استاندار: نظارت بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس تشدید می شود

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: با راه اندازی و شروع فعالیت سامانه هوشمند پایش و نظارت بر طرح نهضت ملی مسکن، روند نظارت بر اجرای این طرح در استان تشدید خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دکتر محمد هادی ایمانیه، در حاشیه آیین رونمایی از این سامانه در شورای مسکن استان در جمع خبرنگاران افزود: لازم بود سامانه ای داشته باشیم که بتوانیم به شکل به روز به اطلاعات مرتبط با ۱۵۰هزار واجد شرایط نهضت ملی مسکن دسترسی سریع پیدا کنیم تا امکان برنامه ریزی و تصمیم گیری در این زمینه به شکل مطلوب تری فراهم شود.

وی ادامه داد: بر این اساس، جوانان ما همت کردند و ظرف مدت حدود ۲ ماه این سامانه را آماده کردند که امیدواریم اطلاعات مورد نیاز به شکل دقیق، به روز و سریع توسط مجموعه های ذی ربط در این سامانه بارگذاری شود.

استاندار: نظارت بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس تشدید می شود

استاندار فارس گفت: بنای ما این است که در پایان هر روز یک گزارش در خصوص این سامانه از سوی متولیان ارائه شود و علاوه بر این در جلسات هفتگی شورای مسکن نیز در ابتدا به بررسی آمار این سامانه پرداخته شود.

ایمانیه افزود: یکی از تصمیمات اساسی و ویژه استان تامین زمین برای استادان دانشگاه، نخبگان و چهره های علمی استان است که متعهد به انجام آن شدیم و پای آن نیز ایستاده ایم.

وی اظهار کرد: به مسئولان مرتبط در خصوص تامین این زمین تاکید کرده‌ایم که تا پایان آذرماه امسال این زمین تامین شود و در غیر این صورت فرصت خدمت در آن مسئولیت در اختیار فرد دیگری قرار خواهد گرفت.

او ادامه داد: همچنین مشابهه همین تصمیم برای ایثارگران و همچنین طرح جوانی جمعیت نیز اتخاذ شده و بنابراین اداره کل راه و شهرسازی استان باید تا پایان آذرماه ۵۰ درصد و اداره کل راه و شهرسازی لارستان ۸۰ درصد زمین مورد نیاز را برای این گروه ها فراهم کنند.

وی گفت: سامانه هوشمند پایش و نظارت بر طرح نهضت ملی مسکن این قابلیت را دارد که تمام مراحل از تامین زمین تا آماده سازی و شروع ساخت را در اختیار ما قرار دهد و با استفاده از این سامانه می توان عملکرد تمام شهرستان ها در بحث اجرای طرح نهضت ملی مسکن را به شکل دقیق و مرحله به مرحله رصد کرد.

استاندار: نظارت بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس تشدید می شود

تامین زمین برای ۹۷ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن
مدیر کل راه و شهرسازی فارس هم گفت: تاکنون از مجموع ۱۵۲ هزار واحد نهضت ملی مسکن که باید در این استان ساخته شود، زمین مورد نیاز برای ساخت حدود ۹۷ هزار واحد تامین شده است.

محمود رضا طالبان، عمده کمبود زمین در استان را مربوط به شهر شیراز و پس از آن شهرهای زرقان و استهبان دانست و افزود: تاکنون ۷۵ هزار نفر مبالغ اولیه را واریز کرده‌اند و برای حدود ۴۲ هزار واحد نیز پروانه ساختمانی صادر شده و در حدود ۳۸ هزار واحد نیز فنداسیون اجرا شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در عمده شهرهای استان به جز چند شهر بزرگ طرح نهضت ملی مسکن به شکل ۲ طبقه و یک طبقه ساخته می شود، امیدواریم از ابتدای تابستان سال آینده شاهد آغاز واگذاری واحدها به متقاضیان باشیم.

او اظهار کرد: در بحث آماده سازی ها در استان ۸۸ سایت داریم که از این تعداد حدود هفت سایت به دلیل برخی مشکلات هنوز به سمت اجرای کار توسط پیمانکارن پیش نرفته اما عمده سایت های ما در حال آماده سازی است.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: به طور میانگین در کل استان پیشرفت فیزیکی آماده سازی های ما حدود ۴۰ درصد است و امیدواری بتوانیم همزمان با آماده سازی سایت ها، بحث تامین آب و برق را نیز به سرانجام برسانیم تا عملیات ساخت پروژه ها بتواند آغاز شود.

طالبان افزود: در شهر شیراز حدود ۷۵ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن هستند که که از این تعداد برای ۱۸ هزار متقاضی در شهر صدرا و برای ۱۲ هزار متقاضی نیز در شهر شیراز زمین تامین شده و پروژه ها در حال اسخت است و تامین زمین برای حدود ۴۵ هزار متقاضی باقیمانده نیز در دست پیگیری است.

استاندار: نظارت بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس تشدید می شود

اجرای طرح نهضت ملی مسکن به شکل سنتی امکان پذیر نیست
رییس قرارگاه جهادی مسکن فارس هم، با اشاره به رونمایی از سامانه هوش مصنوعی کنترل و پایش طرح نهضت ملی مسکن در این استان برای نخستن بار در کشور گفت: باید پذیرفت که اجرای ساخت سدها هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن به شکل سنتی امکان پذیر نیست.

ناصر شمس افزود: سامانه مذکور این امکان را به ما می دهد که روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در تمام نقاط استان را به شکل دقیق کنترل و رصد کنیم تا ضمن شناسایی موانع پیش روی اجرای طرح در هر نقطه نسبت به رفع آن اقدام شود.

وی ادامه داد: از طریق این سامانه عمکرد بانک ها، دستگاه های زیرساخت، پیمانکاران، ناظران و شهرداری ها به شکل جامع پایش خواهد شد.

او اظهار کرد: امیدواریم این سامانه کمک کند که کیفیت و سرعت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان افزایش یابد.

رییس قرارگاه جهادی مسکن فارس گفت: سامانه هوش مصنوعی کنترل و پایش طرح نهضت ملی مسکن با همکاری و کمک یک تیم ۱۶ نفره متشکل از جوانان نخبه دانشگاه‌ شیراز و دانشگاه صنعتی شیراز طراحی شده و اطمینان داریم که این سامانه به زودی در سراسر کشور فراگیر خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha