شده است

جعفری راد خاطرنشان کرد: در جریان سفر رئیس جمهور به استان چهار هزار و 500 میلیارد ریال برای اکوسیستم فناوری استان مصوب شد که تاکنون ۱۰ درصد آن محقق شده است.

وی به برنامه‌های پارک علم و فناوری استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: ایجاد پردیس مشترک و برگزاری نمایشگاه و جشنواره صنایع مس از جمله برنامه‌های در دست اقدام است.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی به فعالیت این پارک در حوزه هوش مصنوعی نیز اشاره کرد و گفت: ۱۵ شرکت به طور مستقیم در این حوزه فعال هستند و ما به عنوان پارک، زمینه و زیرساخت فعالیت این شرکت ها را فراهم می کنیم.

سهم شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد استان کمتر از یک درصد است

جعفری راد با بیان اینکه سهم شرکت‌های دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی استان کمتر از یک درصد است گفت: البته در تمام کشور وضعیت مشابه بوده و ما تلاش می کنیم این سهم را افزایش دهیم.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه رینوتکس در تبریز اشاره کرد و گفت: دعوت نامه‌هایی به پارک‌های استان‌های گیلان، گلستان، سمنان و هرمزگان ارسال شده و غرفه‌ها با ۴۰ درصد تخفیف در اختیار این پارک‌ها قرار خواهد گرفت.
رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در عین حال گفت: پارک علم و فناوری استان بیشتر در حوزه سیاست‌گذاری در این نمایشگاه فعالیت دارد.


پرداخت تسهیلات پنج میلیارد ریالی برای نمونه‌سازی اولیه

جعفری راد به پرداخت تسهیلات حمایتی به شرکت‌های دانش بنیان نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به طور مستقیم به این شرکت‌ها تسهیل می‌دهد، صندوق پژوهش و فناوری استان نیز به صورت مشارکت مدنی با این شرکت‌ها همکاری دارد.

وی ادامه داد: از سوی این صندوق برای نمونه سازی تا پنج میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌شود که کارمزد آن چهار درصد است.

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری نیز سقف حمایتی خود را تا سه میلیارد ریال بالا برده است و با کارمزد چهار درصدی و سه سال تنفس از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha