۲۵ آبان ۱۴۰۲، ۲۳:۳۰
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85293620
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

فنلاند چهار گذرگاه مرزی با روسیه را می‌بندد

۲۵ آبان ۱۴۰۲، ۲۳:۳۰
کد خبر: 85293620
فنلاند چهار گذرگاه مرزی با روسیه را می‌بندد

تهران- ایرنا- فنلاند اعلام کرد که به منظور جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور از روز شنبه چهار گذرگاه مرزی خود با روسیه را خواهد بست.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، پتری اورپو رئیس جمهوری فنلاند پنجشنبه گفت: دولت تصمیم گرفته است که برخی از گذرگاه‌های مرزی در شرق کشور را تعطیل کند.

وی روز چهارشنبه اظهار کرد که به نظر می‌رسد افزایش درخواست‌های پناهجویانی که به مرزهای شرقی می‌رسند، انتقام‌جویی روسیه بابت همکاری نظامی هلسینکی با آمریکا باشد. اما مسکو این ادعا را رد کرده است.

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به تصمیم فنلاند گفت: استفاده ابزاری روسیه از پناهجویان شرم‌آور است. من از اقدامات فنلاند کاملا حمایت می‌کنم. همچنین از گارد مرزی فنلاند بخاطر حفاظت از مرزهای اروپا تشکر می‌کنم.

در همین حال، امیلی انگر مهل وزیر دادگستری نروژ نیز گفت که اگر لازم باشد این کشور هم آماده است مرزهای مشترک خود با روسیه را ببندد.

در پی آغاز مناقشه اوکراین، فنلاند و سوئد خواستار عضویت در ناتو شدند. هلسینکی سرانجام در ماه آوریل به این پیمان نظامی پیوست.

در همین حال، هفته‌نامه نیوزویک اخیرا گزارش داد آمریکا ممکن است بزودی با امضای یک توافق همکاری دفاعی، نیروهایش را به پایگاهی در نزدیکی مرز روسیه با فنلاند اعزام کند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این خبر اظهار کرد: اگر ناتو از خاک فنلاند استفاده کند، روسیه مجبور خواهد شد اقدامات تلافی‌جویانه نظامی - فنی و سایر اقدامات تلافی‌جویانه را انجام دهد.

وی افزود: ما از نزدیک برنامه‌های ناتو در مورد فنلاند را دنبال می‌کنیم و در صورت لزوم قادر به اقدامات تلافی‌جویانه هستیم.

زاخارووا گفت: هم فنلاند و هم ناتو باید بدانند که اقدام اروپای شمالی برای اعزام نیروهای نظامی فقط موجب افزایش تنش‌های نظامی و سیاسی در این منطقه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha