۲۷ آبان ۱۴۰۲، ۱۰:۵۵
کد خبر: 85294406
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دیدار روسای جمهوری چین و فیلیپین در راستای کاهش تنش‌ها

تهران - ایرنا - «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری چین و «فردیناند مارکوس» همتای فیلیپینی‌اش، امروز شنبه در نشستی راه‌های کاهش تنش‌ها در دریای جنوبی چین و از سرگیری دسترسی ماهیگیران فیلیپینی برای صید در این منطقه را بررسی کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رویترز، فردیناند مارکوس رئیس جمهوری فیلیپین و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در دیدار امروز با یکدیگر درباره راه هایی برای کاهش تنش ها در دریای جنوبی چین صحبت کردند. برهمین اساس مارکوس در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه اجلاس همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در سافرانسیسکو گفت: لازم است چین و فیلیپین به ارتباط بایکدیگر با توجه به بخش کلیدی این روند برای حفظ صلح و باز بودن خطوط دریایی و هوایی در و بر فراز دریای جنوبی چین ادامه دهند.

وی بدون اشاره به جزئیات افزود: ما تلاش می کنیم تا با مکانیسم هایی که برای کاهش تنش ها در دریای جنوبی چین وجود دارد همراستا شویم.

رئیس جمهوری فیلیپین درباره اتفاقاتی که میان کشتی های چینی و فیلیپینی از جمله یک تصادف، رخ داده ابراز نگرانی کرد و از افزایش تعهدات نسبت به ماهیگیران فیلیپینی خبر داد و تاکید کرد : من خواستار بازگشت به شرایطی هستم که ماهیگیران چینی و فیلیپینی در کنار هم در این آب ها کار می کردند.

ماهیگیران فیلیپینی درباره اینکه گارد ساحلی چین و کشتی های ارتش این کشور از ماهیگیری آنها در بخش هایی از آب های دریای جنوبی چین که در منطقه ۲۰۰ مایلی اقتصادی انحصاری واقع است جلوگیری می کنند شکایت دارند.

رئیس جمهوری فیلیپین گفت با شی جین پینگ به توافقی رسیده اند که در آن مشکلات ژئوپلتیکی نباید به مسئله ای در روابط دو کشور تبدیل شود.

با آغاز ریاست جمهوری مارکوس در سال ۲۰۲۲، روابط فیلیپین و آمریکا گرم تر شد و این موضعی متضاد با رئیس جمهوری پیشین فیلیپین که روابط خوبی با چین داشت بود. بدین ترتیب مارکوس ضمانت داد تا آمریکا دسترسی بیشتری به پایگاه های نظامی از جمله استان هایی که در نزدیکی تنگه تایوان اقع شدند داشته باشد.

تنش ها در این منطقه با ساختن جزایر مصنوعی مجهز به موشک از سوی چین در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

چین معتقد است در تقریبا تمامی دریای جنوبی حق حاکمیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha